Tämä palsta on hyvä esimerkki Suomalaisesta hyväntahtoisuudesta, rehellisyydestä, suoraselkäisyydestä ja siittä, että osaamme iloita myös toisten ihmisten onnistumisista, onnesta ja heille mieluisista asioista... Hehkutatte lihavan poikamies kaverinne kauan odottamaa Thaimaan matkaa tavatessanne ja peukuttelette hänen jorinoitaan FB:ssä. Ystävä pariskuntien lomakuvia peukutellaan ja ollaan jonkun witun hymiön johdolla leikkisästi kateellisia ja toivotellaan ihanaa lomaa. Kotona mietitään, että millä rahalla toikin läski sinne lähtee panee, kun ei kotimaassa saa keltään? Millähän toikin työtön pariskunta noita reissujaan maksaa kun meilläkään ei oo tommoseen varaa? Ja mennään Pattayaosiolle purkamaan pahaa mieltään, kerrotaan mitä mieltä ollaan läskien matkustelusta kyseiseen kohteeseen, avoimesti ja anonyymisti... Toisesta suunnasta... Hyvällä perällä varustettu, ja samalla perällä rahaa nainut, vähän ehkä hidas älyinen tyttö heittää FB:n pers aukisille kavereilleen matka päivityksiä Thaimaan lämmöstä. Olivat yötä hotellissa jossa ei ollut hissiä.. ? Seuraava päivitys oli kun etsivät uutta hotellihuonetta. Ei kelvannut kun oli väärissä kerroksissa vapaata? Sitten tuli ilosanoma.. Nyt löytyi meidän huone !! Jokaisessa huoneessa taulu tv ja oma netti??? Mietin, että vähään on tyytyväinen miljonäärin nainut nainen häämatkallaan...? Taulu TV ja netti? Vastasin hänelle Facessa, että siinähän on koko kaukomatkailun "suola" samassa paketissa. TauluTV ja Netti omassa hotelli huoneessa?? Voiko onnistuneelta lomalta enempää vaatia? Saa katsella koko häämatkan elokuvia huoneessa ja välillä pistää feisbuukkiin kavereille viestiä, kuinka ihanaa on. Vittu mitä teeskentelyä?
iihana palsta... ?
Samariakinen
24<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Muista, että siitä ei kirjoiteta siittä. Siittä ei ole mikään sana. Muuten aloituksesi oli täyttä hevonpaskaa.
Hevonpaska näkyy olevan hallitseva osa tätä saittia. Sinun kommenttisi mukaan lukien.
Tapa ittes huoraaaaaaaaaaaassaaaaaa
Olen isäsi, mutta sen varmaan tiesitkin?
Häämatkalla todennäköisesti vietetään melko paljon aikaa siellä hotellihuoneessa lakanoiden välissä. Olet muuten aika reilu tyyppi kun facekavereitasi täällä haukut.
oisko puhunut teistä jotka täällä vittuilette muille ,kun oma elämä puuttuu.
Tarina perustuu tosi tapahtumiin. Ketään ei loukata, eikä tarinassa olevia eläimiä satuteta. Yhdelläkään lihavalla kaverillani ei ole ikinä ollut varaa lomailla Thaimaassa, yhdelläkään tuntemallani Suomalaisella tytöllä ei ole hyvää persettä, eikä yksikään ole mennyt miljonäärin kanssa edes sänkyyn. Normaalilla, eli hiukan humalaisen äidinkielen opettajan Älykkyysosamäärää suuremmalla viisaudella varustetut lukijat tajusivat pointin. Palstan tarinat ovat jonkun mielikuvitusta, joita kateelliset, kaksinaamaiset, hyväntahtoiset, rehelliset, toisten puolesta vilpittömästi onnelliset, suoraselkäiset suomalaiset aikalaiset sitten haukkuvat.
kateellisuusvika meissä Suomalaisissa kytätään toinen toisiamme sehän ei voi olla loman tarkoitus olipa häämatka tai ei kannattaa nauttia hyvästä seurasta sekä maan erilaisuudesta Thaimaa on iso maa johon on kiva tutustua lomalla pitää elää omaa elämää eikä välittää toisten tekemisistä
Aikoinaan kaikki rahat meni perhe-elämään ja normaaliin arkeen vaikka tienasin keskinkertaista paremmin. Ei paljoa matkusteltu. En silti valita enkä kadu tuota aikaa. Siinä oli erilaiset omat hienot hetkensä ja yhdessäoloa.
Eron jälkeen meni 5 vuotta että sain raha-asiani kuntoon. Pari vuotta makasin masentuneena kotonakin ja poimin marjoja metsästä ruoaksi välillä. Siitä yllättäen sitten piristyin ja sain kaverin avulla uuden hyvän tsäänssin tehdä fyrkkaa. Onnistuin.
Nyt poikamiehenä matkustelen noin neljästi vuodessa kaukomaihin ja siihen päälle skidien kanssa risteilyt ja matkailuautoreissut sun muut.
En laita enää faceen matkakuvia ollenkaan paitsi lapsista joskus. Siksi koska KUKAAN EI NIISTÄ OIKEASTI TYKKÄÄ vaan ovat vaan hemmetin kateellisia ja minä en kaipaa sitä että minulle ollaan kateellisia. Kyse on minun lomistani ja minun lomieni tehtävä ei ole tehdä kavereita kateellisiksi. Vastikään olin 2 kuukautta reissussa enkä laittanut faceen yhtään lomakuvaa. Haluan matkustaa rauhassa.
Pari entistä tekopyhää suomi-tyttöystävää vihjailee lisäksi että olen seksituristi ja huoripukki jos tietävät minun matkustelevan kaakkois-aasiassa ja varoittelevat kaikenlaista aivan kun en itse tietäisi. Heidän pisin reissu kun on ollut johonkin Köpikseen.
Toi face. En ikinä oo ymmärtänyt kuinka jonkun toisen syömästä pihvistä voi tykätä 3-20 kaveria? Outoa.
Tuhkamuna selittelee kaikenlaista ajan kuluksi! Muista ottaa lääkkeet tai aloita sitten.
Entiset tekopyhät suomi-tyttöystävät ovat vailla ....
Facebook ja muu virtuaalielämä on karannut monelta kokonaan lapasesta. Ei ole enää todellista elämää ollenkaan. Mitään ei voi syödä ja missään ei voi käydä ilman päivitystä ja kuvia ja paskallakaan ei voi kohta enää käydä ilman että 20 kaveria tykkää.Suomiämmillä on sitten vielä joillakin se keskinäisen kehumisen kerho..."Oli ihqun ihanaa parhaassa seurassa! Kiitos ihanat rakkaat ystävät pusipusi halihali" ja muuta hevonpaskaa joilla koetetaan saada vanhat hoidot miettimään että mitähän ihanaa se karvareuhka on siellä oikein saanut. Hyi helevetti.
Varmaan samaa paskaporukkaa ketkä kattelee jotakin BB:tät öllöstä.
Käyt itse ilmeisesti kyttäämässä facessa mitä se exä tekee. Sulla se elämä pyörii vaan ton karvareuhkan ympärillä.
En. Vain lasteni kanssa jutskaan.
Joo, äijä painaa pataan aina juhlapyhinä ja silloin ei päivityksiä ehdi tekemään. Sitten kun äijä lakkaa lyömästä ja juomasta ja lähtee kalaan, tuo kotiin kilosen hauen, niin ollaan heti ottamassa kuvia ja kerrotaan kuinka mun ( sydämmen kuva) muru sai ison kalan, se sitten paistetaan ja syödään silmä mustana ja pelkällä haarukalla kun kaikki veitset on jouduttu kämpästä piilottamaan, kerrotaan facessa kuinka ihanaa haukee mun ( sydämmen kuva) muru osaa valmistaa. Loppuun vielä murulle kaikkien näkyviin, että kiitos muru. josta äijä taas pilsnereissään suuttuu ja vetää tukasta ympäri kämppää vartin, mutta pääasiahan on että kaverit luulee että meillä menee hyvin.
Seuraavalla kerralla kun ukko lähtee kalaan niin laita kamat kasaan, turvakotiin ja tee rikosilmoitus ja ota ero. Hetken se vie mutta sitten olet vapaa. Toivon ettet provoile vakavalla asialla. Tuollainen ei koskaan pääty hyvin ja tuollainen ukko kuuluu ihan muualle kuin parisuhteeseen.
Ei tarvitse selitellä.
Mutta ku se on selvinpäin niin mukava ja huolehtivainen.
menkäs nyt työttömät sossupummit nukkumaan että aamulla jaksaa taas lähteä kelaan ja kaljakauppaan
peukutan ;)
Siis kalaan ja kelakauppaan.
Siis kalaan ja kelakauppaan?
Täällä taidetaan pääasiassa hoitaa mielenterveyden ongelmia, oikein joukolla...