Terve,
Miten näin vuonna 2015 kannattaa mennä vierasvenesatamaan Gåsgrundetissa. Onko paljon kiviä ja onko poijuja?
1 m syväys.
Gåsgrundet Espoo vierasvene satamaan meo
6
229
Vastaukset
- Uppotukki2
Ei kannata mennä lainkaan. Kiviä on todella paljon eikä kartta pidä ollenkaan paikkaansa. Espoon hyvämaineinen merellinen palvelukeskus voisi viitoittaa reitit niinkuin Helsinkikin on esimerkiksi Stora Svartössä tehnyt mutta taitaa aika kulua paremmin korttia pelaamalla. Jos kuitenkin yrität niin ota nimimerkkisi mukainen varapotkuri mukaan.
- tapahtuurannassa
Sataman suulla vain se yksi kivi jossa paukkuu säännöllisesti. Espoo merellinen ei ole vissiin ehtinyt koskaan merkata sitä kun lienee kiire siirrellä sitä liikennemerkkiänsä Suomenojan satamassa.
- potkuri3
Eli kannattaako lähestyä etelästä Suomenlahden puolelta ja missä kivi on. Vene 1 metrin syväyksellä. Kiitän tarkoista neuvoista.
- uppotukki3
Kannattaa laittaa kysely asiasta Espoon kaupungille, viestiketjuun kannattaa laittaa mukaan merellisen yksikön edustajien lisäksi kaupunginjohtaja ja koko valtuusto, muuten ei ole toivoakaan että kukaan vastaisi kyselyyn. Lähestyminen on helppoa kunhan tietää, mutta lähestymissuunnasta riippumatta kiviä on enemmän kuin yllä mainittu yksi eikä ne selviä kartasta. Eikä pysty tässä neuvomaan. Lähelle pääsee 3 metrin syväykselläkin mutta poijupainot ottaa kiinni jo 2 metrin syväyksellä. Aallonmurtajan betoniosuuden ulkopäähän mahtuu pari venettä ankkuri perässä ja keula laiturissa yli 2 metrin syväyksellä. Aallonmurtajan sortunut osa jatkuu veden alla pitkälle.
- tuulivoimaa
Kävimme tänä kesänä veneellä, jonka syväys on 1,4m. Aja sisään länsipuolelta, siltä puolelta, jossa on yhteysveneen laituri.
En kyllä suosittele paikkaa kenellekään rauhallista illanviettoa haluavalle. Paikan, joka on pieni muutenkin, ovat vallanneet viikonloppudokaajat ja häiriköt. Harmi, sillä saari on todella hieno, mutta se vakioporukka ei haluakaan sinne ulkopuolisia ja siksi varmaan varoittelevat sinne menemisestäkin. Kenties keskellä viikkoa voisi olla rauhallisempaa.- rauhallista
Olen mennyt 1.40 syväyksellä sisään itäpuolelta. Merikartassa näkyy väistettävät kivet aallonmurtajan pää on sortunut pitkältä joten siinä on kiviä. En kyllä ole kokenut juttelemista häiriköinniksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!
Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem302612- 111292
Helvetistä ei ole paluuta
Kun ihminen laskeutuu kuolleiden maailmaan, kauhujen valtakuntaan ja tuonelan ovet sulkeutuu kiinni, se on karu tunne ku3361027- 45922
- 45864
Järjetön Topi-ilta
Lisää tappiota konkurssipesälle. Miten voi olla mahdollidta , että annetaan järjestää tämä. Sorsakoski pyörii haudassaan20839Miksi nainen nukut huonosti
Onko sulla jotakin huolia, vai jotakin miestäkö mietit? Vai tunnemaailmassako velloo? Ajatteletko koskaan minua? Paljo61764- 44740
- 44726
- 46666