Avioerojako?

oohmyguard

Vai mitä ovatkin. ny mediassa et 42 v miia nuutila eruaa miehestään. totuus voip olla et kesärouvat hyppivät vieraissakin joskus???? tietty salaa?? ei aina oo miehen syy???

18

1430

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • musta_leski

      Lapsia ja lapsenmielisiä jotka eivät ymmärrä mikä on avioliiton tarkoitus kivahan sitä on sormusta esitellä niinkuin pahaiset kakarat konsanaan http://www.seuralehti.blogspot.fi

      • hyi_hyi_hyi

        Sairaan satu-Seura lehden Saijan näkemyksiä avioliitosta

        "Jos olisin tiennyt etukäteen, että Mikan sairaus kestää vain kahdeksan kuukautta, olisin varmasti ottanut palkatonta lomaa ja vaikka pankkilainan, Hakoniemi miettii"

        "Tiukassa vaiheessa ihminen ajattelee kyllä vain itseään"

        Skeptinen näkemys avioliiton tarkoituksesta tuollaisilta ihmisiltä pitäisi kieltää naimakaupat kokonaan


      • ihmisiä_joita_välttää
        hyi_hyi_hyi kirjoitti:

        Sairaan satu-Seura lehden Saijan näkemyksiä avioliitosta

        "Jos olisin tiennyt etukäteen, että Mikan sairaus kestää vain kahdeksan kuukautta, olisin varmasti ottanut palkatonta lomaa ja vaikka pankkilainan, Hakoniemi miettii"

        "Tiukassa vaiheessa ihminen ajattelee kyllä vain itseään"

        Skeptinen näkemys avioliiton tarkoituksesta tuollaisilta ihmisiltä pitäisi kieltää naimakaupat kokonaan

        Päätoimittaja Saija Hakoniemellä ei ilmeisesti ole mitään velvotteita vastata lehtensä sisällöstä. Hakoniemen jonka välinpitämättömyys korostui jopa omassa avioliitossa. Oma itsekkyys kiilasi jopa avioliiton instituution ja sen ymmärtämisen ohi. Mitä tuli aikanaan luvattua ihan papinkin edessä "niin myötä kuin vastoinkäymisissä". Enää liian myöhäistä ja Hakoniemen aviomies Mika Mölsä kuoli.


        Jotkut eivät kasva koskaan aikuisiksi.

        Palautan mieleen teinit jotka leikkivät kihloja ja liittoja pääsiäismunista hankituilla leikkisormuksilla herättäen hilpeyttä ympäristössä. Kumpi on siis tärkeämpi usko ja vastuu vai ymmärrys. Molempien puuttuessa ollaan hakoteillä.

        Seuraan raapusteleva Hertta-Mari Kaukonen sen sijaan plagioi vääristeli ja raflasi. Katso tästä miten Kaukonen osallistui muun muassa vainajan kunnian loukkaukseen


    • pyhägeorg

      väärää tietoa suomi rouvat ovat maailman usollisimpia naisia. eivät käy koskaan vieraissa saati tutuissakaan.?? kivoja ovat.

      • dflksdöfladssafadsf

        vieraissa käynti on vielä hyväksyttävää antaa vauhtia molempien seksi-elämään mutta vastuunkanto ja sen puuttuminen avioliitossa mitä tuli papin edessä luvattua siis puhuttua paskaa päin naamaa


    • Joonas_ala_asteelta

      Meijän luokalla yks likka Tiija sen nimi sai sormuksen lahjaksi synttärinä ja sano mulle että jos mä hankin samanlaisen niin me voijaan leikkiä avioparia kannatiskohan mun käydä ostaa sellanen samanlainen sormus on se sitten jännää välkällä kun me pussaillaan vaan Tiijan kanssa ja keinutaan ja kerrotaan kaikille että me ollaan menty naimisiin

    • suolaameneen

      Ny lola ja jarkko purkavat tunteitaan ja eoaan medialle?? noi 7päivää.hymy ja ip lehtien erot ovat nopeita ja sukkelia ku kreisi kreivi lingren.

    • eipä_hymyilytä

      hyi hyi nyt Saija-rouva

      välinpitämättömyys syöpää sairastavan siipan sairauteen on yhtä moraalitonta kuin hylkäisi lapsensa lähimarketin roskikseen roskiksesta vielä saattaa dyykkarit pelastaa kakaran mutta syövän runtelemaa ukkoa voi enää käydä muistelemassa hautuumaalla

      http://seura.fi/wp-content/uploads/2013/01/Saija_Hakoniemi.jpg

    • Miikka_Lepistö

      Toi on parempi versio

      "Talo kommentoi että se teki erehdyksen koska asiaa ei osattu tarkastella lain valossa. Näitä erehdyksiä Seuralla onkin viimeisten vuosien aikana ollut riittämin.

      Niin makaa kuin petaa Hakoniemen välinpitämättömyys kuvastuu elämän joka sektorilla esimerkiksi omassa avioliitossa Omasta itsekkyydestä tuli tärkeämpi kuin avioliiton instituutiosta ja lupauksista vastuun ymmärtämisestä tuli ylivoimainen tehtävä ja aviomies poistui hiippakunnasta.

      Hetken huumassa tuli teinien tavoin lupailtua vaikka mitä ihan papin edessä ja "niin myötä- kuin vastoinkäymisissä" soivat sävelinä korvissa kun arki alkoi alkoi myös itsekkyys ja rakkauden vala osoittautui katteettomaksi ja aviomies poistui hiippakunnasta."

      http://seura-lehti.blogspot.fi

    • psykkan_tunti

      Psykologi Kiianmaa luonnehtisi kuolemaan johtanutta liittoa narsistisen ja itsekkään puolison syyksi on kiireen vilkkaa menty "näyttämisen" tarkoituksesta avioliittoon jotta esiteltäisiin kauniita pääsiäisrihkamaisia sormuksia ja että kaikki olisi hyvin. Mutta kun toinen osapuoli alkoi musertua surusta niin totuushan tuli sitä myöten esille. Tässä tapauksessa aviomies kuoli suruun ja vaimo hehkutti vielä lehdissä jälkeenpäin miksi hän ei ollut miehensä rinnalla vaikka niin vihkikaavalla paskaa papille puhui. Laki pitäisi saada tälläisille ihmisille täydellinen esto avioliiton solmimiseen.

    • siellähän_se
    • musa_taukola
    • niinpä_niin_heh

      Niin teeskentelyä pusu poskelle parin ainoa ja viimeiseksi jäänyt yhteiskuva ei tuossa kuvassa paljon rakkautta näy niin teeskentelyä joko Hakoniemi ei osaa suudella edes poskelle ihmistä jota "rakastaa" tai ei osaa edes teeskennellä

      http://epaper.hansaprint.fi/syopa/syopa1303fi/files/assets/basic-html/page22.html

      "
      " Jos olisin tiennyt etukäteen, että Mikan sairaus kestää vain kahdeksan kuukautta, olisin varmasti ottanut palkatonta lomaa ja vaikka pankkilainan, Hakoniemi miettii"

      "Tiukassa vaiheessa ihminen ajattelee kyllä vain itseään."

    • delasigo_uggosi

      pussaisitko itse rupista samamggoa

    • suruakopuserossa

      "– Jos olisin tiennyt etukäteen, että Mikan sairaus kestää vain kahdeksan kuukautta, olisin varmaan ottanut palkatonta lomaa ja vaikka pankkilainan. Surutyö on vielä kesken. Oman elä- män rakentaminen uudelleen ja toipu- minen miehen kuolemasta vie aikansa. Saija Hakoniemen sydämessä vihlaisee yhä, kun hän kulkee Meilahden sairaalan ohi. "

      Joopa joo mitä miettii jälkeenpäin miksi vihlaisee sydämessä sairaalahan teki kaiken mitä oli tehtävissä ja onko "surutyö" omatunnon paikkaamista koska oli välinpitämätön miehensä kuihtumiseen. Olisi ottanut sen palkattoman loman jos kerran papin edessä vannoi rakkautta ja vastuunkantoa Mika saattaisi elääkin tänään jos olisi tietänyt että häntä rakastetaan.

    • osuvasti_todettu
    • maken_sälät

      Jokke on ihanan ivallinen



      Päätoimittaja Saija Hakoniemellä ei ilmeisesti ole mitään velvotteita vastata lehtensä sisällöstä. Hakoniemen jonka välinpitämättömyys korostui jopa omassa avioliitossa. Oma itsekkyys kiilasi jopa avioliiton instituution ja sen ymmärtämisen ohi. Mitä tuli aikanaan luvattua ihan papinkin edessä "niin myötä kuin vastoinkäymisissä". Enää liian myöhäistä ja Hakoniemen aviomies Mika Mölsä kuoli.


      Jotkut eivät kasva koskaan aikuisiksi.

      Palautan mieleen teinit jotka leikkivät kihloja ja liittoja pääsiäismunista hankituilla leikkisormuksilla herättäen hilpeyttä ympäristössä. Kumpi on siis tärkeämpi usko ja vastuu vai ymmärrys. Molempien puuttuessa ollaan hakoteillä.

      Niin makaa kuin petaa Hakoniemen itsekkyydestä tuli tärkeämpi kuin avioliitosta instituutiona lupauksista vastuusta ja ja sen ymmärtämisestä tuli ylivoimainen tehtävä. Mölsä kuoli suruun ja syöpään katso tästä miten Hakoniemi reposteli vielä sen jälkeen julkisestikin että hänellä "ei ollut aikaa aviopuolisolleen" ja "tiukassa vaiheessa ihminen ajattelee kyllä vain itseään". Tuollaisen ajattelumallin omaavilta ihmisiltä täytyisi kieltää kokonaan avioliitot koska eivät pysty sisäistämään pyhän valan ja vastuun lupauksen tarkoitusta. Puolisonsa hylkäämistä sairautensa keskelle nimittäin voi verrata lapsensa heittämistä ja hylkäämistä roskalaatikkoon.


      Seuraan raapusteleva Hertta-Mari Kaukonen sen sijaan plagioi vääristeli ja raflasi. Katso tästä miten Kaukonen osallistui muun muassa vainajan kunnian loukkaukseen

      http://www.seuralehti.blogspot.fi

    • heiheiheiheiheiheiheihei

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hei sinä nainen

      Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa
      Ikävä
      76
      2564
    2. Kelan perkeleellinen käytäntö

      Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei
      Maailman menoa
      289
      2269
    3. Putin ei suostu tulitaukoon nyt kun Kurskin taistelut ovat kesken

      ja venäjä on viimein päässyt niskan päälle, suuren ylivoiman turvin. Ukraina ilmeisesti suorittaakin taktista vetäytymi
      Maailman menoa
      146
      1215
    4. Voi kulta rakas

      Kyllä minäkin olen sinuun rakastunut. Oisit avautunut tunteistasi aiemmin niin ei tarvitsisi kiertoteitä kuulla tästä. �
      Ikävä
      58
      1003
    5. Miksi ette halua kaivattuanne

      Yksi syy tai tekosyy.
      Ikävä
      70
      898
    6. Miksi haluat satuttaa

      Sillä tiedolla ettet välittäisi minusta vaikka se ei ole totta. Silti tiedän että rakastat minua edelleen. Niinkuin sano
      Ikävä
      26
      871
    7. Sano nyt mitä

      Sinä oikein haluat?
      Ikävä
      72
      864
    8. Toivotko vielä et

      Päätyisimme yhteen?
      Ikävä
      76
      840
    9. Haluathan nainen edelleen?

      Että hän saa nauttia sinusta. Kun aika on...
      Ikävä
      65
      817
    10. Oletko kaivattusi

      Mielestä hyvä sängyssä🤔
      Ikävä
      71
      815
    Aihe