Pesuhuoneen katon väri??

jonzaa

Elikkäs olemme tehneet pesuhuoneremontin ja nyt pähkäilen olisiko tyhmä jos katon maalaisi mustaksi, kun se on tällä hetkellä valkoinen??
Lattiassa on mustat laatat ja seinissä valkoiset, suihkun kohdalla raita mustaa laattaa.. suihku on suihkupaneeli, tässä kuva: http://glanspower.fi/tuote/1496
Muita kalusteita ei ole, meillä pelkkä suihkutila vaan, jonka vieressä sauna.

Idea katon mustaksi maalaamisesta tuli, kun lattia on musta, mutta en osaa kuvitella miltä se näyttäisi..meneekö liian synkäksi..
Kertokaas mielipiteitänne!

8

1927

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • remonttimies1

      Ei ole järkeä muuttaa (tulee pimeätila), kolme maalauskertaa joudut päälle maalaamaa valkea-musta.

      • EtVaanYmmärrä

        Ihan kuin sinä remonttimiehenä mitään ymmärtäisit sisustamisesta ja tyylistä?


    • Maalarinhaalari

      Maalaa vaan, jos siltä tuntuu. Kuulostaa ihan hyvältä idealta. Tuohon pimeään tilaan en usko, jos vaan on kunnon valaistus laitettu remontin yhteydessä?

    • Skeptikkoakka

      Kuten sulle jo vastattiinkin, pimeyden tuntu tulee lisääntymään ja keinovalolisäys tekee ruumishuonetunnelman. En näe edes järkeä asentaa kovia valaistustehoja vaikka teillä olisikin nykyvaatimukset täyttävä sähkökeskus.
      Toinen mikä mieleeni tulee, on siivouksen hankaloituminen pimeyden takia. Toki asuntonäytöillä paljon käyneenä olen nähnyt niin paskasia kylppäreitä, että sikäli se on omista vaatimuksistasi kiinni.
      Ennen kuin alat maalaamaan, kiinnitäpä teipeillä ensin pikimustaa jätesäkkimuovia kattoon ja fiilistele että onko se sitä mitä haluat. Kokeile eri vuorokaudenaikoina.

    • seppäsyntyessään

      Kannattaa myös tervata perse, ja kainalot. Musta imee valon, koten joudut asentamaan valonheittimet! Mitä välii, kalsarit tarttuu tervattuun hanuriin mukavasti!

    • HyväIdea

      Meillä on kylpyhuone yhtä seinää lukuunottamatta täysin musta. Katto on mustaksi käsitelty paneelikatto.

      Puheet siitä että näyttäisi ruumishuoneelta on paskaa, päinvastoin! Kliinisen valkoinen yms. on kalsea ja steriilin näköinen ruumishuone, musta sen sijaan luo hämyisää tunnelmaa ja rentouttaa. Tottakai valaistus on tärkeä asia kun musta pimentää mutta meillä on esim. himmennettävät ledit katossa ja lähes poikkeuksetta niitä pidetään himmeimmällä mahdollisella. Suosittelen ehdottomasti mustaa kattoa!

    • valakka

      Nykyään käytetään kolmea väriä: valkoista, valkoista ja sitten valkoista. Aina on aurinko loistamassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      182
      2178
    2. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      165
      1889
    3. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      45
      1874
    4. Ottaisitko miten

      Kaivattusi?
      Ikävä
      126
      1576
    5. Ikäero suhteessa

      Huomasin äsken Iltalehden tuoreen artikkelin, jossa kerrottiin, että vain 5% parisuhteista on yli 10v ikäero. Millaisia
      Parisuhde
      64
      1429
    6. Liian paljon hylättyjä ääniä

      Ottakaa avustaja mukaan jos ette osaa äänestää oikein. Moni varmaan sekosi kahden listan ja lipun takia. Oliko tarkoitus
      Maailman menoa
      177
      1397
    7. Tiedän kyllä sen

      Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen
      Ikävä
      77
      1201
    8. Ähtärin vaalitulos ja nyt neuvottelut alkavat

      Keskusta voitti yhden paikan Ähtärissä kun oli hyvin ehdokkaita ( 32) ja kansanedustaja veturina keräämässä ääniä. P
      Ähtäri
      31
      1054
    9. Ärsyttää et olet

      Niin välinpitämätön suhteeni
      Ikävä
      71
      1033
    10. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      66
      963
    Aihe