Tietääkö kukaan, mistä saa sellaisia vihreitä liuskoja, joiden yli soutuveneen vetäminen puulaiturille helpottuu? Olen nähnyt meillä päin laitureilla poikittain olevia muutaman sentin korkuisia ja noin kymmenen sentin levyisiä, ilmeisesti liukkaita liuskoja, mutta en ole löytänyt niitä paikkakuntamme kaupoista. Mitähän ainetta ne on ja mistähän niitä voisi ostaa?
Soutuvene liukkaasti puulaiturille
7
203
Vastaukset
- Puse
Etrasta löytyy.
- vetelijä
Etrassa sitä on levytavarana. Sahaavat tarvittavan suikaleen. On aika kallista.
Muukin muovi käy hyvin. Sahaa vanhasta (tai vaikka uudesta) muovisesta leikkuulaudasta muutama suikale ja ruuvaa ruostumattomilla senkkikantaruuveilla paikalleen. - Gasti
Luulisi että myös minigolfmatto kävisi tarkoitukseen
- sadftgyu78665
sileäksi höylätty lankku luistaa hyvin jos ensselöi ja imeyttää sen ruokaöljyllä. ruokaöljytty kokolattiamaton pala (polypropeenia) toimii myös liukuvana pintana, mut se pitääkiinnittää hyvin.
- PuSe
Se ruokaöljy sitten leviää myös niiden lankkujen ulkopuolelle ja siinä on sitten hyvä olla nastakengät ettei liukastu. Sateella on sitten todella hengenvaarallinen...
- cvbfgnhmjyt65
no eipä ole itsellä aiheuttanut, mutta jos teillä päin tekee niin niin se on vain teillä
- PE-LDtä_kait
Ko. liuskat ovat erittäin todennäköisesti polyeteenimuovia (PE). On "rasvainen/vahamainen" eli siksi liukas. Kovuusasteita taitaa olla kolme joista PE-LD on pehmeintä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit405291Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3994551Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1483829KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1483066Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku132520Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei212292Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja182068Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1511992- 1231910
Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241469