Eli EN OO raskaana mut mietin vaa tulevaisuut ku mun unelma ois saad lapsii mut eräät pojat on sanonu mul etten vois saad koska mul on ollu lapsest asti selkä notkol (Pierre Robinin oireyhtymä) ja sit oon muuteni lyhyt semmone 135cm. Ni sit ne pojat jamuutama tyttöki o sanonu etten vois saad lapsii koska ne epäilee et mun lapsist tulee kehitysvammasii tai et ne kuolee synnytyksee..... :( Mua ittee harmittaa tää juttu jos e sais lapsia tuon edellä mainitun syyn takia joten voisitteko helppii jos tiiätte et voinko saada vai en.
Tääl yks 14w tarttis jelppii
6
97
Vastaukset
- 7-5
ymmärtääkseni ei ole kovin periytyvää ja toisekseen olethan sinäkin elossa ja suhteellisen terve. ei vaikuta lisääntymiskykyyn, raskauteen tai mihinkään.
jos epätodennäköisyydestä huolimatta sama todettaisiin lapsellasi esim jo syntyessä niin lapselle osataan antaa tarvittava hoito.
se on hyvä että ajattelet vastuullisesti, mutta sitä on turha murehtia mitä kaikkia periytyviä tai periytymättömiä ongelmia syntyvällä lapsella voi olla. ei sitä voi ennalta tietää. täytyisi olla todella vakava ja todella todennäköisesti periytyvä sairaus että kannattaisi murhetia tai unohtaa lasten hankkiminen.- elokuus14
Ihanaa ettei mun unelmani lapsien saamisest riistäydy :3
- 7-5
Selkä voi katketa jos on tuo kyseinen pierre robinin oireyhtymä
- dchjehiu
"ne epäilee et mun lapsist tulee kehitysvammasii tai et ne kuolee synnytyksee"
Kehitysvammaisuudesta:
Vaikka tuo Pierre Robin periytyisi lapsillesi, niin he saisivat saman taudin kuin sinä. Pystyt siis oman tilasi perusteella tekemään kohtuullisen arvion millainen tulevien lastesi elämänlaatu olisi. Eli järki pelaa - ainakin sinulla tuntuu pelaavan paremmin kuin luokkalaisillasi - terveys hyvä/OK, jonkinasteista hankaluutta aiheuttava vamma. (Olenko oikeassa?)
Synnytykseen kuolemisesta:
Jos on pienikään riski, että lapsi kuolisi synnytyksessä jonkin sairauden takia, niin taatusti silloin tehtäisiin hyvin suunniteltu keisarinleikkaus kaikkien tarvittavien synnytys- ja lastenlääkärien kanssa. Eli tämä on taatusti täyttä höpöhöpöä.
Yhteenveto:
Luokkalaisesi ovat joko todella epäkypsiä tai haluavat tahallaan pahoittaa mielesi. Älä kuuntele heitä. Jos joku asia askarruttaa, niin kysy lääkäriltä tai etsi netistä joku samaa sairautta potevien keskusteluryhmä. (Voit myös jutella asiasta vanhempiesi kanssa, he varmaan voivat auttaa sinua tiedon etsinnässä.) - 6t6y124y6
kyllä 14 vuotias poika tosiaan tietää naisen raskaudesta kaiken tärkeimmän, perinnöllisyydet ym,, todella kannattaa kuunnella he ovat asian tuntijoita tässä, edes me raskaana olevat aikuiset naiset emme tiedä raskaudetsa niin paljoa kuin 14 vuotias kaikkitietävä pikku poika..
kyllä ehdottomasti ota neuvot vastaan. - 6lapsenäiti
Höpsö..tuo nyt on selvää kiusaamista .Tyhmää käytöstä mutta tietämättömien puhetta.lääketieteen asioissa;kuuntele lääkäriä äläkä keskenkasvuisia mukuloita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin
Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l4373163Alle 15 oli
Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata822423Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?
Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.1161878Heh, persut = vassarit = 10,0 %
Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f1951575- 271543
- 771522
- 1091475
Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva201398Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!
Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois411391- 801327