sukat kävelyyn

Minkälaiset sukat pitäisi olla kun lenkkareissa sukka liikkuu niin tulee rakkulat?
31627
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Sellaiset sukat, mitkä eivät liiku lenkkareissa.

Valitettavasti tämä tarkoittaa piipahdusta retkeilyliikkeeseen, missä myyjälle kerrotaan käyttötarkoitus ja myyntitelineestä napataan oikealla kokomerkinnällä varustettu kallis sukkapari. Ja jos nämä toimivat, niin haetaan toiset samanlaiset. Äläkä heti nappaa niitä kaikkein kalliimpia B:llä alkavia. Ota vaikka toiseksi kalleimmat.

Kun sukkia käytetään vain liikunnassa, niin kestävät ne pitkään ja hinta ei tunnu niin pahalta.

Markettien sukista voi löytyä oikeita helmiä, mutta hakeminen kestää. 100% puuvilla harvemmin toimii ja hyvät sukat ovat yleensä jotain villasekotetta.

Toimiva niksi on laittaa alimmaiseksi naisten sukkahousukankaiset liukkaat nilkkasukat ja siihen päälle varsinainen sukka. Liike jää kahden sukan välille ja iho säästyy.

Äänestä

Rakko tulee siitä, että iho hankaa sukkaan / kenkään. Osta hyvin tiukat ja ohuet alussukat ja käytä niiden kanssa toisia sukkia. Ideana on siirtää hankausliike sukka-sukka -välille. Näin ei tule rakkoja.

Äänestä

Rahan puutteesta johtuen olen kävellyt pitkiä matkoja sekä halvoilla sukilla, että suht' halvoilla kengillä. Pidän kaksia sukkia päällekkäin. Puuvilla on pahintan mahdollista, suht' edullisilla synteettisillä voi pärjätä. Jos kävelykilometrejä tulee todella paljon ja monena päivänä peräkkäin, niin jalka todennäköisesti ainakin hieman turpoaa/venyy. Eli kenkäkin saattaa olla sopimattoman kokoinen. Kosteus (sade tai hikoilu) lisää ihon haurautta, jolloin ainakin puuvillasukalla rakkulat ovat taattuja. Kenkien hengittävyydessäkin on eroja. Ilmavan oloiset lenkkarit saattavat yllättäen olla todella hiostavat. Myös sisäpohjan ilmankierrolla on merkitystä.

Olen menettänyt joinakin kesinä puolet varpaan kynsistä ja ja nahkaa sen verran, että olen luullut jalan menevän kuolioon. Nykyään käytän ihoteippiä joko ennalta ehkäisevästi tai sitten, kun alkaa tuntua, että kehittyy rakkula. Yllättäen huomasin, että varpaankynnet kärsivät myös sandaaleissa. Eli varpaankärkeni kääntyvät alaspäin, ja kynteni irtoavat painumalla alaspäin kenkää vasten, eikä suinkaan tilanpuutteen vuoksi. Eli leikkaan kynnet mahdollisimman lyhyiksi.

Jos et ole ihan hirveällä kiireellä etenemässä (ja vuodenaika on lämmin), niin sukat ja kengät voisi poistaa ja tuulettaa tauoilla. Varaa mukaan ihoteippiä, rakkolaastareita tms, ja tarkasta ja paikkaa jalat samalla. Pidemmillä reissuilla pese ja rasvaa jalat iltaisin.

Itselläni ainakin jalat kärsivät aina alkuun (ekat päivät), ja kun reissua on kestänyt noin viikko, niin vauriot alkavat parantumaan. Jotenkin sitä vaan on kaupunkioloissa niin onnettoman ohutnahkainen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


liikuntaa kirjoitti:

Minkälaiset sukat pitäisi olla kun lenkkareissa sukka liikkuu niin tulee rakkulat?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu