Viisas virkamies, heh heh!

nojoOn

Kakkaa ei saa enää haudata maahan

Ympäristö 28.6.2012, 09:36 Tekstin koko: A A A

Hämeenkyrön Mahnalan kylän 4 mansikanviljelijä-tilaa naapureina. Yrjölän marjatilan isäntäpari Tommi Yrjölä ja Tiina Harrinkari(kuvattu mansikkapeltoa ja vadelmapensaita). Klaus ja Ulla Pentti sekä 1.5v. Sara(tyttärentytär). Tuija Mäkikauppila. Kuvattu Hämäläis-maisemaa ja vanhaa huussia.

Jaana Kankaanpää

Hämeenkyrön Mahnalan kylän 4 mansikanviljelijä-tilaa naapureina. Yrjölän marjatilan isäntäpari Tommi Yrjölä ja Tiina Harrinkari(kuvattu mansikkapeltoa ja vadelmapensaita). Klaus ja Ulla Pentti sekä 1.5v. Sara(tyttärentytär). Tuija Mäkikauppila. Kuvattu Hämäläis-maisemaa ja vanhaa huussia.

Huussin käymäläjäte pitää jatkossa kompostoida. Sitä ei saa enää haudata sellaisenaan maahan.

Johtava asiantuntija Jyrki Laitinen Suomen ympäristökeskuksesta kertoo, että ulosteet on kompostoitava, jotta ravinteet ja mikrobit eivät valu pohjavesiin, kaivoihin ja vesistöihin. Pohjavettä voi olla missä vain, joten jätösten hautaaminen keskelle metsää ei ratkaise ongelmaa.

Asiasta määrää haja-asutusalueen jätevesiasetus, jonka siirtymäaika päättyy vuonna 2016. Siihen mennessä huussin tai kuivakäymälän omistajien on ratkaistava, kuinka jätteet käsitellään lain vaatimusten mukaisesti.

Puuceejätteen käsittelystä on myös tehtävä selvitys pöytälaatikkoon. Tarvittaessa se pitää näyttää tarkastusta tekevälle virkamiehelle.

Komposti ostettava kaupasta

Asianmukaisen huussin voi rakentaa itse saavista tai muusta astiasta. Jos saavin pohjaan tekee reiät, täytyy alle laittaa toinen astia virtsankeruuta varten. Virtsaa ei saa päästää suoraan maahan. Vadista sen voi kaataa kompostiin tai laimentaa kasvien lannoitteeksi.

Kiinteä jäte on laitettava kompostiin, jossa on tiivis pohja. Laitisen mukaan kaupoissa myytävät kompostorit sopivat tarkoitukseen hyvin. Itse rakennetut puulaitaiset kompostit sopivat lähinnä puutarhajätteelle, eivätkä ole tarpeeksi tiiviitä käymäläjätteelle.

Kuivakäymälän jätökset tuplakompostoidaan

Myös kompostoivista kuivakäymälöistä tuleva jäte vaatii jälkikompostoinnin. Jos kompostoiva käymälä on jatkuvasti käytössä, täytyy jälkikompostointiin olla toinen astia. Jotta jäte kompostoituu, sinne ei saa laittaa vuoteen tuoretta tavaraa.Ympärivuotisessa asumisessa komposteja tarvitaan siis useampia kappaleita.

Noin vuoden kompostoinnin jälkeen käymäläjäte on muuttunut mullaksi, joka sopii maanparannukseen ja kasvimaille.

Katja Koljonen

Tulosta Jaa:

Facebook

YLI-INNOKAS VIRKAMIES PÄÄSI VAUHTIIN.

1

127

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fgdfghdghjh

      En havaitse tuossa mitään asiatonta. Sen sijaan jätevesiasetus on täysi susi. Totta kai tiedän, miksi se on laadittu. Ilmastonmuutosvalhe, IPCC, YK:n Agenda 21, pyrkimys velkaannuttaa ihmiset entistä enemmän, ajaa maaseutu tyhjäksi jne.

      Ulosteet voi kipata jälkikompostoitumaan vaikka maahan kaivettuun muoviastiaan tai pariin. Sillä tavalla se on poissa näkyviltä. Tietysti se saattaa olla hankala sitten tyhjentää, mutta ei ylivoimaista, jos astia on laajahko eikä kovin syvä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!

      🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen
      Maailman menoa
      87
      4947
    2. Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan

      Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht
      Maailman menoa
      174
      4336
    3. Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!

      Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu
      Maailman menoa
      163
      4236
    4. Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut

      😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik
      Maailman menoa
      89
      3445
    5. Mercedes-Benzille riitti Suomen äärioikeistohallitus

      Tästä jo pari vuotta sitten varoiteltiin, että kaikki ulkomaalaiset investoijat poistuvat fasistipersujen myötä tukemast
      Maailman menoa
      16
      3164
    6. Sebu Tynkkynen vaatii Ulkopoliittisen instituutin rahoituksen leikkaamista

      kun UPI:n tutkija kritisoi Tynkkystä, Mikä Trump tuo Tynkkynen oikein luulee olevansa? https://www.iltalehti.fi/politi
      Maailman menoa
      14
      2910
    7. Keskisarja kiihotti persuja kansanryhmää vastaan

      Rikoksen vakavuutta lisää se, että Keskisarja toimii eduskuntapuolueen puheenjohtajana, jonka puheilla on enemmän painoa
      Maailman menoa
      31
      2887
    8. Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana

      Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä
      Maailman menoa
      2
      2776
    9. Aamun Riikka: sakset tiputtavat 31 000 lasta köyhyysrajan alle

      ✂️ STM:n tuoreen arvion mukaan Riikan leikkaukset pudottavat peräti 31 000 lasta köyhyysrajan alle, kun aikaisempi THL
      Maailman menoa
      54
      2648
    10. Nuoret pois politiikasta!

      Näillä 30-kymppisillä ei ole juuri mitään elämänkokemusta. Ja tällaiset raakileet saavat huseerata ja pilata Suomen!
      Maailman menoa
      29
      1834
    Aihe