Viisas virkamies, heh heh!

nojoOn

Kakkaa ei saa enää haudata maahan

Ympäristö 28.6.2012, 09:36 Tekstin koko: A A A

Hämeenkyrön Mahnalan kylän 4 mansikanviljelijä-tilaa naapureina. Yrjölän marjatilan isäntäpari Tommi Yrjölä ja Tiina Harrinkari(kuvattu mansikkapeltoa ja vadelmapensaita). Klaus ja Ulla Pentti sekä 1.5v. Sara(tyttärentytär). Tuija Mäkikauppila. Kuvattu Hämäläis-maisemaa ja vanhaa huussia.

Jaana Kankaanpää

Hämeenkyrön Mahnalan kylän 4 mansikanviljelijä-tilaa naapureina. Yrjölän marjatilan isäntäpari Tommi Yrjölä ja Tiina Harrinkari(kuvattu mansikkapeltoa ja vadelmapensaita). Klaus ja Ulla Pentti sekä 1.5v. Sara(tyttärentytär). Tuija Mäkikauppila. Kuvattu Hämäläis-maisemaa ja vanhaa huussia.

Huussin käymäläjäte pitää jatkossa kompostoida. Sitä ei saa enää haudata sellaisenaan maahan.

Johtava asiantuntija Jyrki Laitinen Suomen ympäristökeskuksesta kertoo, että ulosteet on kompostoitava, jotta ravinteet ja mikrobit eivät valu pohjavesiin, kaivoihin ja vesistöihin. Pohjavettä voi olla missä vain, joten jätösten hautaaminen keskelle metsää ei ratkaise ongelmaa.

Asiasta määrää haja-asutusalueen jätevesiasetus, jonka siirtymäaika päättyy vuonna 2016. Siihen mennessä huussin tai kuivakäymälän omistajien on ratkaistava, kuinka jätteet käsitellään lain vaatimusten mukaisesti.

Puuceejätteen käsittelystä on myös tehtävä selvitys pöytälaatikkoon. Tarvittaessa se pitää näyttää tarkastusta tekevälle virkamiehelle.

Komposti ostettava kaupasta

Asianmukaisen huussin voi rakentaa itse saavista tai muusta astiasta. Jos saavin pohjaan tekee reiät, täytyy alle laittaa toinen astia virtsankeruuta varten. Virtsaa ei saa päästää suoraan maahan. Vadista sen voi kaataa kompostiin tai laimentaa kasvien lannoitteeksi.

Kiinteä jäte on laitettava kompostiin, jossa on tiivis pohja. Laitisen mukaan kaupoissa myytävät kompostorit sopivat tarkoitukseen hyvin. Itse rakennetut puulaitaiset kompostit sopivat lähinnä puutarhajätteelle, eivätkä ole tarpeeksi tiiviitä käymäläjätteelle.

Kuivakäymälän jätökset tuplakompostoidaan

Myös kompostoivista kuivakäymälöistä tuleva jäte vaatii jälkikompostoinnin. Jos kompostoiva käymälä on jatkuvasti käytössä, täytyy jälkikompostointiin olla toinen astia. Jotta jäte kompostoituu, sinne ei saa laittaa vuoteen tuoretta tavaraa.Ympärivuotisessa asumisessa komposteja tarvitaan siis useampia kappaleita.

Noin vuoden kompostoinnin jälkeen käymäläjäte on muuttunut mullaksi, joka sopii maanparannukseen ja kasvimaille.

Katja Koljonen

Tulosta Jaa:

Facebook

YLI-INNOKAS VIRKAMIES PÄÄSI VAUHTIIN.

1

152

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fgdfghdghjh

      En havaitse tuossa mitään asiatonta. Sen sijaan jätevesiasetus on täysi susi. Totta kai tiedän, miksi se on laadittu. Ilmastonmuutosvalhe, IPCC, YK:n Agenda 21, pyrkimys velkaannuttaa ihmiset entistä enemmän, ajaa maaseutu tyhjäksi jne.

      Ulosteet voi kipata jälkikompostoitumaan vaikka maahan kaivettuun muoviastiaan tai pariin. Sillä tavalla se on poissa näkyviltä. Tietysti se saattaa olla hankala sitten tyhjentää, mutta ei ylivoimaista, jos astia on laajahko eikä kovin syvä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      110
      6887
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      384
      6533
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      65
      3297
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      126
      2832
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      108
      2430
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1834
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      21
      1697
    8. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      35
      1587
    9. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      1367
    10. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      74
      1257
    Aihe