Milloin omenapuu kannattas istuttaa? Pohjos-pohjanmaalla.
Vastaukset 5
- fhjk
Syksyllä, koska kevät meni jo.
"Istutuksen voi tehdä keväällä tai syksyllä, mutta pohjoisessa se on parasta tehdä jo keväällä. "
http://puutarha.net/artikkelit/31/omenapuun_istuttaminen.htm - hullunaperennoihin
Astiataimen voi vielä mainiosti istuttaa nytkin tällaisena alkukesänä. Nythän on siitä hyvä aika ylipäätään istutella, kun ei ole hellettä ja maassa on valmiiksi hyvä kosteus. Vesisangollinen kuoppaan ja hellävaroen istutuksen lopuksikin tarpeen ja tarv. jos kelit kuivenee huolehdittava, että sen taimen vielä pienellä juurialueella on kosteutta. Hyvät ohjeet toki puutarhanetin linkissä.
- omenapuup-pmaa
Kunika syvälle juures laitetaan.? Maa on 50cm multaa ja sitten tulee hiekkaa. Onko sopiva istuttaa? marjapensaat jotka viimekesänä laitoin on alkanut kasvaa.
- fhjjgg
Paranna sitä maata jotenkin. Pelkkä hiekka ei kuulosta hyvältä. Jos ostat sen puutarhamyymälästä, niin osaavat neuvoa millä maata parantaa.
http://www.suomela.fi/piha-puutarha/Puutarhanhoito/Puutarha-Muokkaa-maa-uuteen-uskoon--51226
http://www.pellervo.fi/kodinpellervo/kp3_11/kp3c_11.htm
- hullunaperennoihin
Tuo kodinpellervolinkin ohje on hyvä ja selkeä-- 80-100 cm syvyyttä ja leveyttä kuopalle. Kerran olin katsomassa kun omenaguru Anssi Krannila istutti yhden puun malliksi. Kalkkia laitettiin niin, että multa tuli valkeaksi ja multaa säkkikaupalla. Ihan pikkuisen syvempään kun kasvanut ruukussaan ja vettä. Jos kuiva kesä niin joka viikko 1-2 sangollista kerralla ehkä viikon välein-- juuret hakeutuu syvälle eikä etsi pikku kastelun vettä pinnasta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 61986
- 57961
- 93807
- 51748
- 41649
Jasmin vauhdissa
Kyllä pitää Jassulla kiirettä, kun yhtenään menoa mun äidin, isäpuolen ja Markon kanssa Ossianin ollessa tietysti sulois219616- 40560
- 49558
- 66555
Nainen joka haluaa miehen
Näyttää sen selvästi. Hommaa minihameet, pitkät hiukset, laihduttaa ja on iloinen sekä aktiivinen.79543