Uteliaisuudesta kysyn, voiko iän valehtelemisesta hyttikorttiin tulla jokin sanktio tms? Tarkistetaanko näitä jotenkin? Muutama päivä sitten laivalla kuulin kuinka tytöt kehuskelivat hississä valehdelleensa iät hyttikorttiin jotta olisivat täysi-ikäisiä.
Väärä ikä hyttikortissa?
Purri
191034
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Miksi pitäisi valehdella ikä hyttikorttiin tai des matkakortteihin, mitä siinä hyötyy, tuleeko täysikäisyydetä parempi olo.
Tuosta sanktiosta valehtelemisesta voit lukeaenemmä suomen laista (petos) sekä laivayhtiön sivuilta tekemästäsi sopimuksesta palvelun tarjoajan kanssa ja mitä seuraa sopimusrikosta johon olet sitoutunut.
Pahimmassa tapauksessa kiinni jäädessäsi sinut voidaan poistaa laivasta ensimmäisessä mahdollisessa satamassa reitin varrella.
Tuon tosin olisit nähnyt matkaa varatessasi liikennöitsijän sivuilta, jouduthan hyväksymään matkan ehdot, on vain omaa tyhmmyyttäsi jos et niitä ole luknut ennen ehtojen hyväksymistäsi
Ette pääse laivaan eikä maksettuja rahoja palauteta.. Se on se sanktio.
Minä käyttäisin nimikkeenä väärän merkinnän saattaminen asiakirjaan.
Ei asiakirjan tarvitse aina olla A4.
Ilmeisesti tytöt olivat laivalla ilman huoltajaa. Alle 18-vuotiaat pääsevät laivalle vain huoltajan kanssa.
Paitsi jos tekee matkan "reittimatkoina" silloin riittää lupalappu huoltajilta :)
Yrittäisit edes joskus käyttää järkeäsi.
Miksi luulet heidän keskustelleen tuollaista?
Luuletko, että kakaroilla on rahaa tuhlattavaksi edestakaiseen reittimatkaan? Eihän sinullakaan ole minkäänkaiseen laivamatkaan. Paitsi sillä kampiförillä. Vai kulkeeko se edes enää?
Tuosta nyt ei voi tulla "lisärangaistusta" mutta jos ei täytä ikävaatimuksia, niin pahimillaan ei pääse lainkaan laivaan jos henkkarit kysytään laivaan noustessa :)
Ei vissiin nuoremmilta tarkisteta noita papereita kovin tarkasti?
Tai siis korjaan. Jos ei täytä ikäsääntöä. Saattaa jäädä satamaan kun paperit tarkistetaan.
JA riippuu yhtistöstä, satamasta kuinka tarkkaan katsotaan. Mutta voidaan katsoa aina
Mutta siitä tuskin tulee sanktiota, tai edes asiaa huomataan jos on vangingossa laittanut väärän syntymäajan
Oikein vangingossa laittanut väärän syntymäajan, Pääsetkö vangingossa aina helpommalla kun kerrot sen olleeen vangingo, oletko itsekin kenties vangingo alkujaan, tosin onko se vangingo jos sen on tehnyt tarkoituksella kuten avauksessa kysyttiin. Taas tavoillesi uskollisesti lähti mielikuvituksesi tekemään avauksesta itsellesi meleisen jolla saattaisi saada vänköötä aikaiseksi.
Korjaa mieluummin jatkossa kommentointiasi avauksiin liittyväksi, voisit vaikka miettiä onko tuosta iän väärentämisestä mitään käytännön hyötyä ja kommentoida siitä
Kyllä, siitä ei tule rangaistusta jos on väärä syntymäaika ilmoitettuna :) Kokemusta löytyy
Tarkoitat ilmeisesti tuolla "kokemuksella" matkasi tyssänneen ikäsi tarkastuksessa koska oli todettu ettet täytä vaadittua ikää, tuo on ilmeisesti kokemuksesi asiassa. Et siis saanut rangaistusta mutta matkaan lähtösikin tyssäsi siihen
Kun ei asiasta mitään tiedä, voi olla tiedoistaan varma.
Lukaisepa Rikoslain 16. luku.
Kannattaa huomioida, että alus on ulkomaan liikenteessä.
Kerropa taas vaikka miten matka voi tyssätä "siljalla" missä kohtaa tahansa siihen että ei olekaan "lahjakorttia" mukana vaikka on käyttänyt sen "koodin" varauksessa...
Sen jälkeen voit kertoa miten vaarallisia paikkoja ne autokannet on bussimatkustajalle
Sitten voitkin kertoa vaikkapa taasen kokemuksia sviitissä matkaamisesta, miten pääset ennen muita laivaan Turussakin jne :D
PELLE
Mitä? Mitä ihmettä?
Laivan on pidettävä matkustajaluetteloa. Tiedot luetteloon kerätään matkojen myyntitiedoista. Tullessaan satamaan laivan kapteenin vahvistama matkustajaluettelo annetaan viranomaisille..
Väärän merkinnän saattaminen matkustajaluetteloon on rangaistava rikos.
Matkan aikana autokannella voi käydä ainoastaan työtehtävissä oleva henkilö.
Kerro lisää viisauksia...
Kerro vaikka montako A-luokan hyttiä löytyy Gracelta tai miten Amorellan silta ei sovi Graceen...
Jahas, että tuollainen tapaus.
Toivottavasti harhaisuutesi ei aiheuta vaaraa muille.
Kerro muuten taas kuinka monen tuhannen euron lasku siitä voikaan tulla jos poistuu miniristeilyltä ilmoittamatta kesken matkan :D Noita sun "tulkintoja" on niin kiva lukea... Netti, nettiä ja nettiä vailla kokemusta :D
"iän valehtelemisesta hyttikorttiin"
Tarkoitatko kenties väärien tietojen käyttöä varausta tehdessä, eiköhän tuossa tullut kaikki oleellinen vastauksena kysymykseesi, joten lopun osaat varmastikin päätellä itse, jos vaiin on kyse väärien tietojen käytöstä.