Milloin omenapuu istutetaan?

omenapuup-pmaa

Milloin omenapuu kannattas istuttaa? Pohjos-pohjanmaalla.

5

238

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fhjk
    • hullunaperennoihin

      Astiataimen voi vielä mainiosti istuttaa nytkin tällaisena alkukesänä. Nythän on siitä hyvä aika ylipäätään istutella, kun ei ole hellettä ja maassa on valmiiksi hyvä kosteus. Vesisangollinen kuoppaan ja hellävaroen istutuksen lopuksikin tarpeen ja tarv. jos kelit kuivenee huolehdittava, että sen taimen vielä pienellä juurialueella on kosteutta. Hyvät ohjeet toki puutarhanetin linkissä.

    • omenapuup-pmaa

      Kunika syvälle juures laitetaan.? Maa on 50cm multaa ja sitten tulee hiekkaa. Onko sopiva istuttaa? marjapensaat jotka viimekesänä laitoin on alkanut kasvaa.

      • fhjjgg

    • hullunaperennoihin

      Tuo kodinpellervolinkin ohje on hyvä ja selkeä-- 80-100 cm syvyyttä ja leveyttä kuopalle. Kerran olin katsomassa kun omenaguru Anssi Krannila istutti yhden puun malliksi. Kalkkia laitettiin niin, että multa tuli valkeaksi ja multaa säkkikaupalla. Ihan pikkuisen syvempään kun kasvanut ruukussaan ja vettä. Jos kuiva kesä niin joka viikko 1-2 sangollista kerralla ehkä viikon välein-- juuret hakeutuu syvälle eikä etsi pikku kastelun vettä pinnasta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      444
      6446
    2. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      152
      3781
    3. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      99
      2485
    4. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      25
      1959
    5. Moraaliköyhä S-ryhmä

      S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko
      Tampere
      121
      1325
    6. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      74
      1263
    7. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
      Ikävä
      67
      1104
    8. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

      Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
      Ikävä
      63
      1075
    9. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      76
      990
    10. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      44
      983
    Aihe