Finnair varastaa aterioiden hinnoista

periaattetHei

Tiedoksi kaikille:
mikäli tilaatte lennollenne etukäteen aterian, ja lento alkaa maasta, jossa maan valuutta ei ole euro, Finnair maksuvaiheessa muuttaa aterian eurohinnan lennon lähtömaan valuutaksi. Heidän käyttämänsä kurssi on tietenkin asiakkaan kannalta epäedullinen, joten lopullinen kortilta tehty veloitus euroina on kalliimpi. Esimerkkinä 12 euron ateria, jonka hinta muuttuu lähtömaan valuuttaan siinä vaiheessa kun klikkaat "maksa". Kortilta tehty veloitus on lopulta 12,40 euroa. Tämän asiakas saa tietää vasta katsottuaan tiliotetta.
Olen tämän testannut jo muutaman kerran, ja aina sama juttu. Finnair aliarvioi asiakkaita tälläkin tavalla. Toki ateriaa ei ole pakko tilata, jolloin ongelmaa ei tule.
Ero ei ole sellaisenaan suuri, mutta periaate on väärä. Samoin he näin keräävät sievoiset summat matkustajilta, eivätkä kaikki edes tiedä, että maksoivat enemmän kuin mitä aterian hinta oli kerrottu olevan.

10

120

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • wewwwwweee666e

      ei ymmärrä.kun lennän,niin ateria aamupaloineen kuuluu hintaan.hoh hoijaa taas.

    • poimnyvf77

      se on kiva kun nää asiantuntijat antaa lausuntoja.minä kun olen lentoni ostanut siihen kuuluu mömmöt.en paina entteriä ennen kuin tiedän mitä olen ostanut.

    • suomalaisetonporsaita

      Laihduta, olet liian läski jo nyt.

      • AY-emännät

        aitoa ökyemoasennetta!


      • asiakasTaaasVäärässä

        Finnairin virallinen vastaus tuo. Toki kyseisen lentoemättimen itsekin kannattais sitä ahteria kaventaa. Käytävät ovat kapeat.
        Väärin tietenkin että veloitushinta on eri kuin mitä ilmoitetaan.


    • hihihihihintti

      Minä syön vain ryanairin homostuertin spermaa ja maksan siitä satasen. En matkusta vinnairilla koska siellä kaikki kuuluu hintaan, joka on mielestäni kusetusta.

      • kysymys_

        Oletko työtön, syrjäytynyt vai jälkeenjäänyt? Saatko suurtakin sisältöä elämääsi tuollaisesta tyhjänpäiväisestä paskanjauhannasta?


    • Frequentflaijjjeri

      Alle 4 tunnin lennoilla riittää Finskin mustikkamehu, kahvi tai tee.

    • USD

      itketkö 0,40 hinnasta vai rääytkö muuten vaan,,, voin antaa sulle euron köyhä

      • röörs

        Ei ole älyä tällekään raukalle huomattu antaa.
        Jos hinta on 12 euroa, niin veloituksen kuuluu olla 12 euroa - eikä 12,40.
        Ilmiselvästi finnairilaisen kommentti tämäkin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      154
      2079
    2. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      308
      1769
    3. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      93
      1577
    4. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      80
      1241
    5. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      200
      1220
    6. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      67
      1160
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      25
      1081
    8. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      48
      1017
    9. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      73
      976
    10. Maalaisliiton nuorilta paljon puhuva idea

      Taas vongataan lisää tukea... kehdosta hautaan! Maalaisliiton nuoret aka Keskustanuoret haluaa Suomeen valtiollisen dei
      Maatila ja metsä
      23
      967
    Aihe