Ihalaisenkin mukaa Rinteeltä kaikki pieleen!

OlemmePulassa

27

75

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • SAKonSDP

      Mutta molemmathan ovat SAK:sta!

    • miettikääSDP

      Ei Rinteeltä mikään pieleen mennyt. Porvarit eivät vain halua hyväksyä sitä, että SDP olisi vasemmistopuolue, eikä mikään"PikkuKokoomus", kuten nyt on laita.

      Eikö puolueella ole mitään muuta annettavaa kuin hulabaloomarkkinoita. Niilläkö koetetaan saada ääniä. Varmaan saadaankin, koska rahvas on tyhmää markkinakansaa, jolla ei ole mitään aatteita. Jollakin markkinatempulla haetaan ääniä ja ollaan tyytyväisiä, jos saadaan niitä. Mitä sitten. Siinäkö se on - työväenaate - äänisaaliissa hulabaloomeiningillä, kuten sisarpuole Kokoomus hankkkii äänensä. Halpa-arvoista tekemistä.

      Mihin SDP on hukannut aatteensa - vai onko sitä ollutkaan. Aikojen alussa koetettiin saada väkeä pois kommunistien leiristä, ettei Suomeen tule vallankumousta. Tukea saatiin CIA:aa myöten. Huiputusta se on ollut. Nyt ei ole vallankumouksen vaaraa ainakaan, mikä lähtisi itäisen naapurin kannatuksesta. Muuten kaikki on mahdollista. Onko SDP jonkinlainen suodatin, joka yrittää ehkäistä kriittisten voimien esillenousua. Se ikäänkuin kanavoi työtäkevän väestön kriittisyyden sillä olettamuksella ja lupauksella, että äänestämällä SDP:tä puolustat työläistä. SDP kanavoi sitten nämä irrationaaliset voimat, jottei väki nouse kapinaan.

      Ilmeisesti ihmiset ovat huomanneet, että tuo lupaus on falski. Ei voi olla yhtä aikaa joko - tai. Se johtaa petturuuteen ja pettymisiin. Näin SDP:lle on käynyt. Pitää olla selvät suunnat ja ohjelmat (ei lupauksia), joista pidetään kiinni. Opportunismia ei voi hyväksyä missään nimessä.

      Anntti Rinne on jämäkämpi johtaja kuin JUtta Urpilainen. Hänkään ei tosin pysty muuttamaan SDP:tta sinne (en sano suuntaan, koska se ei kerro mitään), minne sen olisi pitänyt jo aikoja sitten asemoitua.

      • KansanTieto

        Antti on ainakin kovempi ryyppäämään.


      • fdfdfsdf

        No näillä henkilökohtaisilla lyönneillä ei puolueen tilaa auteta mitenkään. Useimmiten ne tulevat vielä "vihollisen" leiristä, kuten tämäkin heitto.


      • KansanTieto

        Pueenjohtaja ryyppäämisen turvottama naama hyväksytään?


      • SaaIstuakin

        Jos Rinteellä ei ole kerran mennyt mitään pieleen, niin miksi demarit istuvat oppositiossa.


      • CVkuntoon
        KansanTieto kirjoitti:

        Antti on ainakin kovempi ryyppäämään.

        Joo pitäähän Rinteelläkin joitain ansioita olla.


      • Pun
        KansanTieto kirjoitti:

        Pueenjohtaja ryyppäämisen turvottama naama hyväksytään?

        Rinne kyllä on vähän sen olonen että on enemmän kuin "sikspäkki" takana.


    • KansanTieto

      Sak irti sanoi Jutan SDP:n tehtävästä.

      • dfdfsfsdf

        Jonkunhan se on päätettävä, jos toinen alkaa olla kotonaan enemmän kilpailijapuolueessa kuin "omassaan".


    • itteni

      Joka tapauksessa meidän on päästävä eroon SAK:n talutusnuorasta ja siitä joukkiosta joka on vallannut puolueemme isolla ay- liitoilta tulleella rahalla.

      • voiaikoja

        Kelpaisiko sitten raha EK:lta, kun se ei kelpaa työväenliikkestä, jota SAK edustaa. aatteet heittävät häränpyullyä!! Jo on maailma sekaisin!!


    • Harhaanjohtavaa

      Oli sitten pakko otsikoida harhaanjohtavasti. Luulin että tarkoitit Lauri Ihalaista. Tämä olisi ollut aika lailla oletus kun kerran hän on ainoa ihalainen joka pääosin ollut äänessä puolueessa.

    • Trilookia

      Demarien suojatyöpaikkasopuli arvostelee toista vastaavaa ja Iltalehden suojatyöpaikkasopuli kirjoittaa siitä selostuksen. :D

      • DemDomino

        Ironinen ilmiö tosiaan. SDP-dominoa.


    • SopivassaKuosissa

      Täältä se lehdessä mainittu puheenvuoro löytyy. Tätä kirjoitettaessa toiseksi uusin

      https://www.facebook.com/maunu.ihalainen

      Tuolle demarille joka sanoo, että Rinne ei epäonnistunut missään, miksi Ihalainen sitten sanoo:

      "Puolekokouksesta on kulunut vuosi, jonka ajan olemme olleet Antin matkassa. Projekti alkaa tuottaa tulosta. Takana on vuosi täysin epäonnistunutta hallitusyhteistyötä, historian huonoin vaalitulos, kannatus on 15 prosenttia ja suunta alaspäin. Pää-äänenkannattaja on jouduttu ajamaan alas ja nyt on myyty puoluetalo"

      Erinomainen tiivistelmä Rinteen "saavutuksista". Joka tapauksessa demarien asiat alkavat olla nyt kuten pitääkin, vaikka Ihalainen unohti mainita 1,3 miljoonan euron pienennyksen puolueen vuosituloihin.

      • LoistoAna

        Rinne tosiaan on "loistanut".


      • MuuttaaMaalle

        M. Ihalainen kysyy (Eri puheenvuoro): "Tiedättekö mikä on lypsyjakkara."

        Voisin kokeilla vastaamista: Rinteen työtuoli valtionvarainministeriössä.


    • Kaivonkatsoja

      Vielä kun Rinne eduskuntaryhmineen tajuaisi hypätä likakaivoon ja tilata jonkun sulkemaan sen niin oltaisiin täydellisessä Suomessa.

    • UskomatonSälli

      Näkeehän sen Rinteestä että sillä ei ole ihan kaikki kohdallaan. Kehitteli Urpilaisesta salaliittoteoriaa hallitusneuvottelun aikana ja söi lupauksensa tälle kylmän viileesti.

      • Vastaavuutta

        Rinteellä on kaksi leukaa. Onkohan kielikin kaksihaarainen päästään?


    • Potkut17

      Demarien seuraava puoluekokous näyttääkin olevan vasta 2017, joten Rinne ehtii vielä hölmöillä oikein urakalla. Sitten kun kuntavaaleissa samana kesänä on tullut takkiin sopii siirtyä mököttämään salaliittoteorioiden pariin.

      Paitsi tietenkin jos demut tajuaa potkia sen pois ennen.

    • HILMANTYTTÖ

      NYT PITÄÄ YHDISTÄÄ KAIKKI VOIMAT.VASEMMISTOPUOLUEET HYNTTYYT YHTEET. SAMA PÄÄMÄÄRÄ KAIKILLA.YHTEISEN HYVÄN TAVOITTEEKSI ..!!

      • Ojaan

        Yhdistäkää ihmeessä. Sen nopeammin meette molemmat katuojaan.


      • Eki199000
        Ojaan kirjoitti:

        Yhdistäkää ihmeessä. Sen nopeammin meette molemmat katuojaan.

        Näittekö Juttaa kyselytunnilla.


    • tässäon

      Ihalainen on kyllä väärässä. Rkp:n korruptioraha, Lipponen, Urpilainen ja Jungner tuhosivat sdp:n, tekivät siitä pervohomojen klubin. Siine meni ja takas ei pääse ikinä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      191
      11569
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      58
      5479
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      46
      2767
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      40
      2405
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1871
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      44
      1845
    7. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      29
      1704
    8. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      12
      1576
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      1486
    10. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      42
      1478
    Aihe