Ei mene Pokemonin irvistys kaupaksi

Uuden Avensiksen nimeksi sopisi Pokemonin irvistys, on se niin ruma etenkin keulasta. Tai eihän se uusi edes ole vaan puskuri ja maski on uusittu. Mittariston ämpärimuovia vähän muotoiltu uusiksi.
Vilkaisin Euroopan eri maiden myyntitilastostoja niin eihän Avensis mene kaupaksi. Sen sijaan VW:n ja PSA:n tuotteet menevät kuin kuumille kiville!
3393
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 33

Vanhimmat

Joko taas meni ketju vai onko vaan muuten huono päivä?

Äänestä
  • Mahtava päivä on ollut kuten aina länsiautolla ajavalla.

    Äänestä

Kuulin Kaivokselassa odottaessani Auristani koneenvaihdosta, että tuo Toyotien uusi keulailme on "nirppanokkainen sammakko, joka tuijottaa wc-pöntöstä". No, onhan se tietysti makuasia, jos sellaisesta tykkää. Minusta vähän omituisen näköinen.

Äänestä
  • Joku kirjoitti, että Avensiksen keula näyttää sammakolta jolla on CD-levy suussa. Sekin hyvin lohkaistu.

    Äänestä

  • Kauhee.romu kirjoitti:

    Joku kirjoitti, että Avensiksen keula näyttää sammakolta jolla on CD-levy suussa. Sekin hyvin lohkaistu.

    Upealle uutuudelle kadehtijoita tuntuu riittävän ja paniikissa olevia automyyjiä.
    Ensi viikolla tilauksen pistän sisään, todella hyvät kokemukset ovat Avesta!

    Äänestä

  • Upeajatyylikäs kirjoitti:

    Upealle uutuudelle kadehtijoita tuntuu riittävän ja paniikissa olevia automyyjiä.
    Ensi viikolla tilauksen pistän sisään, todella hyvät kokemukset ovat Avesta!

    Avensiksen ainoa hyvä puoli on, ettei siitä ole kukaan kateellinen. Ja vielä vanha testijumbomalli jota on rumennettu entisestään. On saanut vielä huonot arvostelutkin.

    Äänestä

  • Kauhee.romu kirjoitti:

    Joku kirjoitti, että Avensiksen keula näyttää sammakolta jolla on CD-levy suussa. Sekin hyvin lohkaistu.

    Eipä ne Volkkarien harmaavarpuset pahemmin sykähdytä.Kiva ajella sellasella autolla jollasta ei jokamutkassa tuu vastaan.Lanta se vaan ruiskuaa.

    Äänestä

  • Täysi.floppi kirjoitti:

    Avensiksen ainoa hyvä puoli on, ettei siitä ole kukaan kateellinen. Ja vielä vanha testijumbomalli jota on rumennettu entisestään. On saanut vielä huonot arvostelutkin.

    Niin... jokaisella on mielipitteensä. Tuntuu vain aiheuttavan katteutta jonkun verran. Ei täällä muuten noin paljon paskaa puhuttas avesta!

    Äänestä

  • Toyotan logo on muuten samanlainen kui LVI-tekniikan piirrosmerkki vessanpöntölle.

    Äänestä

  • avensis2005 kirjoitti:

    Niin... jokaisella on mielipitteensä. Tuntuu vain aiheuttavan katteutta jonkun verran. Ei täällä muuten noin paljon paskaa puhuttas avesta!

    Ihan on asiata Avesta kirjoitelleet porukat. Kateutta aiheuttavat aivan muut merkit.

    Äänestä

Makuasia, tuumi Musti kun muniaan nuoli... Minutkin tuo muotoilu jättää kylmäksi.

Toyota käy hyvin kaupaksi Amerikassa ja Aasiassa sekä joissakin kolmannen maailman maissa – sekä ällistyttävän laajoissa suomalaispiireissä!

Kuinka kauan menestys sitten voi jatkua, kun todellista uudistumista ei näy tapahtuvan? Moottoripuoli on jäänyt pahan kerran ajastaan jälkeen eikä dieselmalleihin saa edes automaattivaihteistoa.

No, loveen langennut toitsupoitsu ei ilmeisesti rohkene kilpailijoita edes koeajamaan eikä siis tiedä, missä mennään.

Pitää Toyotalle antaa vähän tunnustustakin. Minulla on veneessäni Toyota Hiacen kone vuodelta 1987. Litratehot ja muut vastaavat tunnusluvut eivät päätä huimaa, mutta kone käy ja kukkua raksuttaa edelleen kummasti ja vesikulkuneuvo siirtyy paikasta toiseen eleettömän arvokkaasti!

Mutta että Toyotalla tien päälle? Ei kiitos!

Äänestä

Ainakin esittelytilaisuudessa kävijöitä riitti, kaikki kehuivat uuden Avensiksen hyviä ajo-ominaisuuksia. Kyllähän varmaan uusi Passatti on edelleen vähän parempi ajaa, luotettavuus nyt ei vain ole lähelläkään Toyotan tasoa. Itseäni vitutttaa se miten tässä maailmassa tehdään niin paljon hyvältä näyttävää tavaraa joka ei lopulta kestäkään yhtään mitään. Siksi suosinkin mielelläni kestäviä tuotteita tekeviä valmistajia, autojen tapauksessa Toyotaa. Toyotan osto on paitsi hyväksi kukkarolle myös ekoteko ja kannanotto aivotona massakulutusta vastaan, jos siis verrataan siihen että ostaisit vaikka volkkarin.

Äänestä
  • Vai että ekoteko? Ja kilin kellit on. Jottei taas totuus unohtuisi niin tässä vähän faktaa miten pitkään kalusto Suomessa tiellä on. "Saksalaiset ja ruotsalaiset jaksavat" Toyota on keskikastissa. Lopettakaa itsepetos, tilastot kertovat totuuden.

    http://www.iltalehti.fi/autot/2014102818787530_au.shtml

    Äänestä

  • Vanhan paljon kuluttavan ja suuripäästöisen vaparin ostaminen on tuskin ekologista. Samoun tiuha huolto-ohjelma tuottaa enemmän jätteitä.
    Hybriditeknologian tarvitsemat akut jättävät suuren ekologisen jalanjäljen ja ivat enemmän haitaksi kuin hyödyksi ympäristölle.
    Toyota on esimerkki huonosta ekoajattelusta. Mennään tyhmänä mainosten perässä ilman oikeaa ajattelua.

    Äänestä

  • Passatti se vaan kelpaa esim. taksiin juuri käyttövarmuuden (ja tietenkin ominaisuuksien) vuoksi.
    Toyota on kertakäyttöauto jota ei pitäisi ostaa kenenkään.

    Äänestä

  • Ekosoturii kirjoitti:

    Vanhan paljon kuluttavan ja suuripäästöisen vaparin ostaminen on tuskin ekologista. Samoun tiuha huolto-ohjelma tuottaa enemmän jätteitä.
    Hybriditeknologian tarvitsemat akut jättävät suuren ekologisen jalanjäljen ja ivat enemmän haitaksi kuin hyödyksi ympäristölle.
    Toyota on esimerkki huonosta ekoajattelusta. Mennään tyhmänä mainosten perässä ilman oikeaa ajattelua.

    Vanhanaikaisen Toyotan ostaminen ei todellakaan ole ekoteko. Mutta joka Toyotan ostaa ei osaa harkita asioita.

    Äänestä

Onko Tojotalla joskus muka ollut tyylikkäitä malleja? Ei todellakaan. Nämä koko-kansan-corollat ja bingo-avensikset ovat kaikki helvetin rumia! Tylsiä, huonosti varusteltuja ja paskoja ajaa. Ohjauksessa ei ole mitään tuntumaa ja tehokkaasta diesel-automaatti-neliveto yhdistelmästä ei Tojotan insinöörit ole koskaan kuulletkaan.

Äänestä
  • Kyllä niissä jotain erityisen hienoa täytyy olla, kun ne herättävät kateellisissa saksalaisaikapommeilla ajavissa näin suurta katkeruutta.

    Äänestä

  • Äläitkerumalapsi kirjoitti:

    Kyllä niissä jotain erityisen hienoa täytyy olla, kun ne herättävät kateellisissa saksalaisaikapommeilla ajavissa näin suurta katkeruutta.

    Tojot herättävät vain sääliä. Niissä ei ole mitään hyviä ominaisuuksia.

    Äänestä

  • Toyotalla ei ole koskaan ollut tyylikkäitä malleja mutta tämä uudelleen lämmitetty Avensis on kyllä pohjanoteeraus. Varmaankin rumin auto tällä hetkellä.

    Äänestä

  • Tyylikkäitä autoja on ollut, ja on, niitä vain ei tuoda maahan.
    Googlettamalla asia valkenee helposti.
    Oma -nyt jo vaihdettu- Aygo koppimopo kulki yli 300 000km menemättä varsinaisesti rikki kertaakaan.
    Toyotaan kannattaa teettää kunnollinen ruostesuojaus, tekniikka kyllä kestää.

    Äänestä

Huono on tämän Faceliftin varustelukin. Ja vähäisetkin varusteet ovat huonosti sijoitetut. Esim. Superbin saa halvemmalla paremmilla varusteilla. Ja on sentään Auto Avensikseen nähden. Toki niin on mikä tahansa muukin saman kokoluokan auto. Superb tietysti Avensista paljon suurempi.

Äänestä

Ihmiset ovat järkiintyneet ja vaihtavat Avensikset Dacioihin ym. laadukkaimpiin merkkeihin. Tojon myyjät vain pyörittelevät peukaloitaan kun myymälän ovet ruostuvat kiinni.

Äänestä
  • Maksaako sinulle joku tästä säälittävästä paskan viskomisesta? Ei muuten ole ymmärrettävissä,vai oletko saanut kenkää Toyotan leivistä ? Oletko varma että sinulla hissi nousee ihan ylös asti? Vanha Erkkikin jo huomaa että itsellesi vastailet. Ei kukaan täyspäinen jaksa olla päivästä ja viikosta toiseen vastailemassa omiin aloituksiinsa. Olisiko närästyslääkkeistä apua?

    Äänestä

  • säälittävääsoperrusta kirjoitti:

    Maksaako sinulle joku tästä säälittävästä paskan viskomisesta? Ei muuten ole ymmärrettävissä,vai oletko saanut kenkää Toyotan leivistä ? Oletko varma että sinulla hissi nousee ihan ylös asti? Vanha Erkkikin jo huomaa että itsellesi vastailet. Ei kukaan täyspäinen jaksa olla päivästä ja viikosta toiseen vastailemassa omiin aloituksiinsa. Olisiko närästyslääkkeistä apua?

    Kiristääkö panta Teron päätä?

    Äänestä

  • mitäs.ostit kirjoitti:

    Kiristääkö panta Teron päätä?

    Siinä tuli vastauksen sijaan vaan typerä vastakysymys täysidiootilta kun ei vastaamaan pystynyt. Ei ole työttömällä luuserilla hyvä olla kun ei ole muuta kuin Toyotapalstalla roikkuminen. Katkeraksihan siitä tulee.

    Äänestä

  • ajan.Volkkarilla kirjoitti:

    Siinä tuli vastauksen sijaan vaan typerä vastakysymys täysidiootilta kun ei vastaamaan pystynyt. Ei ole työttömällä luuserilla hyvä olla kun ei ole muuta kuin Toyotapalstalla roikkuminen. Katkeraksihan siitä tulee.

    Tojolla ajavat ovatkin usein työttömiä. Ja Tojolla ajaminen tekee katkeraksi.

    Äänestä

-
-
Faktaa sekaan: (sorry boys)

"Ei mene Pokemonin irvistys kaupaksi"

http://www.uusisuomi.fi/autot/80514-toyotan-euroopan-myynti-kasvoi-2-prosenttia


""Toyota Motor Europen (TME) myynti ylsi 230 100 kappaleeseen vuoden ensimmäisellä neljänneksellä, mikä on noin 2 % enemmän kuin viime vuonna vastaavana ajanjaksona

TME on julkaissut alkuvuoden myyntilukunsa. Toyota- ja Lexus-autoja on myyty yhteensä 230 100 kpl. TME:n myynti on kasvanut etenkin läntisessä ja Keski-Euroopassa.""

>> Toyota on ollut henkilöautomyynnin ykkönen sekä helmi- että maaliskuussa, ja se pitää hallussaan myös kumulatiivisesti henkilöautomyynnin kärkipaikkaa 10,8 % markkinaosuudella.<<

Äänestä

niin tuossahan on verrattu toyotan edellisen vuoden myyntiin , kun markkinat muuten kasvoi useita prosentteja , toyotan markkinaosuus pieneni.
Tuo viimeisin lause on suomen myynnistä jossa tällä hetkellä Touota on tippunut volkkarin ja skoda taakse

Äänestä
  • Eli kaikki muut eurorottelot ovat ilman "mitallisijaa" Suomessa? Kertoo minusta japanilaislaadusta jota EU:ssa yritetään pilata. Kuitenkin maailman suosituin.

    Äänestä

  • Nimimerkille "riisikippo"

    Niin, minkään lähdeviitteen mukaan laitto olisi tietysti HYVIN moukkamaista. Onkin paljon kätevämpää ja mukavampaa paiskoa hihasta ravistetuja väitteitä ja jättää niiden kumoaminen vastapuolen vaivannäön varaan.

    Näinkö mielestäsi toimitaan aikuisten keskustelupalstalla?

    Äänestä

  • Faktaa(sorry boys)

    Lähde: Autoalan tiedotuskeskus/ ensirekisteröinnit kuukausittain

    http://www.autoalantiedotuskeskus.fi/tilastot/ensirekisteroinnit/kuukausittain/2015

    Tammi
    VW 1295
    SKODA 940
    TOYOTA 940

    Helmi
    TOYOTA 834
    SKODA 817
    VW 807

    Maalis
    TOYOTA 1 399
    NISSAN 1 347
    SKODA 1 027
    VW 1 003

    Huhti
    VOLKSWAGEN
    TOYOTA 1017
    SKODA 907

    Touko
    VW 1 221
    SKODA 937
    TOYOTA 851

    Alkuvuosi
    VW 1. 5 489
    TOYOTA 2. 5 041
    Skoda 3. 4 628

    Kuten voidaan huomata niin väitteesi ei pidä paikkaansa. Väitit tuossa että "jossa tällä hetkellä Touota on tippunut volkkarin ja skoda taakse". Mitään "tätä hetkeä" ei ole edes olemassa ja alkuvuosi huomioiden edellä on vain VW.

    Äänestä

  • Huohhhhhhohooho kirjoitti:

    Nimimerkille "riisikippo"

    Niin, minkään lähdeviitteen mukaan laitto olisi tietysti HYVIN moukkamaista. Onkin paljon kätevämpää ja mukavampaa paiskoa hihasta ravistetuja väitteitä ja jättää niiden kumoaminen vastapuolen vaivannäön varaan.

    Näinkö mielestäsi toimitaan aikuisten keskustelupalstalla?

    Tyhmempikin huomaa, että nimim. Faktaa_sekaan_sorry_boys sekoittaa kommentissaan TME:n ilmoittaman ja Suomen rekisteröintimäärät ja markkinaosuuden. Toyota ei ole ikinä yltänyt lähellekään 10,8%:n markkinaosuutta Euroopassa. Euroopan markkinaosuus oli 1. neljänneksellä oli 4%:n luokkaa.
    http://www.acea.be/uploads/press_releases_files/20150416_PRPC_1503_FINAL.pdf
    http://www.acea.be/uploads/press_releases_files/20150616_PRPC_1505_FINAL.pdf
    Luku 10,9% (oikea luku) on Suomen markkinaosuus vuoden 1. neljänneksellä. Tammi-toukokuussa tuokin luku on jo vajonnut 10,6%:iin ja johtoasema siirtynyt Volkswagenille.
    http://www.autoalantiedotuskeskus.fi/files/953/Maaliskuu_2015.pdf
    http://www.autoalantiedotuskeskus.fi/files/979/Toukokuu_2015.pdf
    TME:n ilmoittamissa (linkki Uusi Suomen nettiin) myyntimäärissä on mukana kaikki Euroopassa valmistetut Toyota- ja Lexus-autot, eikä niitä kaikkia suinkaan ole rekisteröity Euroopassa. Tämä selviää tyhmemmällekin viimeistään silloin kun vertaa TME:n ilmoittamaa lukua virallisen rekisteröintimäärien tilastoijan, ACEA:n raporttiin vuoden 1 neljänneksen rekisteröintimääriin. Ero on kymmeniätuhansia autoja.

    Ja en ole "riisikippo", mutta katson oikeaksi laittaa tähän tarvittavat linkit virallisiin tilastoihin kun "riisikippo" ei Toyota-osiolla useasti esitettyjä linkkejä laittanut.
    Riisikippo on muuten kommentissaan kiistatta 100% oikeassa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


KauppaEiKäy kirjoitti:

Uuden Avensiksen nimeksi sopisi Pokemonin irvistys, on se niin ruma etenkin keulasta. Tai eihän se uusi edes ole vaan puskuri ja maski on uusittu. Mittariston ämpärimuovia vähän muotoiltu uusiksi.
Vilkaisin Euroopan eri maiden myyntitilastostoja niin eihän Avensis mene kaupaksi. Sen sijaan VW:n ja PSA:n tuotteet menevät kuin kuumille kiville!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu