http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015060819828889_uu.shtml
Saatika ruumisautoksi, paskanajosta puhumattakaan.
Skeidasta ei ole edes postiautoksi
22
66
Vastaukset
- Elättäjäsi
Suositteko paskakuskeina sitten jotain tiettyäa automerkkiä?
- Hehheeh
Säästö kostautui, itäauto kastautui.
- huono-se-skoda-on
Onhan se kajakkinakin tunnettu. Itäkajakki. Laaduttomissa hommissa skoda on varmaan ihan paikallaan. Esim. ostoksilla varaosia ja öljyä skeidaseen.
Mihinkään vaativampaan ei kannata skodaa miettiä.
- hienoa
Kaikki käyttää-posti, armeija, rajavartiosto, merivartiosto, poliisi, kunnat, kuntien laitokset, valtio, yritykset, taksit, palokunnat, ym. Harmi trollien kannalta. Myynnissä ykkösenä.
- laaduton-halpis-skoda
Onhan tuosta puhuttu. Laadutonta tavaraa, mutta halppis. Erityisesti erilainen virkaporras saa varmaankin skottaraista hyvinkin halvalla.
Nyt on verorahat tiukassa ja kreikka syö eu:n kanssa vähiäkin. Silloin pompotellaan skottaraisilla. Laaduttomia laatikoita renkailla, mutta virkakiesinä menee ja jos ei mene, niin kävellään loppumatka..tai etsitään lammesta sitä.
- mitä_kummaa
Onkos Skodissa toimiviakin käsijarruja?
- hyvin_rullasi
On, usein myös niiden käyttöön pystyviä henkilöitä.
- nosturin.nokkaan
Tsi tdi ja dsg.Näillä ei työnteko enää onnistu.
- Skodasta_ei_veneeksi
Eihän ne edes pidä vettä sateellakaan.
- skodasta-ei-ole
Ovat kokeilleet, että onko siitä Venäläiseksi sukellusveneeksi. Ei ollut. Kirjeet kastuivat.
- hutoi
Mitäs se haittaa jos skeida pikkasen homehtuu.idässä ei olla tarkkoja pikkuasioista.
- tökeröt_sikakiikut
Ei ole tarkkaa, ei, eikä olla tarkkoja etenkään viimeistelystä, eikä äänieristyksestä. Itäblokin maissa on aikainen kuolleisuus muutenkin, pienet homeet siinä mitään merkitse.....
- hyväjuttueilen
Miten se AUTON viaksi muuttuu KUN kuski unohtaa laittaa käsijarru päälle?
Postiauto valui kerrostalon pihasta lampeen - postit läpimärkiä
Maanantai 8.6.2015 klo 19.57
Postin jakeluauto valui rinnettä alas ja päätyi Rekulanlampeen Nurmeksessa.
Puolustusvoimien pelastusyksikkö auttoi pelastuslaitosta.
Puolustusvoimien pelastusyksikkö auttoi pelastuslaitosta. (PUOLUSTUSVOIMAT)
Maanantaina puoliltapäivin Nurmeksen paloasema sai hälytyksen Rekulanlampeen valuneesta postiautosta. Ajoneuvo lähti valumaan kerrostalon pihasta rinnettä alas tuntemattomasta syystä.
- Kyseessä lienee inhimillinen erehdys, kommentoi asemamestari Sami Meriläinen.
Unohtuiko kenties käsijarru?
- No kyllähän se on yksi mahdollisuus, Meriläinen vihjaili.
Ajoneuvossa ei ollut ketään sisällä, mutta kirjepostin kävi kehnosti.
- Autossa oli sisällä merkittävä määrä postia, lisäksi takaluukusta kellui karkuun paketteja ja kirjeitä. Pelastushenkilöstö keräsi postin parhaansa mukaan. Auton sisään jäänyt kirjeposti on aivan litimärkää. En tiedä tarkalleen miten postinjakelun käy, mutta tuskin kirjeet ainakaan päätyvät perille samassa kunnossa, jossa ne lähtivät liikkeelle, Meriläinen sanoi.
http://static.iltalehti.fi/uutiset/postiauto_etu_mm_080615_503_uu.jpg
Puolustusvoimat apuun
Kun pelastuslaitos saapui paikalle, auto kellui vielä osittain pinnalla, mutta upposi nopeasti lammen pohjaan muutaman metrin syvyyteen 15 metrin päähän rannasta.
- Muutaman tunnin me askaroimme, sillä uponnut auto piti ensin paikantaa pohjasta ja sen jälkeen hinata rantaan ja takaisin parkkipaikalle, Meriläinen sanoi.
Paikalle pyydettiin virka-apuna myös puolustusvoimien pelastusyksikkö. Pintapelastajat paikansivat uponneen ajoneuvon ja imeyttivät autosta valunutta öljyä imeytyspitkoon.
- Postiauto on litimärkä ja remontin tarpeessa, sillä se oli umpisukkeluksissa. Penkit saattavat olla pikkuisen kosteat, Meriläinen sanoi.
Autossa on ollut takaluukku auki kun se on veteen valunut.
Tämän ymmärtää jokainen vähäiselläkin järjellä varustettu ihminen jutusta.
Aika vedenpitävältä Skoda vaikuttaakoskaon kellunut jonkin aikaa vedenpinnalla!
"- Autossa oli sisällä merkittävä määrä postia, lisäksi takaluukusta kellui karkuun paketteja ja kirjeitä. Pelastushenkilöstö keräsi postin parhaansa mukaan."
"Kun pelastuslaitos saapui paikalle, auto kellui vielä osittain pinnalla, mutta upposi nopeasti lammen pohjaan muutaman metrin syvyyteen 15 metrin päähän rannasta."
Provot ei edes osaa lukea tai eivät ymmärrä lukemaansa tekstiä.
Koko jutun lukeminen olisi hyvä taito. Pelkkä otsikko ei kerro kaikkea.
Mutta jos lukutaito perustuu akuankan kuvien katsomiseen....
Lopputulos on nähtävissä kommenttien tasosta. - provorovorovorovo
Niin? Jos ajaja unohtaa laittaa käsijarrun päälle, niin onko se Skodan vika?????
- Parannusehdotus
Skodiin pitää lisätä hälytysääni slaavilaisella aksentilla: Myistä käsijärry.
- skoda-on-pask-å
Parannusehdotus kirjoitti:
Skodiin pitää lisätä hälytysääni slaavilaisella aksentilla: Myistä käsijärry.
Toi oli hyvä!
Kannatetaan. Samalla voivat ilmoittaa : tämä ei öle sykellysvene.
- Minkästeet
Skodaväestö on aika kehnoa ajotaidoiltaan.
- faktaatämä
Olet väärässä. Skodien vakuutukseton halvimmat luokassaan.
Tämä todistaa sen että vahinkoja niille sattuu muita vähemmän. - rahaa-kehiin
faktaatämä kirjoitti:
Olet väärässä. Skodien vakuutukseton halvimmat luokassaan.
Tämä todistaa sen että vahinkoja niille sattuu muita vähemmän.Halpiksissa ei korvata kai juuri mitään omavastuun jälkeen. Maksa vaan vakuutuksesi.
- kaalivankkuriksi.käy
Kaalivankkuriksihan tuo on tehty Tsekin, Romanian, Latvian, Liettuan yms. kujille, kaaleja sillä on tarkoitettu kärrättäväksi torille. Eipä siitä ole oikein muihin kuljetustehtäviin sillä matkustajien (vaikka sitten kuolleiden ruumiiden) kuljetus vaatii autolta tasaista miellyttävää kyytiä - eikä minkään jäykän taka-akselin pompotusta ja aivan hirvittävän kokoluokan melusaastetta !
- kiikkerät-itäkipat
karmea kippo koko skoda
Lyhytnokkainen, töpöperäinen ahdas itäkabiini ei kelpaa posti- eikä ruumisautoksi. ei sillä muutenkaan mitään virkaa ole. paskalintu tuo skottarainen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1376279Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto665201Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost143675Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1213250Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT1062371Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat712276Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku11998Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val271608- 761118
Sinä et halunnut sitoutua
Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne141056