...mikäli seksuaalisessa kanssakäymisessä toinen osapuoli on alle 16-vuotias (siis alle laillisen suojaikärajan) ja toinen suojaikärajan ylittänyt? Kuitenkaan kaikkia 16-vuotiaita tai 18-vuotiaitakaan ei ymmärtääkseni aina tuomita seksuaalisesta kanssakäymisestä esim. 14-15-vuotiaan kanssa.
Entä mihin tämä lainsäädäntö perustuu? Miksi vaikkapa 25-vuotiaan kanssa harrastettu seksi on aina hyväksikäyttöä mikäli toinen osapuoli on 15 mutta näin ei ole jos se vanhempi osapuoli onkin 17? Onko asiasta olemassa tieteellistä todistusaineistoa? Halutaanko menettelyllä pelata ikäänkuin varman päälle? Onko kyse kulttuurisesta tabusta jonka mukaan kaikki pidemmät ikäerot seksuaalisissa suhteissa koetaan vastenmielisinä mutta joka ei saa osakseen kaikkien maailman kulttuurien ja kansojen varauksetonta hyväksyntää?
Mikä on suurin ikäero joka saa olla...
2
137
Vastaukset
- KysymyksesiOnAiheellinen
Asiasta jota haet hakemaan vastausta, on käänteistakainenoikeus.
Lähes kaikissa seksuaalirikoksissa (tai lainausmerkkejen kanssa "seksuaalirikoksissa", riippu välillä) pelataan lähes aina varman päälle, josta kysyit.
Oikeudessa tämä tunnetaan käänteistakainen-käsitteenä, eli kansan kielellä syyllinen kunnes toisin todistetaan.
Käänteistakainenoikeus on poikkeus, jota käytetään oikeudessa ainoastaan seksuaalirikoskysymyksissä, kuten suojaikärajakysymyksissä, morkkis-'raiskauksissa', "hyväksikäytöstä" (esim. sovintoseksi yms.). Peripohjasesti käänteistakainenoikeus on perustuslain vastaista, mutta sitä kyllä käytetään käytänössä seksuaalirikoksen käsittelyssä, jotta saataisiin 'varmasti' kaikki syylliset tuomittua, silläkin uhalla että syyttömiäkin saatetaan tuomita. Eli sinällään käänteistakaisella on hyvät mutta myös huonotkin puolensa.
Monethan meistä ihmettelee miten ihmeessä pedofiliasta tai raiskauksista selviää vain muutamalla vuodella vankeutta, joissakin tapauksissa vain ehdonalaisella. Ikään kuin 'rikollisia suojellaan'.
Kysymys on perimmiltään siitä, että oikeudessa sana sanaa vastaa uhrin sana painaa enemmän ja näin pelataan 'varman päälle' jolloin annetaan syytetylle ehdonalaista ja näin 'oikeus' on toteutunut. Tämä käänteistakaisuus on perimmiltään oikeusmurha niin syyttömille maineensa menettäneille, kuin myös oikeille raiskauksen uhreille.
Nykyinen trendihän on se, että naisten itsemäärämisoikeutta pitäisi jatkuvasti parantaa. Tämähän on hieno idea, mutta nykypäivänä on menty siihen pisteeseen, että naisen morkkis yhdynnästä ja siitä mahdollisesta aiheutuvasta ahdistuksesta voidaan nähdä raiskauksena, jossa naisen ei tulisi ottaa lainkaan vastuuta teoistaan. Oikeat raiskaukset toki erikseen.
Faktahan on, että Suomen lainsäädäntö on pahasti hukassa seksuaalikysymyksissä. Siinä missä kansan keskuudessa vallitsee ajatus, että seksuaalirikolliset pääsevät aivan liian vähällä ja heitä suojellaan, niin todellisuudessa monia syyttömiä on tuomittu ehdonalaiseen ja se ei ole mitään 'selviytymistä vähällä', kun maine on menetetty. Tämän ongelman tunnistetaan lakimiesten kuin poliisienkin piireissä, mutta siitä vaiettaan, sillä siitä on muodustunut tabu kyseenalaistaa seksuaalirikosta. Oikeushan siinä kärsii.
Lakimiesten keskuudessa seksuaalilainsäädäntö on yleisestikin ottaen tabu. Monethan rikokset julistetaan salaiseksi yleensä 60 vuodeksi, eikä täten lakimiehet tarvitse koskaan ottaa vastuuta tuomion menetelyssä.
Kyse on tabusta, joka on juurtunut ihan lainsäädäntöön asti. Eikä kukaan uskalla (niin lakimiehet kuin politiikot) ottaa esiin tätä tabu, sillä oma ura voi kärsiä kun saa tietynlaisen leiman 'rikoksen puolustajana'.
Jos totta puhutaan, en minäkään vaarantaisi omaa uraani ottamalla julkisesti tätä tabua esiin. Jos olisin rehellinen itselleni. - baananitappi
Se on aika jännää, että Venäjällä saa panna 14 vuotiaita likkoja laillisesti, mutta Suomessa alle 16 vuotias paneva on pedofiili. On toi Venäjän meno aika härskiä.
Mä oon aina miettinyt et jos juuri täysikäisyyden täyttänyt poika (tai mies, miten sen mielii) paneskelee 15 vuotiaan likan kanssa, niin onko tämä poika sitten pedofiili? Kuitenkin kyseessähän on vain kolmen vuoden ikäero, kun taas pedofiliassa kyse on aikuisesta henkilöstä joka on lasten sekaantuja...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään13813202Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen853665Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta
Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,982941Martinalta vahva viesti
"Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J2791400Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?371393Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup1511329Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh1151284Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista
Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S141204- 811071
Nautitko riidan haastamisesta?
Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin205989