miepäs lähen epsanjaan 10.2 ja haluaisin kysyäppi että mikä on suurin piirtein suosituin lomakohde
kaikki epsanijaan
miraca
3418
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Costa Del Sol:issa fuengirola missä asuu noin 20.000 suomalaista ( vietin siellä viisi viikkoa joulu-tammi 2002 ) upea paikka, ja sitten on tietenkin playa del ingles kanarian saarilla ( huomattavasti lämpimämpää kuin manterella )
Jos nyt yhtään varmaa lämpöä tai auringonottomahdollisuuksia kaipaat, ei kannata ennen maaliskuun loppua mennä muualle kuin Kanarian saarille (Manner-Espanjassa voit helmikuussa varautua mihin vaan lämpötilaan 5 ja 18 välillä - sielläkin kuitenkin on vielä talvi, eli yleensä korkeintaan Etelä-Suomen toukokuun säät). Jaottelu Kanarian kohteissa menee suunnilleen näin sen mukaan mitä kaipaa:
Menevät nuoret: Playa del Inglés, Playa de las Américas
Kaupunkimaisemmasta menosta kiinnostuneet (enemmän paikallisväriä, mutta rantakin löytyy): Las Palmas, Puerto de la Cruz (vähemmän rantoja, mutta merivesialtaita enemmän)
Rauhaa, mutta myös menoa jonkin verran: Puerto Rico (Gran Canarialla), Playa del Carman (Lanzarotella)
Lapsiperheet ja muut rauhaa ja lekottelua rakastavat: Bahia Feliz (Gran Canarialla), Ten Bel (Teneriffalla), Playa Blanca (Lanzarotella)
Loput kohteet mihin Kanarialle myydään Suomesta matkoja ovat pääasiassa uusia, siistejä, mutta hiljaisia lomakyliä, joissa ei paljoa paikallista väestöä asustele. Oma lukunsa on sitten pienemmät saaret, jonne jotkut matkanjärjestäjät jo tekevät myös matkoja (ovat kauniita, mutta eivät mitään menomestoja).
...ne suositut matkakohteet tos yhes viestis tullu ihan hyvin jaoteltuu...=o)
mäkii lähen 10.2. Epsanjan suuntaa....mut vaa Teneriffalle...ja mun suosikki paikkaa siäl eli Playa de las Americasii...nuorii ku ollaa....=o)