Kuka on "teologi"?

tyryryryryyr

Tuli vain tässä mieleen sellainen asia titteleiden käyttämisestä, että voiko sellainen henkilö käyttää itsestään nimikettä "teologi", joka on joskus 30 vuotta sitten pyrkinyt ja päässyt teologiseen tiedekuntaan opiskelemaan, mutta ei ole siellä sitten ainoatakaan kurssia suorittanut. Kyseinen henkilö ei ole seurakunnan palkkalistalla vaan on ns. maallikkosaarnaaja ja siviilissä tekee erinäisiä hanttihommia, joilla puolestaan ei ole mitään yhteyttä hänen teologiseen "opiskelu-uraansa." Teologian maisteriksi hän ei sentään ole itseään tituleerannut, mutta kyllä minulla vähän särähtää "teologi"-titteli kyseisessä tapauksessa.

4

1041

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jooneliis

      Teologi ei kai ole mikään virallinen titteli. Sitä voi käyttää silloin kuka vain joko itsestään tai jostakusta muusta, jota haluaa pitää teologina vaikka raamattuharrastuksen perusteella. Harhaanjohtava käyttö on kuitenkin minunkin mielestäni ikävää varsinkin ihan julkisesti tapahtuvana.

      Teologian maisteri kuitenkin on vain se, joka on suorittanut ko. tutkinnon.

      • Anonyymi

        ”Vain se” 😂😂😂 no vittu huhhuh. Siinä on tosiaan jotain . Oikein teologian maisteri 🤣


    • Theologi

      Mielestäni jos käyttää teologi-nimitystä itsestään on tarkoituksellista korostaa "akateemista oppiarvoa" samoin kuin esim agrologi ja psykologi jotka saavutetaan opintojen kautta. Usein esim. Keittiöpsykologi tai muuta lisänimikettä käytetään itseoppineisuuden tai harrasteen merkityksenä. Muutenhan voisin esim käyttää psykologi-nimeä luettuani alan kirjallisuutta muutaman opuksen. Kirjoitukseni tarkoitus ei ole korottaa yliopiston käyneitä mutta teologiankin kohdalla on vissi ero onko teologian maisteri vai teologian yo ja mielestäni vaara harhaanjohtamiseen tulee käytettäessä mainitsemaasi nimikettä.

    • Anonyymi

      Voi olla korkeintaan "teologian ylioppilas", sekin on vähän niin ja näin jos ei ole suoritettuja teologisen tiedekunnan opintoja ollenkaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä

      Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai
      Ikävä
      117
      9931
    2. Persut: haluamme lisää veroja!

      Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki
      Maailman menoa
      77
      5012
    3. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      69
      4822
    4. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      7
      3290
    5. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      14
      2497
    6. Numero josta kaivattusi tulee mieleen

      Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.
      Ikävä
      107
      1730
    7. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      55
      1530
    8. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1526
    9. Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera

      Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota
      Lieksa
      59
      1444
    10. Heräsin taas sinä mielessä

      Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?
      Ikävä
      66
      1382
    Aihe