Miksi en saa kuulolaitetta?

Huonokuuloinennuori

Olen 17-vuotias nuori naisen alku, kuuloni on jo neuvolassa ollut 20dB tasoa ja siitä pikku hiljaa lähtenyt alaspäin. Vuosi sitten keväällä kuuloni oli vasen noin 20dB ja oikea noin 40dB, syksyllä tilanne oli jo se, että oikea korva oli tippunut 70dB tasolle, kuukausi eteenpäin niin oli jo 80dB -> lähete kuulokeskukseen. Kuulokeskuksessa kuulon taso oli sama eli vasen noin 20dB ja oikea noin 80dB, kevään aikana terveystalossa kuulon taso oli vasen noin 10dB (eli parempi kuin ennen) ja oikea noin 85dB, kun taas Toukokuun lopussa kuulokeskuksessa oli vasen 30-35dB ja oikea 95dB. Lääkärin mukaan en tarvitse mitään kuulolaitetta sillä kuulen vielä tarpeeksi hyvin, papereiden mukaan vasemmalla puolella siis on sensorineuraalinen kuulonalenema ja oikealla sekalaistyyppinen. Oikeasta korvasta lähti kuulo kokonaan (tai ainakin vielä paljon huonommaksi) viime viikolla, mutta korvaklinikalle soitettaessa eivät ottaneet kantaa, eikä myöskään terveyvskeskuksessa tai päivystyksessä, kai sitä pitää kohta taas kalliilla mennä yksityiselle. Heikko kuulo siis vaikeuttaa arkeani todella paljon, jouduin rajoittamaan harrastamisiani, en kuule valmentajien selityksiä, opiskelu on todella vaikeaa, tv:n ja radion kuuntelu lähes mahdotonta, sekä toistan usein sanoja "mitä" "täh" "toistatko", kun en kuule ihmisten puheita. Selitinkö tarpeeks epäselvästi?

7

240

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Implantisti

      Takuulla tarvit jo kuulolaitteen,ainakin siihen korvaan missä kuulo jo todella huono.

    • phonak

      hei! käy toisella kuulokeskuksessa! hakemassa arvio!!?

      • Huonokuuloinennuori

        Ihan niin kun julkinen terveydenhuolto menis tosta noin vaan, koska asun husin alueella niin mut lähetetään Hyksiin korvaklinikan kuulokeskukseen, kun muualla ei sellasia ole, toki joo onhan sitä yksityiset kuulokeskukset. Kävin kyllä yksityisellä korvalääkärillä korvan äkillisen, lyhytaikaisen kuuroutumisen takia niin laitto sinne uuden ja suhteellisen kiireisen lähetteen ja kyselyitä, että miks en oo sitä kuuloalitetta ennen saanut.


      • kehäkolmen-takana

        no kiitän onneani!? et mun kuulo pkl:ssa homma toimii!!!? :) ja henkilökunta asiansa osaavaa... täällä jossain?? ei mitään.... keskellä??``


      • Huonokuuloinennuori

        On se joo tosi kiva, kun luulis, että Helsingissä olis huippu terveydenhuolto, mutta eei, en itse siis asu pääkaupunkiseudulla, mutta Uudellamaalla ei kuuloasioita kuulemma hoideta muualla kuin Helsingissä, ehkä mä jonain vuonna vielä sen kuulolaitteen saan.


    • MiniMelu

      Se tuossa julkisen terveydenhuollon puolella on, etteivät ota kyllä kovin herkästi tosissaan jos vielä sittenkään.
      Mulla on ollut jo vuosia kuulossa vikaa, minkä olin itse tietysti huomannut tosiaan aikaa sitten, mutta nyt vasta tänä vuonna asia varmistui työterveyshuollon puolelta. Eli vasemmassa korvassa kuulonalenema.
      Sitä ennen juoksin jatkuvasti terveyskeskuksissa pyytämässä pääsyä kuulokokeisiin, mutta ei. Milloin oli vaan korvakäytävien paineet muka pielessä ja milloin oli muka piiloflunssa jne jne ja hoitona oli astmalääkkeitä, mitkä laajentaa pään kanavia ja sitä kautta palauttaa kuulonkin ennalleen. Arvaa vain auttoiko..?:/
      Mun kuulovamma on onneksi vielä ainakin sen verran pieni(ainakin työterveyshuollon mukaan), etten tarvitse kuulolaitetta, mutta sen verran paha kuitenkin, että vaikuttaa mun elämään jonkin verran.
      TV ja radio on aikas kovalla, silloin kuulen sen normaalina. Kuuloltaan terveiden kavereiden mukaan ainakin kuuntelen näitä tosi kovalla, itse sitä ei ehkä oikein tajuakaan.
      Sitten just tuo, että mun on vaikea saada muiden puheista selvää, menee aika helposti sanotut ohi ja näin, vaikka keskittyykin siihen keskustelemiseen tarkemmin.
      Kaikista ilkeintähän on tuo henkinen puoli. No nyt on hyvä, että on sentäs mustaa valkoisella että jätkällä on kuulonalenema, mutta siltikin on näitä tutuissakin jotka väittää että teeskentelen huonokuuloista. Ja kavereissakin on näitä, joille olen sanonut, että puhuvat kunnolla, jos juttelevat mun kanssa, mutta ei:/ Mutistaan epäselvästi jotain ja katsellaan ehkä ihan toiseen suuntaan ja sitten ollaan naama rutussa, kun en kuule/saa selvää mitä sanotaan ja tiuskaisen, että mä en ssa sun mutinastasi mitään selvää.
      Ja olishan tästä vaikka miten vielä lisääkin asiaa.. Mutta no, tällä mennään. Mahdollisimman tarkkaa kuulonsuojausta ja meluisten paikkojen välttelyä mahdollisuuksien mukaan ja ehkä joku päivä sitten kuulolaite, kun ei näistä huolehtimisista ole enää apua.
      Toivottavasti saat kuulolaitteen mahdollisimman pian, tilanteesi kyllä on se, että tarvitset sellaisen ainakin tuohon huonompaan korvaasi.
      Harmittaa vain todella paljon, kun ylipäätäänkin ihminen joutuu tappelemaan sekä sietämään älytöntä juoksuttamista oman terveytensä ja hyvinvointinsa puolesta.
      Vielä kun kuulo-ongelmat on todella ikäviä, ei niitä korvistansa terveet tajua.

      • Huonokuuloinennuori

        No eipä enää tarttee miettiä molemmat korvat mennyt alaspäin, oikea tasolla vain korkeimmat äänet kuuluu, mutta niidenkin pitää olla yli 100db, lääkäri sanoi, että mun kannattaa vaan unohtaa tämän korvan olemassa olo en tee sillä kuulemma yhtään mitään, kuulolaitteesta olisi siihen kuulemma korkeintaan vain haittaa. Vasen korva taas mennyt tasolle 40-60db, matalimmat 60 ja korkeimmat 40, tähän on nyt tulossa kuulolaite. Tällä hetkellä siis luen paremmin huulilta kuin kuulen, oikeastaan huomattavasti paremmin, opettelin jopa viittomakielen, luojan kiitos äitini osaa viittoa niin kotona on joku selkeästi ymmärrettävä kieli, mutta kun niin harva osaa viittoa kotonanikaan ei osaa muut kuin äiti viittoa. Olen siis joutunut opettamaan kavereilleni joitain viittomia, että voin kulkea kaupungilla ilman, että tarvitsee koko ajan olla kääntymässä. Arvatkaapa vaan miltä tuntui kun koulussa (olen siis lastenohjaaja opiskelija) leikimme rikkinäistä puhelinta joka oli lapsena yksi lempileikeistä miltä tuntui, kun ei vaan kuullut sitä kuiskausta, itkuhan siinä tuli.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      259
      2389
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      70
      2378
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1558
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      41
      1401
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      64
      1367
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1329
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1230
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1019
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      1009
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      999
    Aihe