30v miehen haluttomuus

Ålakiasiep

Kaipaan neuvoja, jos jollain on ollut samankaltainen tilanne. Miten sait apua?
Olen 30-vuotias mies ja ollut kaksi vuotta parisuhteessa. Puoli vuotta sitten seksi on ollut tosi hyvää ja silloin usein mietin seksiä päivälläkin. Välillä siitä tuli erektiokin miettiessäni. En osaa sanoa parisuhteen tilasta. Suurin kipinä on vaimentunut hiljalleen alkuhuuman jälkeen, mutta puoli vuotta sitten saatoin haaveilla seksistä muidenkin naisten kanssa ja kiihottua siitä.
Ongelmat alkoivat kun huomasin, etten mieti päivisin seksiä juuri ollenkaan. En kumppanini kanssa, enkä haaveillut muistakaan naisista. Yhdyntä onnistui kuitenkin vaikka välillä en kovin kova ole ollutkaan. Kerrat harvenivat. Olen hieman ihmeissäni enkä tiedä onko tämä parisuhteen ongelmien syytä. Toisaalta siinä tapauksessa luulisi, että silloin halut olisivat suuret kun mietin muita naisia.. Nyt halut näyttävät olevan tasaisesti laskeneet.
Yksi esimerkki on, että jos nykyään katson pornoa, kiihotun siitä kyllä ja saan erektion. Jos kiihotan vain itseäni hieman ja sitten lopetan, niin erektio häipyy nopeasti ja ajatukset menevät pois seksistä. Aikaisempaan tilanteeseen verrattuna silloin minulla jäi erektio hieman päälle tai ainakin herkkään valmiustilaan ja ajatukset saattoivat pyöriä seksissä siihen pisteeseen, että oli pakko tyydyttää itsensä.
Jos kuulostaa tutulta, niin olen kiinnostunut kuulemaan, miten omat haluttomuus/erektio-ongelmat ovat oireilleet ja ennen kaikkea millä keinolla sait ne ratkaistua!

3

482

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • helkes

      Apua ja neuvoja en voi antaa, nainen kun olen. Toivottavasti joku vastailis ja itsekin sattuisi sen lukemaan. Tilanne kuulostaa näet hyvin tutulta, jonkinmoista samaa ongelmaa miehellänikin.

    • Käsi_taskuun

      Oletko kokeillut ns. runkkulakkoa ettet katsoisi pornoa ollenkaan? Esimerkiksi näin alkuun vaikka viikko ilman pornoa ja mitään yksinäisiä suihkusessioita? Siinä vaan käy herkästi miehille niin, että pornon jälkeen lähtee "maku" kokonaan normiseksistä ja kaikesta siihen liittyvästä. Ei tee mieli, ajatukset ei juuri ikinä enää ole seksuaalisia eikä se oma partnerikaan tunnu enää miltään. Mieli vaan kyllästyy siihen pornosavottaan jota jatkuvasti vastaanottaa - sitä tapahtuu ikään kuin seksuaalinen turtuminen. Tämä käy helposti varsinkin jos sattuu katsomaan vähän rajumpaa pornoa, perusporno ei ole mitään tämän jälkeen ja perusseksikin on enimmäkseen tylsää.

      Minulla auttoi se, että lopetin pornon. Kyllä sitten taas natsasi hyvin.

    • Miesveijari

      Kyllä myös elämäntilanne vaikuttaa paljon, onko sinulla stressiä? Itse olin samassa tilanteessa vielä vuosi sitten, valtavat työpaineet ja väsymys, ei ollut seksi ensimmäisenä mielessä. Koita siinä sitten naiselle selittää miksei haluta, toiset ymmärtää toiset ei..
      Jos kyse stressistä niin seksi"ongelmat" on ohimeneviä juttuja, nyt meilläkin taas sänkyhommat luistaa niinku pitää :) Ja puhumalla nämä hommat aukeaa, niin vaikealta kun se tuntuukin!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oulaisten vaalit, hyvä alku mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      6
      4165
    2. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      95
      2303
    3. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      61
      999
    4. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      861
    5. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      186
      860
    6. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      854
    7. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      34
      831
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      119
      785
    9. 36
      776
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      35
      772
    Aihe