rc-auto ei liiku eteenpäin

Mortz

Minulla on radio-ohjattava auto, joku Dacko-merkkinen, joka halvalla jostain ostettu, mutta ollut ihan hyvä auto. Nyt autossa on kumminkin sellainen ongelma, että se ei liiku eteenpäin, kun painan vivusta, jos rämpytän vipua 10 kertaa, auto saattaa liikkua. Pyörät kyllä kääntyvät ja taaksepäin liikkuu hyvin. Mikä siis mahtaisi olla ongelmana? Olisiko antennissa vika, kun on ihan vääntynyt? Olen sitä yrittänyt suoristaa, mutta vino se on edelleen. Jos vika on antennissa niin mistä saan ostettua sellaista rautalankaa, josta saan leikattua uuden, suoran antennin? Auto toimii taajuudella 14 MHz, jos kyseisestä tiedosta on jotain hyötyä.

3

3148

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • RC-pilotti

      Lupavapaitataajuuksia ei ole tuolla 14MHz tienoilla. Taajuus on joku aivan toinen. Lähetinantennila on pituuden suhteen paljonkin merkitystä. Jos se on vaurioitunut ei sen sähköinenpituus enää vastaa alkuperäistä ja lähetipäätten teho ei enää siirry antenniin. Täysmittainen antenni tuolle taajuudelle on 5m luokkaa. Tuskin se sitä on tai en ainakaan usko.
      Oireista päätellen lähetin ja vastaanotin eivät taida oikein kuulla toisiaan. Laskenut lähetin teho on osana, mutta voi ne taajuudetkin lähteneet omille teilleen. Halvalla tehtynä kun ei välttämättä saa kunnollista.

      • Mortz

        Juu tosiaan muistin taajuuden väärin. Taajuus on siis 40 MHz. Lähettimen antenni näyttää täysin ehjältä, mutta auton antenni on ihan mutkainen ja vääntynyt. Auttaisiko uuden auton antennin hankkiminen, kun en yrityksistä huolimatta saa vanhaa suoristettua? Ja pitääkö uuden antennin olla samaa materiaalia kuin lähettimen antenni vai käykö mikä tahansa rautalanka? Entä pitääkö sen olla yhtä pitkä kuin vanha antenni?


      • RC-pilotti
        Mortz kirjoitti:

        Juu tosiaan muistin taajuuden väärin. Taajuus on siis 40 MHz. Lähettimen antenni näyttää täysin ehjältä, mutta auton antenni on ihan mutkainen ja vääntynyt. Auttaisiko uuden auton antennin hankkiminen, kun en yrityksistä huolimatta saa vanhaa suoristettua? Ja pitääkö uuden antennin olla samaa materiaalia kuin lähettimen antenni vai käykö mikä tahansa rautalanka? Entä pitääkö sen olla yhtä pitkä kuin vanha antenni?

        Pienellä nettivierailu edellisestäkirjoituksesta ja jälkimmäinen viestisi valotti ettei syy välttämättä ole nyt antenneissa. Todennäköisesti lähettimessä on kaasusäädin (potentiometri) syystä tai toisesta vialline. Hämmiki voi olla myös säätimen johdoituksessa tai piirilevyllä katkos. Vian etsimiseen ja löytämiseen auttais jonkinäköinen tieto sähköstä. Jotain "kättäpidempää" esim yleismittari, juotosvälineet, hyvät hermot ja hyvä näkö. Kuinka kannattavaksi korjaamisen näkee onkin sitten aivan toinen asia. Jos olet saanut jokinnäköisen pureman radio-ohjattaviin suosittelisin suoraan siirtymistä asiallisiin laitteisiin. Valinta on hyvä tehdä sensuhteen minkä harrastamiseen on olemassa mahdollisuudet ja miten vaativaa hommaa haluaa tehdä (kilpailutoiminta jne.). Jakaisin ne karkeasti uiviin, "mateleviin" ja lentäviin. Matelevista löytyykin jo kokemusta, mutta nopeus näkökulmasta taitaa olla vielä haastetta. Suurinpana temmellyskentänä on tietenkin lentävät jossa RC-lentävät ovat aika kapeasektori koko lentävienkentässä.

        Suosittelisin tutustumista paikkakuntasi kerhoihin. Sieltä löytyy asiallista tietoa ja näet enemmän mikä vois olla se "sun juttu". Haastaako itsensä (ei välttämättä niin kallista) vai lähteekö kilpailutoimintaan mukaan (tarttee enemmän rahaa). On ne sitten veneitä, autoja tai lentäviä, harrastaminen on kivaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      25
      1935
    2. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      128
      875
    3. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      126
      665
    4. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      54
      598
    5. Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa

      Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      90
      575
    6. Tosi kiva on

      Joo. Mitä olisit menettänyt jos olisit paljastanut itsesi?
      Ikävä
      65
      541
    7. Jos selviäisi että kaivattusi

      Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan
      Ikävä
      88
      540
    8. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      42
      525
    9. Päivän aivopieru Trumpilta

      Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko
      Maailman menoa
      64
      513
    10. Jokin ei täsmää

      Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi
      Ikävä
      299
      512
    11. Janpen Thai lopettanut, miksiköhän

      Hyvää apetta teki.
      Suomussalmi
      12
      497
    12. Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?

      Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v
      Tanssii tähtien kanssa
      9
      483
    13. Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?

      Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas
      Tanssii tähtien kanssa
      26
      474
    14. Toivotko vielä viestiä

      Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.
      Ikävä
      36
      472
    15. Kuka kaipaa T m?

      Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota
      Ikävä
      32
      451
    16. Miksi jotku naiset on niin tyhmiä

      Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä
      Ikävä
      51
      425
    17. Vaikea on tämän

      Jälkeen suhtautua sinuun ilman ettei muista kirjoituksiasi.
      Ikävä
      58
      422
    18. Kerro muuten miksi

      Estit somessa?
      Ikävä
      41
      416
    19. S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi

      Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan
      Maailman menoa
      9
      407
    20. Jätä jo se puolisosi, mun kanssa kilpa-asetelma on tuhoisa.

      Eikä hän tule sitä voittamaan. Myöskään missään vanhassa ei kannata roikkua, koska ei uskalla kohdata muutosta, hyvät as
      Ikävä
      27
      406
    Aihe