MiksHelsinki?

Mikshesa

Miks hesan lääkikseen on niin paljon pyrkijöitä? Mikä tekee sen erikoisen? Mitä eroa on muiden yliopistojen välillä? Voiko muuten hakee Kuopion lääkikseen ja sitte vuoden päästä vaihtaa yliopistoa vaikkapa Helsingin lääkikseen? Onko hesalaisilla paremmat mahdollisuudet saavuttaa jotakin kun vaikka kuopiolaiset?

Kiitos:)

6

76

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eramus

      Ne jotka asuu lähialueilla ja Hki on itsessään jo kiinnostava. Mikäli asut jossain Raahessa niin eikö luonnollisempi paikka oo Oulu, Turku, Tampere. Hkiin vaikeinta päästä.

      • Twenty-one

        Eli meinaatko että Stadin lääkis ottaa vain sisään niitä, jotka asuu pääkaupungin lähialueilla? Koska olen hyvin erimieltä kansasi.


    • yksinkertainenselitys

      Helsinki on suurin ja kaunein.
      Pääkaupunkiseudulla asuu väkeä enemmän kuin muualla Suomessa. Siinä joukossa on tietysti myös paljon lääkiksestä kiinnostuneita. Miksi nämä hakeutuisivat kauemmas kotiseudultaan? Ei miksikään. Isosta joukosta löytyy myös enemmän hyviä hakijoita, siksi taso on korkeampi kuin muualla.

    • elliäälliä

      Stadi on snadi. Vaikeinta päästä ja tänne pyrkii paljon monen laudaturin yo. Hki on muutenkin kiinnostava paikka.

    • Perunankuorija

      Totta kai voit vaihtaa Kuopion lääkiksestä Helsingin lääkikseen, kunhan eka teet pääsykokeen uusiksi ja pääset Helsinkiin.

    • älliäpälliä

      Helsinki on vetovoimainen monesta eri syystä. Aika luonnotonta lähteä Kuopioon jos mahdollisuus päästä kotikaupunkiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      131
      10538
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5080
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      42
      2271
    4. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      105
      2088
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      28
      1986
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1631
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      41
      1442
    8. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      29
      1124
    9. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      33
      1061
    10. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      54
      987
    Aihe