nartun juoksut

ggghhrrhr

Meillä on kaksi leikkaamatonta koiraa, uros ja naaras. Juoksujen aikana uros on ollut hoidossa ja ei ole ollut minkäänlaisia läheltä piti tilanteita, olen tarkkaa pitänyt koirat erillään. Mietinkin sellaista, että mistä parhaiten tietää, että milloin ne nartun juoksut on alkamassa? Voiko narttu tulla tiineeksi jo ennen kuin vuoto alkaa? Onko se alapään turvotus ensinmäinen oire vai kenties vuoto? Muutenkin tuntuu että narttu ei komenna urosta vaikka se yrittäisi sitä astua, kun koiralla ei ole juoksuja, toki osaa istumaan mennä.
Uros kuitenkin yrittää välillä astua narttua, vaikka sillä ei ole juoksuja, ilmeisesti ihan normaalia?

Kumpaakaan en haluaisi leikkuuttaa, mutta en kuitenkaan halua ottaa riskiäkään.

3

131

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • leikkaukseen-mars

      Todella typerää olla leikkauttamatta, joten mietipä uudestaan. Stressitaso siellä varsinkin uroksella nousee kun joutuu leikkaamatonta narttua haistelemaan ilman, että kuitenkaan pukille asti pääsee kunnolla, joten todella epäreilua koiria kohtaan ottaa kahta eri sukupuolta ja olla vain leikkauttamatta. En tajua, mitä voi päässä liikkua, jollei "kumpaakaan haluaisi leikkauttaa"? Mieti edes kerran, mitä koirat voisivat haluta.

    • KannattaaKastroida

      Komppaan edellistä. En edes viitsi neuvoa kysymystesi tiimoilta, mutta sen sanon, että ihan jo tuollainen tietämättömyys on erittäin hyvä syy siihen, että uros tulee kastroida. Helpottaa senkin elämää.

    • hipsu2

      Valitettavasti en osaa neuvoa sinua tuohon juoksun alkamiseen liittyvässä asiassa, vaikka se olikin juuri se mitä kysyit. Meillä ainakin narttukoirien juoksuja välillä on ollut aika vaikea huomata jopa silloin kun vuotoa on, pitävät itsensä sen verran siistinä. Yleensä huomaa siitä, että vulva on turvoksissa ja nuoleskelevat enemmän. Sitten osaa kiinittää asiaan huomiota, niin huomaa tilanteen. Tietysti kannattaa kiinittää huomiota myös uroksen käytökseen, lisääntynyt kiinostus nartun takapäähän saattaa olla merkki alkavasta kiimasta.

      Jos et aio teettää pentuja suosittelen ihan ehdottomasti leikkausta. Jos et halua leikkauttaa kumpaakin, poikakoiran leikkauttaminen on yksinkertaisempaa. Narttukoiran leikkaus on isompi operaatio, mutta kannattaa. Leikkaamattomalla narttukoiralla on olemassa riski sairastua märkäkohtuun, mikä voi olla koiralle hengenvaarallista. Märkäkohtu on TODELLA salakavala sairaus. Oireet saattavat alkaa heti juoksujen aikana tai jopa muutamia kuukausia juoksujen jälkeen. Tyypillisesti oireet ovat väsymystä, runsasta juomista ja ruokahaluttomuutta. Mutta ne voivat olla myös todella epämääräisiä. Vuotoja saattaa tulla, mutta ei välttämättä (tilanne, jossa ei vuoda ulospäin, on vaarallisempi).
      Eli ihan tämän vuoksi suosittelen leikkausta myös narttukoirallesi siitä huolimatta, että leikkaus on kohtalaisen iso ja muutama sen jälkeinen päivä koiralle ikävähkö . Juttele asiasta eläinlääkärin kanssa(selvitä plussat ja miinukset). Kummassakin leikkauksessa kannattaa valita sellainen paikka, jossa leikkauksia suoritetaan paljon ja jossa koira laitetaan leikkauksen ajaksi happi/nukutuskoneeseen(turvallisempaa). Jos et leikkauta narttuasi, tiedosta tuon sairauden mahdollisuus aina. Vie koira eläinlääkäriin aina mieluummin turhaan aikaisemmin kuin liian myöhään.

      Kastraation vaikutusta uroskoiralle voi myös kokeilla nahan alle laitettavalla implantilla. Sen laittaminen on melko helppoa, vähän kuin rokotus mutta aika paljon isommalla neulalla. Maksaa kohtalaisen paljon, mutta lienee vaivan arvoinen, jos haluat tietää etukäteen miten leikkaus koiraasi vaikuttaisi. Näyttelykoirilta tämä on poissuljettu, koska implantin laiton jälkeen ei ole enää asiaa näyttelyyn, vaikka aineen vaikutus loppuisikin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",
      Maailman menoa
      17
      5093
    2. Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa

      Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/
      Maailman menoa
      101
      2321
    3. Mitä kirjainta haluaisit

      rakastella juuri nyt?
      Ikävä
      135
      1998
    4. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      48
      1878
    5. Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."

      Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su
      Kotimaiset julkkisjuorut
      117
      1670
    6. "UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!

      "MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!
      Maailman menoa
      55
      1276
    7. Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen

      Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu
      Perussuomalaiset
      117
      947
    8. Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."

      Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      48
      841
    9. Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.

      Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.
      Maailman menoa
      303
      831
    10. Kaupungin yt

      Honkolan tai hietaman koulu suljetaan. Säästölistalle on nostettu muun muassa Honkolan tai Hietaman koulun toiminnan l
      Äänekoski
      24
      654
    Aihe