Ihalaisenkin mukaa Rinteeltä kaikki pieleen!

OlemmePulassa

27

88

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • SAKonSDP

      Mutta molemmathan ovat SAK:sta!

    • miettikääSDP

      Ei Rinteeltä mikään pieleen mennyt. Porvarit eivät vain halua hyväksyä sitä, että SDP olisi vasemmistopuolue, eikä mikään"PikkuKokoomus", kuten nyt on laita.

      Eikö puolueella ole mitään muuta annettavaa kuin hulabaloomarkkinoita. Niilläkö koetetaan saada ääniä. Varmaan saadaankin, koska rahvas on tyhmää markkinakansaa, jolla ei ole mitään aatteita. Jollakin markkinatempulla haetaan ääniä ja ollaan tyytyväisiä, jos saadaan niitä. Mitä sitten. Siinäkö se on - työväenaate - äänisaaliissa hulabaloomeiningillä, kuten sisarpuole Kokoomus hankkkii äänensä. Halpa-arvoista tekemistä.

      Mihin SDP on hukannut aatteensa - vai onko sitä ollutkaan. Aikojen alussa koetettiin saada väkeä pois kommunistien leiristä, ettei Suomeen tule vallankumousta. Tukea saatiin CIA:aa myöten. Huiputusta se on ollut. Nyt ei ole vallankumouksen vaaraa ainakaan, mikä lähtisi itäisen naapurin kannatuksesta. Muuten kaikki on mahdollista. Onko SDP jonkinlainen suodatin, joka yrittää ehkäistä kriittisten voimien esillenousua. Se ikäänkuin kanavoi työtäkevän väestön kriittisyyden sillä olettamuksella ja lupauksella, että äänestämällä SDP:tä puolustat työläistä. SDP kanavoi sitten nämä irrationaaliset voimat, jottei väki nouse kapinaan.

      Ilmeisesti ihmiset ovat huomanneet, että tuo lupaus on falski. Ei voi olla yhtä aikaa joko - tai. Se johtaa petturuuteen ja pettymisiin. Näin SDP:lle on käynyt. Pitää olla selvät suunnat ja ohjelmat (ei lupauksia), joista pidetään kiinni. Opportunismia ei voi hyväksyä missään nimessä.

      Anntti Rinne on jämäkämpi johtaja kuin JUtta Urpilainen. Hänkään ei tosin pysty muuttamaan SDP:tta sinne (en sano suuntaan, koska se ei kerro mitään), minne sen olisi pitänyt jo aikoja sitten asemoitua.

      • KansanTieto

        Antti on ainakin kovempi ryyppäämään.


      • fdfdfsdf

        No näillä henkilökohtaisilla lyönneillä ei puolueen tilaa auteta mitenkään. Useimmiten ne tulevat vielä "vihollisen" leiristä, kuten tämäkin heitto.


      • KansanTieto

        Pueenjohtaja ryyppäämisen turvottama naama hyväksytään?


      • SaaIstuakin

        Jos Rinteellä ei ole kerran mennyt mitään pieleen, niin miksi demarit istuvat oppositiossa.


      • CVkuntoon
        KansanTieto kirjoitti:

        Antti on ainakin kovempi ryyppäämään.

        Joo pitäähän Rinteelläkin joitain ansioita olla.


      • Pun
        KansanTieto kirjoitti:

        Pueenjohtaja ryyppäämisen turvottama naama hyväksytään?

        Rinne kyllä on vähän sen olonen että on enemmän kuin "sikspäkki" takana.


    • KansanTieto

      Sak irti sanoi Jutan SDP:n tehtävästä.

      • dfdfsfsdf

        Jonkunhan se on päätettävä, jos toinen alkaa olla kotonaan enemmän kilpailijapuolueessa kuin "omassaan".


    • itteni

      Joka tapauksessa meidän on päästävä eroon SAK:n talutusnuorasta ja siitä joukkiosta joka on vallannut puolueemme isolla ay- liitoilta tulleella rahalla.

      • voiaikoja

        Kelpaisiko sitten raha EK:lta, kun se ei kelpaa työväenliikkestä, jota SAK edustaa. aatteet heittävät häränpyullyä!! Jo on maailma sekaisin!!


    • Harhaanjohtavaa

      Oli sitten pakko otsikoida harhaanjohtavasti. Luulin että tarkoitit Lauri Ihalaista. Tämä olisi ollut aika lailla oletus kun kerran hän on ainoa ihalainen joka pääosin ollut äänessä puolueessa.

    • Trilookia

      Demarien suojatyöpaikkasopuli arvostelee toista vastaavaa ja Iltalehden suojatyöpaikkasopuli kirjoittaa siitä selostuksen. :D

      • DemDomino

        Ironinen ilmiö tosiaan. SDP-dominoa.


    • SopivassaKuosissa

      Täältä se lehdessä mainittu puheenvuoro löytyy. Tätä kirjoitettaessa toiseksi uusin

      https://www.facebook.com/maunu.ihalainen

      Tuolle demarille joka sanoo, että Rinne ei epäonnistunut missään, miksi Ihalainen sitten sanoo:

      "Puolekokouksesta on kulunut vuosi, jonka ajan olemme olleet Antin matkassa. Projekti alkaa tuottaa tulosta. Takana on vuosi täysin epäonnistunutta hallitusyhteistyötä, historian huonoin vaalitulos, kannatus on 15 prosenttia ja suunta alaspäin. Pää-äänenkannattaja on jouduttu ajamaan alas ja nyt on myyty puoluetalo"

      Erinomainen tiivistelmä Rinteen "saavutuksista". Joka tapauksessa demarien asiat alkavat olla nyt kuten pitääkin, vaikka Ihalainen unohti mainita 1,3 miljoonan euron pienennyksen puolueen vuosituloihin.

      • LoistoAna

        Rinne tosiaan on "loistanut".


      • MuuttaaMaalle

        M. Ihalainen kysyy (Eri puheenvuoro): "Tiedättekö mikä on lypsyjakkara."

        Voisin kokeilla vastaamista: Rinteen työtuoli valtionvarainministeriössä.


    • Kaivonkatsoja

      Vielä kun Rinne eduskuntaryhmineen tajuaisi hypätä likakaivoon ja tilata jonkun sulkemaan sen niin oltaisiin täydellisessä Suomessa.

    • UskomatonSälli

      Näkeehän sen Rinteestä että sillä ei ole ihan kaikki kohdallaan. Kehitteli Urpilaisesta salaliittoteoriaa hallitusneuvottelun aikana ja söi lupauksensa tälle kylmän viileesti.

      • Vastaavuutta

        Rinteellä on kaksi leukaa. Onkohan kielikin kaksihaarainen päästään?


    • Potkut17

      Demarien seuraava puoluekokous näyttääkin olevan vasta 2017, joten Rinne ehtii vielä hölmöillä oikein urakalla. Sitten kun kuntavaaleissa samana kesänä on tullut takkiin sopii siirtyä mököttämään salaliittoteorioiden pariin.

      Paitsi tietenkin jos demut tajuaa potkia sen pois ennen.

    • HILMANTYTTÖ

      NYT PITÄÄ YHDISTÄÄ KAIKKI VOIMAT.VASEMMISTOPUOLUEET HYNTTYYT YHTEET. SAMA PÄÄMÄÄRÄ KAIKILLA.YHTEISEN HYVÄN TAVOITTEEKSI ..!!

      • Ojaan

        Yhdistäkää ihmeessä. Sen nopeammin meette molemmat katuojaan.


      • Eki199000
        Ojaan kirjoitti:

        Yhdistäkää ihmeessä. Sen nopeammin meette molemmat katuojaan.

        Näittekö Juttaa kyselytunnilla.


    • tässäon

      Ihalainen on kyllä väärässä. Rkp:n korruptioraha, Lipponen, Urpilainen ja Jungner tuhosivat sdp:n, tekivät siitä pervohomojen klubin. Siine meni ja takas ei pääse ikinä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka ei suostu laskemaan bensan hintaa

      Sanna laski esimerkiksi sähkön arvonlisäveron 10 prosenttiin, jonka Riiikka anosti 25,5 prosenttiin. Sannan aikaan bens
      Maailman menoa
      16
      2829
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      110
      2617
    3. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      178
      2502
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      174
      2187
    5. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      124
      1684
    6. Kristityt kastoiva alunperin upottamalla - upotuskaste annettiin vain uskoon tulleille aikuisille

      Raamatussa on käännösvirhe. Kaste tulisi olla upottaa veteen, jota kreikan sana baptizo tarkoittaa. Aluseurakunta kast
      Kaste
      458
      1139
    7. Nyt mä vihaan sua kyllä

      Jos sä oot oikeasti tämä takana! En ois ikinä susta uskonut! 😠☹️
      Ikävä
      84
      898
    8. Mitä tekisit ensimmäiseksi??

      Jos hänet näkisit kahden kesken!!
      Ikävä
      45
      797
    9. Kievarin pöydät

      Minkä helvetin takia kievarissa on laitettu pöytä laulajan taakse. Siellä huutavat nuoret niin että et omaa ääntäsi kuul
      Suomussalmi
      15
      752
    10. Muslimiyhteisö jyrähti - Kova vaatimus Orpolle ILtalehti

      Eiköhän se ala olla aika pistää stoppi noille muslimien vaatimuksille Suomessa ? Ei Suomessa ole pakko oll
      Maailman menoa
      152
      750
    Aihe