Nyt voisi taas herätellä keskustelua Imatran parhaista asuinalueista. Aiemmat keskustelut jo useiden vuosien takaa. Itse olen kuullut että esim. Teppanala on hyvässä maineessa ja oikein mukava asuinalue, jossa paljon omakotitaloja, sopii vaikkapa lapsiperheille hyvin. Mitäs mieltä muut Imatran asuinalueista?
IMATRAN PARHAAT ASUINALUEET
Qqqaa
1174575
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 117
Vanhimmat
Teppanala paras, olen asunut n. 5 vuotta ja pidän kyllä
Vuoksenniska
Imatralla monessa paikassa asuneena ja kaupunkia kiertäneenä omaan
TOP 3 pääsevät:
1. Pässiniemi
2. Teppanala
3. Karhumäki
Pässiniemi ja Teppanala kävivät tiukan taiston kärkipaikasta!
Tuossa selitystä TOP 3-listasta:
Pässiniemi: Kaikki palvelut aivan lähellä, perus rauhallinen paikka, läpikulkuliikenne ja aika pienet tontit häiritsevät, mutta sijainti loistava!
Teppanala: Paikkana ehdottomasti upein ja rauhallisin! Isot tontit ja asunnot. Palvelut lähellä (kauppa, kioski, koulut, päiväkoti ym.), myös keskusta lähellä, alle 3 km. päässä. (Bonuksena upeat maisemat Teppanalan mäeltä!)
Karhumäki: Ehkä hieman syrjässä, mutta Mansikkalan palvelut kuitenkin lähellä, sekä kaikki urheilumahdollisuudet. Melko rauhallinen asuinalue.
Teppanalassa ei kouluja, kouluihin pitkä matka, talot ei mene kaupaksi lapsiperheille. Svetosta aina tehtaan hajut teppanalassa ja koko Rajapatsaalla.
Mikä maisema? Se terästehdasko?
Tällä hetkellä vielä Savikannassa koulu, sinne Teppanalasta reilun kilometrin matka, enkä pidä kahden kilometrin matkaa Imatrankosken kouluihin minään kauhean pitkänä varsinkin kun bussit kulkevat koko ajan. Asunnoista: Itse tiedän useita juuri Teppanalaan muuttaneita LAPSIPERHEITÄ jotka ovat tyytyväisiä uuteen asuinpaikkaansa! Joskus harvoin saattaa hieman tehdas haista, mutta olen samaa hajua haistanut myös vaikkapa Imatrankoskella!
oon asunu teppanalassa pitkään ja vaa pari kertaa vuodessa haistan hieman tehtaan hajua, joten ei tosiaankaa oo mikää ongelma!
Teppanalan mäeltä näkyy hienosti horisontti Lappeenrannan suuntaan, näkyy mm. Muukon tuulimyllyt pyörimässä. Näkymä n. 40 km!
Näkyy se terästehdaskin, mutta ei haittaa yhtään, sehän on jopa hieno! Minua se muistuttaa siitä, että täällä Imatralla se työllistää yli 600 henkilöä ja teräs käy kaupaksi! Näkyy kyllä myös hieno maisema Lappeenrannan suuntaan..
Savikannankoulu lakkautetaan, että on se koulumatka ihan tarpeeks pitkä sinne Koskelle.
Sveton lemut harvasepäivä ilmatilassa, jos sattuu tuulemaan Svetosta päin, ilmakin ihan harmaana.
Kuka arvostaa puhdasta ilmaa ei kannata ainakaan Rajapatsaale, Savikantaan eikä Teppanalaan muuttaa, monta kertaa viikossa lemuaa.
Et ole ilmeisesti ainakaan Teppanalassa asunut/ollut kuin noin väität! EI PIDÄ PAIKKAANSA!
Katsos kaikille ei ole ongelma 2 kilometrin koulumatka!! Jos arvostaa asuinalueessaan jotain muutakin esimerkiksi rauhallisuutta ja turvallisuutta, koulun ei tarvitse olla 100 metrin päässä!
en pidä 2 km koulumatkaa todellakaan kohtuuttomana, lyhyt matkahan tuo on; kävellen n.15 min, pyörällä alle 10 min ja autollakin vain alle 5 min
MINÄ HAISTAN TEHTAAN HAJUN TEPPANALASSA ERITTÄIN HARVOIN
olet tainnut eksyä aivan jonnekkin muualle kun väität lähes kokoaikaisesta tehtaan hajusta ja mukamas harmaasta ilmasta! älä puhu paskaa!! itse yli 10 vuotta alueella asuneena voin sanoa, että tehtaan hajua ei haista sen enempää kuin muuallakaan, paitsi KAUKOPÄÄhän kun menee niin kyllä stora haisee ja pahasti!!
YRITÄT SELVÄSTI MUSTAMAALATA NÄITÄ ASUINALUEITA! Nooh.. vain alueella asuvat tietävät mikä on totta ja mikä ei.. MINÄ OLEN YKSI HEISTÄ, ENKÄ TODELLAKAAN HAISTA MONTAA KERTAA VIIKOSSA, JOS IKINÄ, TEHTAAN HAJUA!
PAINU SINÄ HAISTELEMAAN SITÄ KAUKOPÄÄTÄ!
Puuttuuko se hajuaisti sinulta vai onko se nenäsi muuten vain aina tukossa?
Kaukopäässä on edes suodattimet, mutta Svetossa tuskin niitä löytyy, kaikki saaste tulee sellaisenaan vaan ilmatilaan ja tuulen mukana Teppanalaan ja Rajapatsaan alueelle. Lisäks vielä tuo oma rautatehdas siihen päälle, onhan tuota tullu tuolla asuneena haistelleeksi aivan tarpeeksi.
Ei tuo oo viel mitään, miul on näkymä aurinkoon. N.150 milj. km!
Olin siellä Teppanalassa yötä sukuloimassa ihmettelin mist se hitonmoine kolke ja pauke kuuluu läpi yön, sieltä tehtaaltako vai mistä kuulu sisälle, vaikka oli ikkunat kiinni. oon ite tottunu hiljasessa nukkuu nii oli iha outoo. tommone pauke ja kolina kuulu uvarmaa aika kauas.
Milloin olit yötä?
Nyt ainakin äänivallit rakennettu, joten ei paljon ainakaan enää kuulu pauketta ja kolinaa, joskus kyllä vähän.
Hahhahhaaa... tosi hauska juttu...
Vielä 70-luvulla ei ollut suodattimia, mutta nykyään kyllä-ja kunnon suodattimet!! Joten jos et asioista tiedä, niin älä tule tänne jauhamaan, kiitos! Sitäpaitisi, jos sieltä jotain tulisi, niin kyllä se muuallakin haisisi kuin Teppanalassa ja Rajapatsaalla..! Missäs päin itse muuten nykyään asustelet??!
Aika pitkälle hajut leviää kun yli 6 km päähän muka haisee- siinähän se Imatrankoski, Linnankoski ja Meltola ihan lähellä, joten haisee varmasti sielläkin. Sitten on Kaukopää, jos ja KUN sekin levittää hajua yli 6 km säteellä, niin kaikkialla Imatralla haisee tehdas-että sillä lailla.! Itse olen haistanut tehtaan aina välillä JOKAPUOLELLA Imatraa!
Terästehtaalta ei ainakaan tule mitään muuta kuin vesihöyryä piipusta! JA TÄMÄ ON TOTTA!
Älä nyt noin suotta hernettä vedä nenääsi ja kiihdy. Ei Svetossa ole mitään suodattimia tehtaassa varmaankaan hajuista päätellen. Rajanpinta sakeana päästöistä, että kyllä se ainakin minun nenääni haisee, eikä tuoksu suinkaan hyvältä ja ei varmaankaan ole kovin terveellistä haisteltavaa.
Rajapatsaalla ja Teppanalassahan on suositus, ettei salaatteja kasvatettaisi avomaalla juuri näitten tehtaitten päästöjen vuoksi. Jokainen tietysti syö sitä mitä itse haluaa vaikka ei olisi hyväksi itselleen.
Kaiketi sieltä terästehtaan piipusta muutakin tulee kuin vesihöyryä, ikkunoista päätellen, saa putsata niitä jatkuvasti rautapölyn takia.
Imatrankoskelle ei terästehtaan ja Sveton hajut ylety, mutta Rajapatsas Teppanala pahimmat paikat ja päästöjä usein yö aikaan, hajut tunkeutuu asuntoon sisälle vaikka on miten tiivistetty ikkunat, mutta kyllä sitä ilmatilan harmautta ja lemua päivälläkin on ihan riittämiin.
oon asunu teppanalassa koko ikäni, ohan täällä tätä tehtaan käryä, rajan toiselta puolen ja tästä terästehtaasta ja aika useasti, ikävä juttuha tää on mutta minkä tälle voi. ei sitä asuinppaikkaa noin voi vaan muuttaa. pakko kestää
Ei ole ainakaan meidän pihalle asti ylettynyt mitään edellä mainituista, ja Teppanalassa asun. Ei ilmeisesti joka paikkaan ylety täällä Teppanalassakaan, ei ainakaan meidän pihalle tai talolle...
Harmi, jos jollakin on tällaisia kokemuksia
70-luvulla tuo oli lähes arkipäivää, mutta ei todellakaan enää!
Kyllä ainoat hajut mitä olen joskus eläessäni Teppanalassa haistanut, tulevat kyllä Kaukopään suunnalta. Itsekkin epäilin aluksi Sveton International Paperia, mutta sitten huomasin hajun joka kerta selvästi voimistuvan mentäessä Kaukopäätä kohti joten, tutkikaa itsekin mistä se haju tulee. Joku kommentoija onkin jo maininnut, että muuallakin Imatralla on välillä hieman tehtaan hajut tuoksahtaneet. Olen samaa mieltä kanssanne; I:koskella, Mansikkkalassa ja V:niskalla olen haistanut välillä myös tehtaan hajua. Olen kysellyt monilta mistä kyseinen haju tulee, ja vastaus on ollut kuin yhdestä suusta; Matalapaineella Kaukopään paperitehdas saattaa levittää hajua ympäriinsä jokapuolelle kaupunkia, mutta turha siitä on niin välittää. Joten eipä taida todellakaan olla tämä pieni ongelma pelkästään Teppanala-Rajapatsas-Savikanta-Kupari alueella...
Aika omituiselta kuulostaa tuo "rautapöly" mitä olet löytänyt ikkunoistasi.? En ole kenenkään koskaan kuullut kertovan tuollaista, itse en ole myöskään omissa ikkunoissani kyseistä "pölyä" huomannut. Salaattiakin täällä monet kasvattavat aivan huoletta. Enkä kyllä ymmärrä mistä olet keksinyt että ilma olisi harmaana, korkeintaan silloin kun Venäjä pistää kaatopaikat tuleen, mutta silloin onkin ilma harmaana Helsinkiä myöten! Oletkin tainnut matkustaa aikakoneella 70-luvulle, jolloin nuo kaikki oli lähes arkipäivää, salaattia ei kannattanut kasvattaa ulkona. Nykyään kaikki toisin, Teppanalassa aivan yhtä raikas ja puhdas ilma kuin muuallakin Imatralla. Hyvä asuinpaikka kaiken kaikkiaan!
Tuo on asiaa ja totta! Jokapuolella Imatraa aina välillä tehdas käryää.. Sitäpaitsi, International Paper on maailman suurin metsäteollisuusyhtiö, joten olen aivan 100% varma, että myös heidän Svetogorskin tehtaallaan on suodattimet. Myös Ovakolla on ollut suodattimet jo 80-luvulta lähtien! Joten älkääpä enää nostako esille 70-luvun tehdaspäästöjä ja ilmanlaatua, nyt elämme 2010-lukua!
Ei tule Kaukopään hajut Imatrankoskelle asti saati Rajapatsaalle ja Teppanalaan.
Kyllä ne on ihan Sveton ja terästehtaan lemuja ja väriä sitä ilman harmautta.
Mansikkalassa samaanaikaan aivan kirkasta ja Vuoksenniskalla.
Jos Svetosta ja terästehtaan suunnasta tuulee, niin hajut tietenkin tulee Patsaalle. tai, jos ilma seisoo Terästehtaan hajut jää Teppanalaan ja Patsaalle.
Jos hajuaisti on jotenkin edes tallella tunnet, että hajut ovat erillaiset Kaukopäässä ja terästehtaalla. Terästehdas haisee vaan pahemmalle eikä lähde tuulettamalla asunnosta.
Keerankin oli tässä taannoin viikon jokaisena päivänä asuinalue harmaana ja lemu sen mukaista, Sveto varmaankin antoi tästä osansa.
Terästehdas ei haise! Tehtaan työntekijänä voin sanoa, että terästehtaasta hajut eivät ainakaan tule!
Jos tehtaalla on suodattimet ei se sitä tarkoita, että päästöt olisivat puhtaat, Sveton tehtaasta et voi tietää onko siellä minkäänlaisia suodattimia. Venäjällä toimitaan ympäristökysymyksissä ja luonnonsuojelussa aivan erillaisten periaatteiden pohjalta kuin Suomessa on totuttu.
Tehtaan päästöt on aina terveydelle haitallisia, aiheuttaen astmaa ja allergioita ja erillaisia iho-oireita.
Jos ilman laatu on paljaalla silmällä sakea harmaudesta, ei sen laatu voi olla kovin hyvä. Mikä on vahingollisten hiukkasten määrä ilmatilassa silloin? Suodattimissa varmaan paljon parantamisen varaa vielä.
Nyt olet kyllä erehtynyt paikasta! Ei Teppanalassa haise mikään! Korkeintaan SINÄ, kun tulet kilometrin säteelle paikasta...!
Enpäs ole minä ainakaan kuullut, että kenellekkään tuollaisia oireita olisi tullut joten...
Jos sinulle tai jollekkin muulle on tullut tuollaisia oireita, kannattaa pyytää homekoirat asuntoosi tarkistamaan kotisi!
Et voi tietää onko Svetossa suodattimia tehtaassa lainkaan. Ja vaikka olisikin ei se tarkoita sitä, että päästöt olisivat puhtaat.
Svetossa Venäjällä toimitaan aivan erillaisten luonnonsuojelu ja ympäristö periaatteiden pohjalta kuin esim Suomessa on totuttu.
Jos ilma on silminnähden harmaata ei se voi olla silloin aivan puhdastakaan. tehtaitten päästöt aiheuttaa astmaa ja muita terveydellisiä haittoja.
Jokainen tietysti valitsee itse asuinpaikkansa
KAIKISTA TEHTAISTA noita päästöjä tulee, joten turha on yhtä asuinaluetta mollata tehdaspäästöjen perusteella.
Elikkä siis: Sveton tehdas laskee päästöjä (Svetogorsk)-Pelkola-Jakola-Teppanala-Rajapatsas-Savikanta-Kupari-Räikkölä-Meltola alueelle. Ovako päästelee: Pelkola-Jakola-Teppanala-Rajapatsas-Savikanta-Kupari-Meltola alueelle. Kaukopää päästelee: Vuoksenniska-Kaukopää-Rautio-Kymälahti alueelle. Tainionkoski päästelee: Tainionkoski-Mansikkala-Karhumäki-Vuoksenniska-Sienimäki alueelle. Eipä tuohon montaa asuinaluetta jää johon ei mikään tehdas päästöjä laskisi!
Imatrankoskella ainakin monta kertaa olen ovesta ulos astuttuani haistanut aika kammottavan hajun joten kyllä haisee täällä Imatrankoskella aika voimakkaastikkin välillä!
Teppanalassa mielestäni niin raikas ja puhdas ilma, että en aina edes muista että täällä alueen laitamalla Vuoksen rannassa joku tehdas onkaan..
Minusta parhaat on Imatrankoski, Paajala, Teppanala ja Karhumäki
KUPARI saa kultaa ja hopeaa tässä kisassa eli kaikki palkintosijat
Jos etsii/haluaa asua omakotitalossa, niin ehdottomasti Teppanala ja Meltola parhaat. Molemmat rauhallisia paikkoja ja lähellä keskustaa!
Hopiaharju, Teppanalassa!
Rautio vie voiton
Sienimäki on ihan ylivoimainen asuinalue Imatralla. Sieltä löytyy laajat palvelut. Kyläbaarissa voi käydä Imatran älykkäimmät keskustelut. Sienimäeltä löytyy Imatran uusin koulu. Sienimäki on välttynyt röttelöporukoilta. Hyvin urheilullista porukkaa ylipäätään. Sienimäellä ei paljon demareita pyöri. Kaikin puolin hieno paikka.
Lättälä kaukopään kainalossa on paras siellä asuu vain menestyneitä meitä paperimiehiä ,kauniin vaimoineen..
Tervetuloa kaikki tutustumaan ja asumaan Teppanalaan, Imatran parhaaseen asuinalueeseen! Lämpimästi tervetuloa!
Joka paikkaa pitkä teppanalasta ja urheilutalo kaukana ja uimahalli ja kaikki uimarannat, ei ole edes jääkenttää lapsille talvella, ku kaikki koulut läheltä lopettaa, ei ollu ainakaa tänä talvena missään ulkojäätä lapsille. Koskenkentällä oli huono jää, millon oli ja suurimmaks osaks vielä pukukopitkin kiinni. ja onhan tuota matkaa tuonne , mutta pakoha sinne oli matkustaa jos haluaa opettaa lapset luistelee
Jääkenttä on jäädytetty joka talvi Savikantaan, kun koulu siirtyy, niin varmasti asukkaat jäädyttävät talkootyöllä jääkentän. Uimarannat ovatkin ainut miinus, mutta täällä katsos joillakin sattuu olemaan omat uima-altaatkin...
Uima-allas sul on housuissas
Ei ollut Savikannan koululla jäätä talvella, siellä oli monta harmaata parakkia kentällä. Et tunnu olevan asioista joista kirjoitat, olevan kovin hyvin perillä.
Kohta ei ole Savikannassa kouluakaan, se lakkautetaan, siitäkin on tehty jo päätös. Teppanalassahan nyt koulua ei ole ollutkaan enään pitkiin aikoihin.
Savikannan koulun kenttä oli viime- ja edellistalvena koulun lähellä sijaitsevan Kaarikujan päässä. Sinne kenttä jäädytetään varmasti tulevaisuudessakin!
Siellä ei jäädy kuin kusikaari
Pientaloa etsivälle Meltola, Paajala, Teppanala ja Karhumäki hyviä!:) Kaikki edellämainitut rauhallisia ja mukavia asuinalueita.
Kyllä, samaa mieltä! Itse olen asunut Paajalassa, Karhumäellä, Meltolassa, I:koskella ja Teppanalassa, mutta eniten pidän Teppanalasta:-)
Teppanalassa olen noista asuinalueista asunut, ja täytyy sanoa että ihastuin paikkaan aivan totaallisesti! Mukava rauhallinen ja turvallinen alue, lähellä keskustaa, Teppanalassa asuu fiksuja ja mukavia ihmisiä ja Teppanalan ihanat maisemat ovat jo aivan liikaa. Parempaa en voisi toivoa!
Teppanala on tosi kiva paikka, täällä uudet marketitkin, pääsee vähän shoppailemaan!
Ihan Imatrankoski ! Se on hyvä !
Kyllä mäentaus on paras paikka. Siellä asuu varteenotettavimmat ihmiset.
MATARASSA asuu viksuja tummia laulajia , jolla on ihana fibra äänessään.. siistit teryleeni housut , valkea paita ja tukka aina kammattuna, Arvi ja Leif ovat Imatran eliittiä ja heidän naapurissaan on kunnia saada asua
Niinpäniin...
Tehtaiden saasteita pelkäävän kannattaa muuttaa pois koko Imatralta! Lappeenrantaan ei kannata suunnata, koska siellähän on myös niitä tehtaita. Pääkaupunkiseudulle ei tehtaita, melua ja saastetta pelkäävän kannata todellakaan muuttaa, koska sieltähän niitä tehtaita löytyy myös ja liikenteen melu aiheuttaa stressiä, päänsärkyä ja muita oireita! Muuta siis kauas kaikesta, keskelle ei mitään, johonkin ihan landelle. Varteenotettavia vaihtoehtoja voisi olla vaikkapa Keski-Suomen perämetsät, Lapin erämää taikka Venäjän Siperia!
Suomessa taitaa olla selkeesti enemmän niitä paikkakuntia, joissa EI ole tehtaita. On toki kaupunkeja, joissa on tehtaita, mutta kun niissä ei ole ollut enää aikoihin mitään toimintaa. Hyvään suuntaan on mennyt kehitys, joka on tehnyt suuresta joukosta pysyvästi työttömiä. Ei pitäis olla tehtaiden saasteita pelkäävälle liian vaikeeta valita, että minne niitä saasteita pakoon lähtee.
Venäjän TULA on paras asuin paikka heti Viipurin jälkeen
voipiks sinne tilata alibin ?
Teppanala is the best! It is close to the center of Imatra and it is a safe and quiet residential area! I and many other people like to!
REPPANALA
Kyllä, Teppanala on hyvässä maineessa ja ihan aiheesta, on mukava ja rauhallinen asuinalue!
Parhaat alueet: Imatrankoski,Karhumäki ja Korvenkanta
ruokolahti on imatran paras asuinalue!
Imatran ehdottoman paras asuinsija löytyy KARHUNMÄELTÄ..
Alue on komean ja uljaan kiviaidan ympäröimä,,, HAUTAUSMAA......
Meltola paras.
Teppanala on paras..kauppa lähellä..pankkiautomaatti..kioski..keskustaan lyyt matka..bussit kulkee..kokeile itse..ja vaikutu !!Rauhallista seutua !
Olen samaa mieltä kanssasi! Kiva paikka!:)
Ja ennen kaikkea venäjä lähellä!
Parhaat: Meltola, Teppanala, Paajala ja Karhumäki.
sankarihautausmaa
Mihinkä te olette Mustalammen unohtaneet? EIvät kaupat häiritse.
Kultahampaat asuu Ruokolahdella .
Vuoksen varrella muutama komea talo, Sienimäkeen kai luetaan, mutta ihan oma pieni .asuinalueensa.
Kyllä se on nousemassa fortumin alueelle padelkentän kera. Näitä avauksia taitaa visioida joku kehityksen kelkasta jäänyt padel intoilija. Kaupan päälle kreosiitti ja isot voimalinjat.
Matara on oikea paikka, jos ei halua kohdata päihde- ja mielenterveysongelmaisia.
Ai jos EI halua kohdata
Virasoja on perseestä.
Onnela paras.
Ja rautionkylä.
Imatran paras paikka asua ja yrittää on Ruokolahdella.
Mansikkala. Imatran sykkivä sydän. Kaikki käy mansikkalassa, mutta kun siellä asuu. Ei tarvitse lähteä kauemmas.
Karhumäki on paras. Mahd. Lähellä rantaa.
Koskenparras
Rajapatsas ja Teppanala ovat parhaat.
Milloinkohan Disas Fish avaa ovensa uudelleen
Sen avautumista ei tule tapahtumaan vielä moneen vuoteen jos enää ollenkaan.
Okei. Siellä oli, vaan äärimmäisen hyvä kalatiski.
Jep. Disas lepäsi hyvin pitkälti turismin varassa ja siksi se siellä rajalla olikin. Imatralaiset yksistään ei saisi sitä kauppaa pysymään pystyssä tänä päivänä. Iso kiinteistö ja ylläpitokulut sen mukaiset.
Näinhän tuo on isot kulut tulevat jo pelkästä kiinteistön lämmittämisesta oli lämmitysmuotona sitten mikä lämmitystapa hyvänsä sen verran paljon neliöitä kiinteistössä kuitenkin on.
Mitenkä tuo Lappeen Disas pyörii? Eipä sielläkään ruuhkaa ole.
Ikävalonkuja on hyvä paikka asua tällä kylällä lyhyt matka paikalliseen kauppaan eli s-market imatrankoskelle.
Entisenä Imatralaisena sanon. Paras paikka asua on kun hyppäät junaan ja ajelet minne nenä näyttää ja rahat riittää. Sitten voit vaihtaa paikkaa aikanaan, mut elä palaa maitojunalla takaisin Imatralle. Ikävä kyllä asia on näin.
Niin, Sosialidemokratia SDP on pilannut paikan.
Paadelikentän naapurissa.
Imatrankoski
Ruokolahti paras asuinalue Imatralla
Kupari. Sinne nousee uusi uljas eliittiasuinalue!
Kyllä
Rajapatsas on slummia, sinne on pesiytynyt rikolliset ja huumehörhöt.
Ja muutkin vähä älyset.
Nykyisin Meltola
Moon sitä mielt Härmääs jot min oon meilt ja muut on meirän krannist.
Mitäs vikkaa Sienimäis on tai Asemataukses tai Rämpsäläs,
No eihän niissä mithän vikhaa oo met asuthaan Ivalossa.
Tulukeeha asummaa tänne piäkaapuntii kallavein rannalle tiällä ne laevat huuteloo ja velj mies varakain tuulastelj mut panttii jalustal seisommaa.
Kävin kerran Kuopiossa toiste en mene ! Siellä oli pelkästään kamelin taluttajia ei kantaväestöä hyi hlvtti !!!
Kyl maar mää luule ett mei tääl Turus on kaik kohrillans ja klaaris.
Karhusuo Mustalampi-
Kyllä Rajapatsas on maailmanlopun paikka.
Tattikumpu Rules
Todellinen hellhole
Oulusta oon ja kehtaan sanua.
Mistä nimi Teppanala tulee? Erikoinen.