Moikka!
Epäonnisen sattuman kautta minulla ainakin taitaa jäädä Aallon paikka pisteestä/parista kiinni. Varasuunnitelmat siis kehiin. Haluaisin kuulla kokemuksia avoimen yliopiston kautta tapahtuvasta sisäänpääsystä, onko kukaan oikeasti tehnyt niin ja miten se on onnistunut? Onko kursseissa paljon päällekkäisyyksiä aikataulujen suhteen tms? Onko tämä mahdollista tehdä yhden vuoden aikana? Kiitos jo etukäteen vastauksista, olisi kiva saada jotain hyviä uutisia edes!
Kokemuksia avoimesta väylästä
15
3175
Vastaukset
- sivustaseurattu
Riittävä määrä avoimen opintoja on vaikea tehdä vuodessa. Itse asiassa ne opinnot pitäisi tehdä reilusti alle vuodessa, jos haluaisi jo vuoden kuluttua varsinaiseksi opiskelijaksi.
Varaa kaksi vuotta, niin saavutat lisäksi sellaiset arvosanat, jotka sisäänpääsyyn tarvitaan. - gfdsagdsfg
No mulla on tavoitteena tuo polku, mutten ole siis vielä sitä kautta mennyt, joten tarkkaa en tiedä. Turkuun valitaan melkein kaikki, jolla on tli 3 keskiarvo (vai valitaankohan kaikki, en tiedä mitään rajoja) ja Aaltoon kuulemma pitää sitten olla vähän korkeampi. Kannattaa kysyä siltä koululta, minne aikoo mennä. Arvosanat siis on 1-5 ja 1 tarkoittaa puolet pisteistä ja 5 on lähestulkoon täydet.
3 on omasta mielestä ollut ainakin alkukursseilla helppo saavuttaa, mutta varmaan eteenpäin, kun mennään, vaatii enemmän työtä. Toisaalta ei sinne kouluunkaan kannata mennä, jos ei saa edes hyviä arvosanoja koulusta. Avoimessa pitää suorittaa yleensä vähintään niistä ihan perus kaupallisista aineista kurssit ja meillä ainakin 2 eri kielestä 3op. Eli kannattaa lukea koulun omalta sivulta näistä koulukohtaisista rajoista. Noista "Y" kursseista, eli oisko ne kaikille yhteisiä opintoja, on paljon ja niitä kannattaa ensisijaisesti käydä, vaikka ilmankin pääsisi varmaan sisään. Loput sitten sitä omaa suosikki ainetta pää ja sivuaineita varten. Toukokuussa taisi olla haut, eli vuodessa voi olla vaikeaa saada se määrä kasaan. TUrussa se on 90op ja Aallossa taisi olla vähän korkeampi.
Vaikeeta tässä on se, että jos olet alle 25, sun on joko suoritettava tosi hitaasti (voi mennä kolmekin vuotta) tai sitten käyt töissä, niin ettet joudu olemaan työtön sillä aikaa. Töissä käydessä vaikeudeksi voi taas tulla läsnäolopakolliset kurssit, joista osa on meillä ainakin ihan jo aamulla. Yleensä syventävissä ja kielissä on ollut läsnäolopakko tunneilla, ainakin suurimmaksi osaksi. Eli voi tulla vaikeaksi sovittaa työ ja opiskelu, jos työ ei jousta. Yli 25 voi kai olla mahdollista kysyä työkkäriltä, jos saisi erityisen ehdon opiskella siellä tutkintotavotteisesti, mutta siitä en tiedä mitä mieltä ovat ja arvioivat varmaan ihan hakijan perusteella onko hyvä vai huono. Koulutusta ei tällöin saa olla pohjalla, eikä työtä. Työtön saa muistaakseni opiskella 45op vuodessa.
Eli helpoiten käy niin, että pääset joustavaan työhön, josta saat helposti vapaita tuntien aikaan ja saat suoritettua nopeastikin kurssit. Kurssit ei yleensä ole päälekkäin, mutta ei niitä kovin paljon vuodessa ole eli 90 op voi olla vaikea saavutta vuoden aikana, ainakaan hyvin arvosanoin. En tiedä, muistaakseni joku onnistui. Aallon op määrää voi sitten olla vaikeampi saavuttaa vuodessa.- kkylteri
Kyllä 90op on aivan mahdollinen suorittaa vuodessa. Peruskursseista saa todella helpolla hyvän arvosanan( tekemättä melkein mitään sinun tulisi saavuttaa 3 pääsykoekirjojen tiedon turvin.) ja asiat joita käsitellään ovat samoja kuin päösykoekirjoissa. Lisäksi siis näistä kursseista saa aivan törkeästi opintopisteitä 5-8 koulusta riippuen.
Kyllä se 90op hommia vaatii mutta on aivan mahdollinen. - jljljl
Lähinnä 90 op vaikeuksena pitäisin sitä, että löytyykö niitä kursseja sopivasti sen vertaa. Meillä, kun ei ainakaan mitään kovin monipuolista tarjontaa ole, mutta jos alottaja on Aaltoon menossa, voi siellä olla vähän suurempi valikoima. Turussa ei välttämättä kovin helposti saa lukujärjestystä täyteen, jollei sitten ota mitä kurssia tahansa.
- Väylää
Väylästä omakohtaisia kokemuksia (menen todennäköisesti pääsykokeilla kuitenkin tämän vuoden valinnassa sisään).
-Ole ajoissa ilmoittautumassa! Markkinoinnin kurssille otetaan vain 15 hlö ja paikat menee minuutissa
-Varaa avoimen opintoneuvojalta aika niin tiedät varmasti että otat oikeita kursseja
-Varaudu siihen että kurssit tulee menemään päällekkäin
-Varaudu tekemään kompromisseja luentojen välillä, esimerkiksi laskentatoimen tai rahoituksen luennot voi mennä joskus päällekkäin, kumman koet tärkeämmäksi?
-Panosta paljon koska keskiarvolla on väliä ja jotkut kurssit vaatii tosi paljon työtä
-Jos mahdollista niin ota kesälle joku kurssi, helpottaa edes hieman tuota syksyn/kevään urakkaa kun joudut ottamaan päällekkäin toistensa kanssa meneviä kursseja
Jos epäilet omaa kykyä vetää koko vuosi täysillä niin suorita väylä kahdessa vuodessa niinkuin opintoneuvojatkin suosittelee. On kuitenkin ihan mahdollista saada 4 keskiarvo yhden vuoden aikana väylänkin kautta. Vähempikin riittää. - UuteenNousuun
Mistä olette lukeneet tuon 90op? Itse löysin tältä sivulta http://avoin.aalto.fi/fi/route/econ/ ohjeet, joista saa kuvan, että 60 riittää.
- ckcixox
Tossahan lukee että ennen vaatimus oli 114. Aika jännä, jos nyt vaadittaisiin vaan 60op, muistaakseni turkuun on edelleen 90op.
- lcpxp
Siis ymmärsin itsekin, että nyt ois vaan 60op, mutta mietin kuuluuko tohon vielä jotain muita?
- avoinväylä
Aaltoon vaaditaan 60op eli 10 kurssia. Kurssit menee tosin päällekkäin aika pahasti jos vuodessa koitat suorittaa, vaatii kovaa panostusta muttei silti ole verrattavissa pääsykokeisiin lukemiseen. Varaa aika avoimen opintoneuvojalta, niiden piste on Töölössä kauppakorkean päärakennuksen takana. Mieti kysymykset valmiiksi koska ne on vähän tylsiä :D
- teflonjoe
Itse suoritin Turun avoimessa 101op kahdessa vuodessa keskiarvolla 3.2, tämän jälkeen hain tutkinto-opiskelijaksi (johon haetaan Turussa aina toukokuun loppupuolella, väh. 90 oparia pitää olla kasassa siinä vaiheessa) jonka jälkeen suoritin vielä kesällä 12op.
Syksyllä minulla oli siis 114op ja olin vain 6op "jäljessä" normaalia 60op/vuosivauhtia. Nyt olen viittä vaille valmis KTK. Valmistuminen ei hyvällä suunnittelulla lykkäänny juuri lainkaan, riippuen kuitenkin hieman valituista pää- ja sivuaineista.
Asiaa auttoi minun osaltani se, että asuin porukoiden luona jolloin päätin opiskella kesällä töiden sijan. Muista myös että mikään ei estä suorittamasta n.s ylimääräisiä opintoja (jotka lasketaan 180p KTK-tutkintoon) jo väylävaiheessa jos muita sopivia kursseja ei avoimessa enää löydy.- teflonjoe
Pieni korjaus, minulla oli siis 102op kahden vuoden jälkeen. Sen voisin vielä listätä että jos haluat pysyä n.s normaalissa valmistumisvauhdissa niin saatat joutua tekemään jonkun verran kompromisseja esimerkiksi siinä, että luet avoimessa näitä ylimääräisiä opintoja ensijaisesti opintopisteiden takia, et välttämättä siksi että avoimessa luetut ylimääräiset opinnot olisivat niitä kursseja jotka haluaisit lukea ylimääräisinä jos olisit ollut alunalkaen normaali tutkinto-opiskelija valintakokeiden kautta.
Tämä on kuitenkin aika pieni kompromissi minkä joudut tekemään jos valmistuminen kandiksi 3 vuodessa on sinulle tärkeää.
- eihemmetti
Jos ei pääsykokeella pääse niin taitaa olla väärä ala.
- Waxxi
höpö höpö, jotkut jää niukasti 1-2p päähän ja toiset - syystä tai toisesta, esimerkiksi perhesyistä - haluavat opiskella kotikaupungissa tai lähellä sitä ja he eivät siis edes aloita opiskeluja vaikka paikka olisikin vapaa. Näille avoin on mitä mainioin tapa aloittaa opiskelut haluamassaan kauppakorkeakoulussa. Suosittelen.
- Toimistosta
Pääsykokeissa painottuu ulkoa oppiminen ja pänttääminen, josta oikea opiskelu on kovin kaukana. Itse menin Joensuuhun sisälle avoimen väylässä.
Alla oli jo yksi maisterin tutkinto, olin/olen jo työelämässä, eikä aikaa ollut pääsykokeisiin pänttäämiseen.
Mulla oli johtamisen opintoja jo aiemmassa tutkinnossa, joten mun tarvitsi suorittaa avoimessa enää ns. "pakolliset" 30 op. Tein ne vuodessa ja pääsin sisälle 2014. Menin suoraan maisteriopintohin ja nyt on jo kohta gradukin tehty. - kxikxk
Olen huono pääsykokeissa, kun jännittää niin paljon, ettei ajatus kulje kunnolla. Jään tänä vuonna ehkä pisteen päähän koulusta, saa nähdä. Avoimessa olen käynyt kursseja ja saanut hyviä arvosanoja helposti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen
Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️662298Onko kaivattusi
kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.381893Viulu vaiennut
Eikö pisnikset suju ? Vai miksi pahin yrittäjä vouhka on "kadonnu" maan alle. 🤣281602Vanhuksen varpaankynsien leikkaus 89 euroa...
Huh huh.......Parturikäynti olisi varmasti ollut 250 euroa? Kallis on suomi nykyään.1711560Anne Kukkohovi. Myy likaisia alushousujaan.
Kuka ihme ostaa jonkun naisen likaisia alushousuja, menee lujaa kyllä tälläkin housujen myyjällä.911350Nainen, sellaista tässä ajattelin
Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost1841214Kauanko skuutteja on siedettävä? Ei tietoa liikennesäännöistä, ajellaan miten sattuu ja missä vain.
Kauanko on kestettävä sähköpotkulautojen terrorismismia? Niillä ajelevat eivät tiedä, tai jos tietävätkin, niin eivät vä1151151Kyllä tekee kipeää
Luopua kaikesta mitä on elämässä saavuttanut😞 ei vaan ole enää yhtäkään hiljaista vuorokautta🤬241130En mä tiedä mitä tapahtuu
siis tykkäisitköhän musta oikeasti. Ehkä oot pelannu liikaa rahapelejä, ehkä rakastat tyhjiä arpoja.9952- 77949