Painoapua!

Pumpulikeijuh

Oon 14v tyttö, pituus on 177cm ja painoo 45kg. Miten saisin ainakin 5kg tai enemmän lisää painoo? Ei siis mitään roskaruokaa, vaan terveellistä. Kaikki apu on tervetullutta!

6

176

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Totuus1

      Syö enemmän.

      • Pumpulikeijuh

        Epätarkasti ilmasin tossa, mutta syön, mutta en saa painoo. Et jotain ruokavalioo yms.


      • Totuus1
        Pumpulikeijuh kirjoitti:

        Epätarkasti ilmasin tossa, mutta syön, mutta en saa painoo. Et jotain ruokavalioo yms.

        Syö vain enemmän. Kannattaa syödä rasvasita ruokaa, koska siitä saa helpommin riittävästi energiaa ilman, että tulee ähky olo. Toki kaikkea ruokaa kannattaa syödä monipuolisesti joka tapauksessa.

        Kuinka paljon liikut? Jos ei liiku juuri yhtään, niin lihakset surkastuvat ja paino laskee eikä silloin ole oikein ruokahaluakaan. Eli kannattaa myös liikkua riittävästi.


    • Syönainen

      Syöt terveellisesti = monipuolisesti kaikkea. Lopeta kalorien laskemiset. Se riittää että lautanen toteuttaa lautasmallia. Ja saa herkutella. Kyl se 5 kiloo tulee hitaasti mutta varmasti.

    • pienipallo

      Vaikea sanoa ku ei tiedä miten oot tottunut syömään ym... Mutta jos lisää painoa haluaa, nii suosittelen syömään esim. pähkinöitä = PALJON KALOREITA JA HYVÄÄ RASVAA. Aamupalaksi voit syödä vaikka leipää juustolla ja kinkulla? Ota lämpimään ruokaan vaikka 1 peruna enemmän kuin ennen. Älä täytä vatsaasi limuilla/vichyllä = vie tilaa eikä välttämättä jaksa syödä niin paljon. Voit huoletta syödä ainakin 3h välein. Syö vaikka 6 ateriaa päivässä (aamupala, lounas, välipala1, päivällinen, välipala2, iltapala) jos vaan jaksat!!! 5 ateriaa on hyvä kans! ÄLä liiku liikaa. Lämpimien ruokien kanssa voit huoletta syödä esim. kastiketta, salaatin seassa salaatinkastiketta. Niistä saa helpolla lisäkaloreita =)

    • Paraskeino

      Ainakin sillälailla pitkällä tähtäimellä lihoo, että skippaa aamupalan ja syö vain kerran tai pari päivässä ihan hirmuisen ison annoksen ruokkaa. Näin saat aineenvaihduntasi hidastumaan ja elimöstösi laittaa kovasti jemmaan nälänhätää varten.

      Lyhyesti: pidennät ruokailuvälit 6 - 8 tuntiin. Santsaat aina toisen annoksen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      170
      1063
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      837
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      773
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      728
    5. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      519
    6. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      294
      515
    7. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      36
      499
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      479
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      49
      467
    10. Kalle irtisanoutui

      Kävi, kuten odotettiin. Paras ratkaisu paitsi Orimattilalle myös Larssonille. Seuraavaksi joudutaan mittaamaan kaupungin
      Orimattila
      53
      454
    Aihe