Kaipaan neuvoja, jos jollain on ollut samankaltainen tilanne. Miten sait apua?
Olen 30-vuotias mies ja ollut kaksi vuotta parisuhteessa. Puoli vuotta sitten seksi on ollut tosi hyvää ja silloin usein mietin seksiä päivälläkin. Välillä siitä tuli erektiokin miettiessäni. En osaa sanoa parisuhteen tilasta. Suurin kipinä on vaimentunut hiljalleen alkuhuuman jälkeen, mutta puoli vuotta sitten saatoin haaveilla seksistä muidenkin naisten kanssa ja kiihottua siitä.
Ongelmat alkoivat kun huomasin, etten mieti päivisin seksiä juuri ollenkaan. En kumppanini kanssa, enkä haaveillut muistakaan naisista. Yhdyntä onnistui kuitenkin vaikka välillä en kovin kova ole ollutkaan. Kerrat harvenivat. Olen hieman ihmeissäni enkä tiedä onko tämä parisuhteen ongelmien syytä. Toisaalta siinä tapauksessa luulisi, että silloin halut olisivat suuret kun mietin muita naisia.. Nyt halut näyttävät olevan tasaisesti laskeneet.
Yksi esimerkki on, että jos nykyään katson pornoa, kiihotun siitä kyllä ja saan erektion. Jos kiihotan vain itseäni hieman ja sitten lopetan, niin erektio häipyy nopeasti ja ajatukset menevät pois seksistä. Aikaisempaan tilanteeseen verrattuna silloin minulla jäi erektio hieman päälle tai ainakin herkkään valmiustilaan ja ajatukset saattoivat pyöriä seksissä siihen pisteeseen, että oli pakko tyydyttää itsensä.
Jos kuulostaa tutulta, niin olen kiinnostunut kuulemaan, miten omat haluttomuus/erektio-ongelmat ovat oireilleet ja ennen kaikkea millä keinolla sait ne ratkaistua!
30v miehen haluttomuus
3
585
Vastaukset
- helkes
Apua ja neuvoja en voi antaa, nainen kun olen. Toivottavasti joku vastailis ja itsekin sattuisi sen lukemaan. Tilanne kuulostaa näet hyvin tutulta, jonkinmoista samaa ongelmaa miehellänikin.
- Käsi_taskuun
Oletko kokeillut ns. runkkulakkoa ettet katsoisi pornoa ollenkaan? Esimerkiksi näin alkuun vaikka viikko ilman pornoa ja mitään yksinäisiä suihkusessioita? Siinä vaan käy herkästi miehille niin, että pornon jälkeen lähtee "maku" kokonaan normiseksistä ja kaikesta siihen liittyvästä. Ei tee mieli, ajatukset ei juuri ikinä enää ole seksuaalisia eikä se oma partnerikaan tunnu enää miltään. Mieli vaan kyllästyy siihen pornosavottaan jota jatkuvasti vastaanottaa - sitä tapahtuu ikään kuin seksuaalinen turtuminen. Tämä käy helposti varsinkin jos sattuu katsomaan vähän rajumpaa pornoa, perusporno ei ole mitään tämän jälkeen ja perusseksikin on enimmäkseen tylsää.
Minulla auttoi se, että lopetin pornon. Kyllä sitten taas natsasi hyvin. - Miesveijari
Kyllä myös elämäntilanne vaikuttaa paljon, onko sinulla stressiä? Itse olin samassa tilanteessa vielä vuosi sitten, valtavat työpaineet ja väsymys, ei ollut seksi ensimmäisenä mielessä. Koita siinä sitten naiselle selittää miksei haluta, toiset ymmärtää toiset ei..
Jos kyse stressistä niin seksi"ongelmat" on ohimeneviä juttuja, nyt meilläkin taas sänkyhommat luistaa niinku pitää :) Ja puhumalla nämä hommat aukeaa, niin vaikealta kun se tuntuukin!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien2383609- 603310
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I892807Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk412615Työvoimatoimisto
Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve972302Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro331999Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä931981Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva411854Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.1031775Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli691103