Treadwear 500

On landsail 388 renkaan kyljessä.Nopeusluokka W

Onko kulutuskestävyys suoraan verrattavissa myös nopeusluokkaan?
Nyt 10tkm landsaililla rullattu ja vain vähäistä kulumista.
1355
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Kinkinen merkinnät on mitä sattuu. Keksiät ne ihan hihasta ja lisäävät kaikki hyväksyntämerkit mitä maailmasta vaan löytävät. Muutenkaan neu TW:t ei ole verrattavissa keskenään eri valmistajien kesken.

Äänestä
  • Ajellaan ja katellaan niin selviää sitten.
    Jos tuo menee kestoltaan misukan ohi niin tulee käytössä tosi edulliseksi.Misukalla meni 27tkm.

    Äänestä

  • Kyllä se on kansainvälisesti määrätty normi tuo treadwear luku.
    Myyjät sitä ei mainosta kun kauppa tyssää niiltä renkailta mitkä kuluu hetkessä.
    Esim hankook ventus luku on 200 ja kesto 15tkm!

    Äänestä

Wikipedian mukaan treadwear on amerikassa käytetty suhdeluku, joka kuvaa renkaan kestävyyttä suhteessa referenssirenkaaseen, jonka treadwear-luku on 100. Teoriassa treadwear 500 pitäisi tarkoittaa 5x pidempää kestoa, mutta käytännössä näin ei ole, koska myös referenssirenkaiden kesto on parantunut vuosien varrella eikä 5x keston saavuttaminen ole realistista. Valmistaja saa laittaa renkaaseen minkä luvun haluaa, kunhan ei liioittele. Korkeampi luku kertoo siis, että rengas kestää pidempään kuin pienemmän luvun rengas, mutta ei sitä miten paljon pidempään.

Äänestä
  • Aika hyvin luku kulkee rinnan nopeusluokan kanssa.

    Äänestä

  • Se voi olla myös markkinointikikka. Valmistaja voi itse päättää minkä treadwear-luvun renkaaseen laittaa. Liioitella ei saa, mutta mikään ei estä laittamasta todellisuutta pienempää lukua vain sen takia, että vieressä oleva kallis rengas saadaan vaikuttamaan paremmalta. Halpiskumiin voi siis laittaa pienemmän luvun kuin kalliseen, vaikka molemmat kestäisi ihan saman määrän kilometrejä.

    Äänestä

  • wikipediasta-luettua kirjoitti:

    Se voi olla myös markkinointikikka. Valmistaja voi itse päättää minkä treadwear-luvun renkaaseen laittaa. Liioitella ei saa, mutta mikään ei estä laittamasta todellisuutta pienempää lukua vain sen takia, että vieressä oleva kallis rengas saadaan vaikuttamaan paremmalta. Halpiskumiin voi siis laittaa pienemmän luvun kuin kalliseen, vaikka molemmat kestäisi ihan saman määrän kilometrejä.

    Vaan kun isompi luku tarkoittaa parempaa kestävyyttä.

    Äänestä

  • Wikipedian "oikeat" tiedot, hehee. Mitään valmistajien yhteistä asteikkoa tai standardia ei ole olemassa ja siksi lukuja voi verrata vain saman valmistajan renkaissa.

    Äänestä

  • herätyysPoijaat kirjoitti:

    Wikipedian "oikeat" tiedot, hehee. Mitään valmistajien yhteistä asteikkoa tai standardia ei ole olemassa ja siksi lukuja voi verrata vain saman valmistajan renkaissa.

    Noo kassotaan mitä landsail kestää

    Äänestä

  • ossss sä oot sekaisin.

    Äänestä

Treadwear-luvusta sen verran omakohtaista kokemusta, että Goodyearin TW360 rengas kesti ajoa yli 40 tkm. Nokian rengas, jossa TW 400, kesti vain 10 tkm. Eli eipä noihin lukuihin näemmä voi luottaa ollenkaan.

Äänestä
  • Hankookin 200 ja misukan saverin ero oli 10tkm.Mikä lie saverin TW luku.

    Äänestä

Ite ostin kans lantikat! Todella hyvät, ostan joka kesä uudet gummit ja aikasemmat on olleet nokiaa,bridgestonea,goodyearia,BF,Continental,Pirel yms ns laatumerkkejä. Nokiat ja contit sulavat alle 30tkm alle. Jos näillä lantikoilla pääsis edes 20tkm niin olis jo pitkällä voitonpuolella!

Todella hiljaset,Sateella pitää siinä missä merkkikumitkin, ja kuluminenkin vaikuttaa vähäiseltä! Lisäksi painoja ei tarvinnut kun 2renkaaseen, yleensä on mennyt vähintään kolmeen pieniä painoja.

EU Luokituksetkin B B A

ei monetkaan kalliitkaan kumit saa kunnon luokituksia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


osssss kirjoitti:

On landsail 388 renkaan kyljessä.Nopeusluokka W

Onko kulutuskestävyys suoraan verrattavissa myös nopeusluokkaan?
Nyt 10tkm landsaililla rullattu ja vain vähäistä kulumista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu