pohja materiaaleista

tiitu

minulla on 100l akvaario jonka pohjalla tavallista isokokoista akvaario soraa. ajattelin että kasvit ja monnit viihtyisivät paremmin hiekkapohjassa. luin jostain että isorakeinen hiekkapuhallus hiekka olisi hyvä ja edullinen ratkaisu. käykö tälläinen tai vastaava hiekka pelkästään ja eikö se imeydy lapotessa sinne lappoon? pohjan mitat on 35x70 cm. kuinka paljon hiekkaa? ja sitten vielä kysymys ravinteista. voiko tabletteja ja veteen laitettavaa ravinnetta käyttää päällekäin omien annostus ohjeiden mukaisesti, vai pitääkö nestemäistä mitata 50 litraan ja toiseen 50l tabletteja. ai niin.. akvassa asustaa kaksi partamonnia, 10 intiaanin sulkaa ja 1 neontetra.

9

780

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hessu

      Hiekka on kätevää koska sinne ei painu jätteet eikä sitä siis lapota muuta kuin kevyesti kaukaa jos suodatus on huono eikä kaikki p*ska mene sinne suodattimeen. Itse en lappoa eikä jätteitä näy.

      Pohjalle tarviit kierteissarvikotiloita jotka möyhii sitä ja pitää kunnossa. Ne syö myös jätteet mutta ei kasveja.

      Kasvit viihtyy hiekassa tosi hyvin, tabletitkin pysyy siellä eikä liukene veteen tai lähde lapotessa. Käytä nestemäistä ohjeen mukaan (jos allas on runsaskasvinen, muutoin vähennä kasvien määrän mukaan). Tabletteja vain miekkakasveille ja muille isojuurisille. Eli niille jotka ottaa lannoitteet pääosin juurillaan. Pakettien järjettömät ohjeet kannattaa unohtaa ja esim. puolikas tabletti muutaman viikon välein isollekin miekkakasville riittää.

      • tiitu

        onko kotiloiden hankkiminen välttämätöntä vai voinko itse möyhiä pohja pinnalta silloin tällöin.


    • ibid

      Sekä pieni- että isorakeinen hiekka käy. Ja sitten sen asian ulkopuolelta. Kaks partamonnia 100litrasessa ei ole pidemmän päälle hyvä ajatus. Mutta todennäköisesti sen tiesitkin :)

      • tiitu

        tiesin.. tai en silloin kun aloitin vuosia sitten 40 litrasella :) on eläny silti hyvin jo viisi vuotta.


    • muurahaiskarhunen

      Neontetrathan tarvii parven, kun parvikaloja ovat..(Tulipa tyhmä lause xP)Että kipinkapin kauppaan.. :D

      • tiitu

        mulla on ollut niitä 8 alkujaan mutta vaan yks sitkistelee hengissä enään.. 3 vuotta lasissa :D


      • muurahaiskarhunen
        tiitu kirjoitti:

        mulla on ollut niitä 8 alkujaan mutta vaan yks sitkistelee hengissä enään.. 3 vuotta lasissa :D

        Silleppä on kivasti ikää kertyny.. :D Mulla on neontetrat ollu vasta vuoden, kuten koko akvakin.. :D
        Ootkos muuten ajatellu hankkia uutta parvea? :)


      • Ainomieli1981
        muurahaiskarhunen kirjoitti:

        Silleppä on kivasti ikää kertyny.. :D Mulla on neontetrat ollu vasta vuoden, kuten koko akvakin.. :D
        Ootkos muuten ajatellu hankkia uutta parvea? :)

        Ei kolme vuotta ole edes korkea ikä neontetralle... Kyllä useimmat kalat elävät pitempään kuin kolme vuotta, jos nuorempina kupsahtelevat niin kaikki ei ole ihan kunnossa. Taistelukalat ja muut lyhytikäiset lajit ovat asia erikseen.


      • tiitu
        Ainomieli1981 kirjoitti:

        Ei kolme vuotta ole edes korkea ikä neontetralle... Kyllä useimmat kalat elävät pitempään kuin kolme vuotta, jos nuorempina kupsahtelevat niin kaikki ei ole ihan kunnossa. Taistelukalat ja muut lyhytikäiset lajit ovat asia erikseen.

        akvaariokirjoissa kyllä lukee että neontetran ikä on 2-3 vuotta. kaikki kalat on kyllä kuollut ihan luonnollisesti tai sitten ei. yksi tunki itsensä suodattimen taakse ja juuttui sinne.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä

      Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai
      Ikävä
      94
      9277
    2. Persut: haluamme lisää veroja!

      Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki
      Maailman menoa
      57
      4826
    3. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      41
      4521
    4. Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?

      Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit
      Maailman menoa
      54
      2845
    5. Numero josta kaivattusi tulee mieleen

      Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.
      Ikävä
      100
      1556
    6. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      40
      1336
    7. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1276
    8. Heräsin taas sinä mielessä

      Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?
      Ikävä
      64
      1232
    9. Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera

      Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota
      Lieksa
      43
      1214
    10. Kannattaa toimia yleisesti ottaen

      Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo
      Ikävä
      169
      1154
    Aihe