Löysin dekkariseuran Ruumiin kulttuuri lehdet. Niissä on arvosteltu kaikki Suomessa julkaistut dekkarit vuosittain. Voin lukea vaikka kymmenen vuotta vanhan dekkarin ja tarkistaa arvostelun kirjaston Ruumiin kulttuuri lehdestä.
Yksi asia kuitenkin alkoi mietityttää.
Voivatko nämä vapaaehtoiset arvostelijat valita arvostelemansa kirjan?
Silloin on nimittäin todennäköistä että kaveri arvostelee kaverinsa kelvottoman kirjan huippudekkariksi.
Yksi asia kuitenkin alkoi mietityttää.
Voivatko nämä vapaaehtoiset arvostelijat valita arvostelemansa kirjan?
Silloin on nimittäin todennäköistä että kaveri arvostelee kaverinsa kelvottoman kirjan huippudekkariksi.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Siis hä. Sä löysit lehden, jossa arvostellaan kaikki suomen dekkarit. Ja sitten sulle tuli mieleen, että mitä jos joku huijaa??
Ja sit sä haluaisit jotenkin keskustella asiasta?
Olisikohan hedelmällisempää keskustella niistä dekkareista tai arvioida niitä arvosteluja?
Entä lahjukset? Korruptio? Kiristys?
Mä olen kuullut huhun, että ko. lehden toimituksen kellarissa harjoitetaan karmaisevia salaisia riittejä ja palvontamenoja, joihin kuuluu irstailu ja kavereille tehtävät palvelut. Reijo Mäki ei koskaan olisi noussut menestykseen ilman toimittajakaverin kiittävää, mutta ansiotonta kritiikkiä. Yksikään kiittävä arvostelu lehdessä ei ole puolueeton, vaan illuminatin masinoima salaliitto nostaa lahajattomat kirjailijat myyntikärkeen ja painaa lahjakkaat lokaan.
kyllä se mahdollista on periaatteessa, jos saavat arvosteltavan kirjan valita.
Muutamissa maksetuissa blogiarvosteluissakin kehutaan kelvottomia kirjoja.
Tosi pelottava mahdollisuus. Maailma järkkyy...
Mitkä blogiarviot on maksettuja? Kuka on maksanut ja paljonko?
On mainostamiseen keskittyviä sivustoja ja blogeja. Tuon tietäminen kuuluu lukijan yleissivistykseen.
Voisitko mainita muutaman kirjallisuuden mainontaan keskittyvän blogin. Vaikea kuvitella, että kukaan kirjallisuudesta bloggaava vain manostaisi tai olisi lahjottavissa. Ei oikein istu genreen.
No, rötösherrat kuriin. Nimet esiin. Vai oliko kyse vain mielikuvituskavereista?