Kakkaa ei saa enää haudata maahan
Ympäristö 28.6.2012, 09:36 Tekstin koko: A A A
Hämeenkyrön Mahnalan kylän 4 mansikanviljelijä-tilaa naapureina. Yrjölän marjatilan isäntäpari Tommi Yrjölä ja Tiina Harrinkari(kuvattu mansikkapeltoa ja vadelmapensaita). Klaus ja Ulla Pentti sekä 1.5v. Sara(tyttärentytär). Tuija Mäkikauppila. Kuvattu Hämäläis-maisemaa ja vanhaa huussia.
Jaana Kankaanpää
Hämeenkyrön Mahnalan kylän 4 mansikanviljelijä-tilaa naapureina. Yrjölän marjatilan isäntäpari Tommi Yrjölä ja Tiina Harrinkari(kuvattu mansikkapeltoa ja vadelmapensaita). Klaus ja Ulla Pentti sekä 1.5v. Sara(tyttärentytär). Tuija Mäkikauppila. Kuvattu Hämäläis-maisemaa ja vanhaa huussia.
Huussin käymäläjäte pitää jatkossa kompostoida. Sitä ei saa enää haudata sellaisenaan maahan.
Johtava asiantuntija Jyrki Laitinen Suomen ympäristökeskuksesta kertoo, että ulosteet on kompostoitava, jotta ravinteet ja mikrobit eivät valu pohjavesiin, kaivoihin ja vesistöihin. Pohjavettä voi olla missä vain, joten jätösten hautaaminen keskelle metsää ei ratkaise ongelmaa.
Asiasta määrää haja-asutusalueen jätevesiasetus, jonka siirtymäaika päättyy vuonna 2016. Siihen mennessä huussin tai kuivakäymälän omistajien on ratkaistava, kuinka jätteet käsitellään lain vaatimusten mukaisesti.
Puuceejätteen käsittelystä on myös tehtävä selvitys pöytälaatikkoon. Tarvittaessa se pitää näyttää tarkastusta tekevälle virkamiehelle.
Komposti ostettava kaupasta
Asianmukaisen huussin voi rakentaa itse saavista tai muusta astiasta. Jos saavin pohjaan tekee reiät, täytyy alle laittaa toinen astia virtsankeruuta varten. Virtsaa ei saa päästää suoraan maahan. Vadista sen voi kaataa kompostiin tai laimentaa kasvien lannoitteeksi.
Kiinteä jäte on laitettava kompostiin, jossa on tiivis pohja. Laitisen mukaan kaupoissa myytävät kompostorit sopivat tarkoitukseen hyvin. Itse rakennetut puulaitaiset kompostit sopivat lähinnä puutarhajätteelle, eivätkä ole tarpeeksi tiiviitä käymäläjätteelle.
Kuivakäymälän jätökset tuplakompostoidaan
Myös kompostoivista kuivakäymälöistä tuleva jäte vaatii jälkikompostoinnin. Jos kompostoiva käymälä on jatkuvasti käytössä, täytyy jälkikompostointiin olla toinen astia. Jotta jäte kompostoituu, sinne ei saa laittaa vuoteen tuoretta tavaraa.Ympärivuotisessa asumisessa komposteja tarvitaan siis useampia kappaleita.
Noin vuoden kompostoinnin jälkeen käymäläjäte on muuttunut mullaksi, joka sopii maanparannukseen ja kasvimaille.
Katja Koljonen
Tulosta Jaa:
Facebook
YLI-INNOKAS VIRKAMIES PÄÄSI VAUHTIIN.
Viisas virkamies, heh heh!
nojoOn
1
148
Vastaukset
- fgdfghdghjh
En havaitse tuossa mitään asiatonta. Sen sijaan jätevesiasetus on täysi susi. Totta kai tiedän, miksi se on laadittu. Ilmastonmuutosvalhe, IPCC, YK:n Agenda 21, pyrkimys velkaannuttaa ihmiset entistä enemmän, ajaa maaseutu tyhjäksi jne.
Ulosteet voi kipata jälkikompostoitumaan vaikka maahan kaivettuun muoviastiaan tai pariin. Sillä tavalla se on poissa näkyviltä. Tietysti se saattaa olla hankala sitten tyhjentää, mutta ei ylivoimaista, jos astia on laajahko eikä kovin syvä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1214580Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv692642Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?801675Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko91156- 66872
- 45865
- 21863
Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi
Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu120833Yhteen hiileen velanottoveljet V P K
Tytäryhtiöissä palaa julkista rahaa ja vastuuttomuuden takia -ei pakollisten -kuntalain edellyttämien asioiden takia! N67817Olisin valmis tutustumaan uudelleen
En menneisyyden kautta vaan haluaisin tutustua ihmiseen, jollaiseksi olet kasvanut.50789