Olimme Matkavekan matkalla Legolandissa tyttäremme lasten kanssa. Oppaat ja kuljetukset Tanskaassa sujuivat todella hyvin...mutta.....
Lento Tanskalaisella JetTimellä oli karmea kokemus. Kone vanha ja likainen. Lentoemännilta puuttui kokonaan palveluasenne, kikattivat keskenään ja puhuivat tanskaa. Matkavekka oli ilmoittanut että koneessa on tanskan ja englannin kielinen miehistö. Auttavasta englanninkielen taidosta ei ollut mitään hyötyä. Pyysin toiselle lapselle tilaamaani gluteenitonta leipää, tähän lentoemäntä nauroi ja seliti jotain mitä en saanut selvää. Jäimme siis kokonaan ilman tarjoilua. Kysyessäni lentoon liittyvistä asioista, lentoemäntä kääntyi ja poistui paikalta. Itselläni ja tyttären tyttärellä on lievä lentopelko ja olisimme halunneet kuulla henkilökunnalta vastauksia.
Tämän yrityksen koneeseen en enää astu!
Paluumatkalla koneessa oli opas mukana joka hoiti kuulutukset sekä tuli kertomaan meille koneen turvallisuusasiat SUOMEKSI, sekä kertoi lennon aika kuuluvista äänistä sekä lentosäästä. Tämä todella rauhoitti ja lennosta pystyi nauttimaan. Tytär pääsi myös ennen nousua kurkkaamaan ohjaamoon ja hänen itkunsa lipuivat siihen!
Yleensä en valita, mutta meno lento oli niin karmiva, että pakko hieman kirjoittaa asiasta!
Kauhea kokemus Matkavekan matkalla
10
452
Vastaukset
- Eetu_he
Et oo ainoa joka on kokenut tuon firman lennot juuri noin kuin olet kirjoittanut!
Samoin kävi meillä, onneksi mennen tullen asiantunteva opas koneessa, hänelle 10 pistettä!! - Anu_tre
Tultiin perheen kanssa 8.6. Jettimen lennolla billundista. Nousussa kolma matkatavarahyllyn luukkua aukesi ja tavaraa alkoi tippua päälle. Edessä istuvat emot osoittelevat sormella hyllyä ja nauroivat. Käytävälle putoili juomapullosta, Lego-palikoista ja jopa lentolaukku. Henkilökunta ei tehnyt mitään. Suomenkielinen opas pyysi rauhallisesti aikuisia katsomaan ettei lasten päälle tipu mitään, hän lupasi sulkea luukut kun kone on noussut jonkin verran. Hän rauhallisesti laittoi luukut lukkoon ja keräsi käytävälle tippuneet tavarat tyhjään penkkien väliin. Turvavyövalon sammuessa hän vielä tuli tarkistamaan ettei kehenkään sattunut! Jettimen henkilökunta ei tehnyt asialle mitään.
- OlettePaskoja
Tyypillistä avuttomien/aivottomien kirjoittelua jotka matkustavat SEURAMATKOILLA.
- jdowdje
Sinun kommenttisi oli kyllä niin ala-arvoinen ettet varmaan matkusta missään...
- HirtäItsesi
jdowdje kirjoitti:
Sinun kommenttisi oli kyllä niin ala-arvoinen ettet varmaan matkusta missään...
ala-arvoista on se että sinä olet edes syntynyt.
kuule paskaläjä, mä matkustan ja paljon. mutten koskaan noilla perkeleen seuramatkoilla missä kaltaisesi valittajat,marttyyrit,itsesäälissä rypevät ja pers´aukiset matkustavat jotka eivät edes osaa kunnolla eri kieliä.
olisit kuule niin katkera ja kateellinen jos tietäisit minne matkustelen,miten asun perillä,missä matkustusluokissa matkustan ja miten asun suomessa.
taitaa sua saatanan kusipäinen imbesilli nyt vituttaa.
hirtä ääliö itsesi. - huijuijuiii
HirtäItsesi kirjoitti:
ala-arvoista on se että sinä olet edes syntynyt.
kuule paskaläjä, mä matkustan ja paljon. mutten koskaan noilla perkeleen seuramatkoilla missä kaltaisesi valittajat,marttyyrit,itsesäälissä rypevät ja pers´aukiset matkustavat jotka eivät edes osaa kunnolla eri kieliä.
olisit kuule niin katkera ja kateellinen jos tietäisit minne matkustelen,miten asun perillä,missä matkustusluokissa matkustan ja miten asun suomessa.
taitaa sua saatanan kusipäinen imbesilli nyt vituttaa.
hirtä ääliö itsesi.Ei hyvin mene sullakaan. Huh, huh. Miten pystyt katsomaan peiliin.
- Santerixz
HirtäItsesi kirjoitti:
ala-arvoista on se että sinä olet edes syntynyt.
kuule paskaläjä, mä matkustan ja paljon. mutten koskaan noilla perkeleen seuramatkoilla missä kaltaisesi valittajat,marttyyrit,itsesäälissä rypevät ja pers´aukiset matkustavat jotka eivät edes osaa kunnolla eri kieliä.
olisit kuule niin katkera ja kateellinen jos tietäisit minne matkustelen,miten asun perillä,missä matkustusluokissa matkustan ja miten asun suomessa.
taitaa sua saatanan kusipäinen imbesilli nyt vituttaa.
hirtä ääliö itsesi.Minä tunnen sinut tuo mitä kirjoitit on totta. Matkoillani asut kohdepaikassasi sillan alla ja Suomessa vanhassa junanvaunussa missä muutkin hylkiöt asuvat. Ei vainenkaan sinä asut sossun kustannuksella jossain asuntolassa etkä koskaan ole edes käynyt ulkomailla. Sinun maailman katsomuksesi on navetan nurkalta kaivolla semmoinen maailman matkaaja sinä olet. Että se siitä kehumisestasi
- iskämaksaa
oiskohan Matkavekka sen takia laittanut lennolle sen oppaan? Hyvä, että on mukana. Meidän lennolla ainakin se Matkavekan kaveri oli tosi asiallinen ja ystävällinen, selitti jutut suomeksi, lapsetkin kuunteli. Jettime on aika heikko esitys, onneksi vaan alle kaks tuntia suuntaansa. Legoland oli hieno paikka, lapset vonkaa jo sinne uudestaan. Matkavekka oli hoitanut matkajärjestelyt hyvin perillä. Toimi jopa näin lyhyellä kahden vuorokauden matkalla. Pidempi reissu Tanskassa tuntuu lompakossa nopeesti enkä lasten kanssa lähtisi bussilla ja laivalla läpi Ruotsin, joten tää lentomatka oli ok, vaikka Jettime ei.
- MitVit69
Olin juuri jettimen lennolla kreikasta suomeen ja lennolla oli suomalaiset lentoemännät kapteenit suomalaisia ja kaikki teki erittäin asiallisesti työtänsä. Noh ei ne varmaan pystyis mitään kreikkalaista henkilökuntaa sinne ahtaa penkit nahkaiset mutta mukavat 147 penkkiä koneessa vaikka max. on 200 tilaa riittää vaikka kuinka paksuille ihmisille ja oma tv edessä olevan penkissä. Kosketusnäyttö ja 10 peliä ja ainakin 20 leffaa erittäin mukavaa oli. että oli kivaa ;D
- priplop
Kaikissa matkatoimistoissa ja lentoyhtiöissä on omat hyvät ja huonot puolensa,olemme rouvani kanssa kokeilleet eri firmoja ja kaikki on mennyt hyvin,kaikki riippuu loppujen lopuksi omasta suhtautumisesta ja eritoten käyttäytymisestä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit856020KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3195117Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja202658Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei482599Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852831832Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1031669Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro171521- 1091497
seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa1191402Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1331393