Toipuminen kiertäjäkalvosimen repeämän leikkaus

make951

Miten olette toipuneet leikkauksesta? Itselläni takana kohta 5 kk eikä vieläkään liikeradat ennallaan. Yösärkykin poistui vasta muutama viikko sitten. Toipuminen yhtä hidasta muilla?

3

3026

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Djokovits

      Hei, toivottavasti seuraavasta tarinasta on jotain hyötyä olkapääleikkaukseen menijöille.
      Kaaduin tennistä pelatessani kesäkuussa 2016 ja loukkasin vasemman olkapääni.
      Hakeuduin nopeasti Omasairaalaan saman ortopedin vastaanotolle, joka oli leikannut v 2011 toisessa sairaalassa oikean olkapääni menestyksellisesti.
      Magneettikuvassa selvisi, että olkapäässä oli supraspinatusjänteen totaalirepeämä(rupture rotator cuff), eli jänne oli mennyt irtipoikki. Päädyttiin leikkaushoitoon, jossa jänne hirtettiin uudelleen kiinni jollain naruvirityksellä ja samalla louhittiin hieman ahtaaseen olkaniveleen lisää tilaa. Leikkauskertomuksessa lukee toimenpiteinä Reconstructio rotator cuff ja acromioplastia endoscopia.
      Onneksi tapaturmavakuutus oli voimassa ja laskutus sujui Ifissä mallikkaasti maksettuani ensin ensimmäisen lääkärissäkäynnin itse.
      Olkapää leikattiin 1.8.2016 ja toimenpide sujui hyvin, sairauslomaa tuli 7vkoa. Lomaa olisi tullut varmaan enemmän, jos olisin vasenkätinen, mutta olen oikeakätinen ja teen kevyttä sisätyötä.
      Olkapää paikallispuudutettiin heti leikkauksen jälkeen tunnottomaksi, joten kipuja leikkauksen jälkeen ei ollut kuin vasta seuraavana päivänä. Nämäkin kivut pysyivät hyvin aisoissa Burana-Panadol-Oxycont-coctaililla. Oxycontin jätin kolmen päivän jälkeen, kun kyllästyin känniseen oloon ja Buranan ja Panadolin lopetin viikon kuluttua leikkauksesta.
      Nyt, kun operaatiosta on kulunut kohta puoli vuotta, voin sanoa, että kädestä tulee hyvä. Suurimman osan ajasta olkapää on ollut lähes täysin kivuton, vaikka vieläkään se ei kestä älytöntä rasitusta. Välillä aamuisin käsi saattaa olla vähän kipeä, jos olen nukkunut pitkään leikatun olkapään päällä.
      Olkapää on vieläkin hieman jäykkä ääriasennoissa ylös nostettaessa ja ulkokierrossa, mutta olen pystynyt jo harjoittelemaan n 1,5 kk salilla fysioterapeutin laatiman punttiohjelman mukaisesti kevyillä painoilla. Venyttelyjä teen edelleen 2-3 kertaa päivässä.
      Ainakin minun olkapääleikkauksissa on olennaista ollut hyvä olkapääortopedin ja käsivammoihin erikoistuneen fysioterapeutin hoito. Onneksi oli vakuutus kunnossa, sillä muuten hoitoonpääsy oli voinut viivästyä .
      Ja tietysti lisäksi oma aktiivisuus on varmaan auttanut eli olen noudattanut fysioterapeutin ohjeita pilkuntarkasti, venyttelyjä ohjeiden mukaan 2-3 kertaa päivässä ja lihaskuntotreenit päälle, ensin kuminauhalla ja sitten kevyillä käsipainoilla pitkiä sarjoja.
      Tsemppiä vaan kaikille vastaavaan olkapääoperaatioon meneville.

    • Anonyymi

      Mulla leikattiin olkapää reilu 7 viikkoa sitten. Oli jänne poikki ja se korjattiin. 4 viikon jälkeen sain kantositeen pois ja nyt siihen haetaan liikkuvuutta. Pari päivää sitten aloin ihan ajatuksissani siirtämään läppärireppua ja nostin sitä vahingossa leikatulla kädellä. Takusin heti virheeni ja laskin alas. Siihen ei sattunut sillon yhtään. Nyt on sen jälkeen pari päivää särkenyt. Fyssarin mukaan on epätodennäköistä että olkapää vahingoittui koska ei ollut mitään repivää liikettä vaan varovainen nosto käden roikkuessa suorana. Nyt kuitenkn pelottaa kun on kipee. Pärjää kyllä ilman kipulääkettä ja levossa ei ole niin kipeä. Onko muilla kokemusta tällaista haavereista ja kävikö mitenkään? Vertaistuki voisi vähän helpottaa huolta.

      • Anonyymi

        Mulla leikattiin myös olkapää elokuun lopussa. Kantoside oli 4 viikkoa. Ekat 2 viikkoa Burana-Panadolia, nyt ei enää kipulääkkeitä. Olen käynyt fyssarilla ja saanut hyvät kuntoutusohjeet. Kuminauhalla venyttely on joissakin liikkeissä erityisen haastavaa, hiki tulee. Kuntosalilla olen myös käynyt ja siellä jumppakepillä olen harjoitellut. En tiedä olenko tehnyt kuminauhalla liian kovia treenejä, koska nyt ulkokierrossa olkapää pitää ihmeellistä ääntä, naksuu. Vai johtuuko se siitä, että liikkuvuus on lisääntynyt. Mietin, että jos olisi jokin revennyt, niin kait olisi kipua enemmän. Uiminen ja altaassa tehdyt liikkeet tuntuu tosi hyvältä. Uskon, että kuntoutuminen kestää kuukausia. Käsi liikkuu melko hyvin, mutta käden sivulle nosto vaakatasoon tekee edelleen tosi kipeätä ja tuskan hiki tulee.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen

      KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      440
      5334
    2. Kuka on mystinen heppamies?

      Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel
      Kotimaiset julkkisjuorut
      127
      2194
    3. Muutto ei ratkaise mitään.

      Sielläkin on naapurit. 😉 Nähdään?
      Ikävä
      146
      1760
    4. Jäätävä epävarmuus

      Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko
      Ikävä
      80
      1505
    5. Yksi iso yllätys luvassa The Summit Suomi -finaalijaksossa - Tiesitkö nämä Summit-loppukolmikosta?

      The Summit Suomi on tarjoillut yllättäviä pudotuksia ja melkoisen määrän pelkkää kisaajien vaelluksen kuvaamista Norjass
      Tv-sarjat
      18
      1448
    6. Voi että! Sergey Hilman paljastaa Race Across the World -kuvauksista: "Tämä oli se paras jekku"

      Tykätään! Aikamoinen pari tämä Sergey Hilman ja Sini Sabotage - herättävät varmasti vahvoja tunteita suuntaan sun toise
      Suomalaiset julkkikset
      19
      1384
    7. Perjantaita!

      Miltä kaivattusi tuoksuu? Tuli mieleen kun täällä usein mainitaan pahasta hajusta. 🤔
      Ikävä
      82
      1315
    8. Ei sua mies varmaan kauheasti haittaa

      Jos otan sut omakseni, tässä lähiaikoina ❤️
      Ikävä
      71
      1227
    9. Ei tullut konkurssia, tuli 3 karhua

      Olipas hyvä uutinen. Näin sitä vaan tunnetaan. Persut eivät onnistuneet tuhoamaan.. tätäkään
      Ähtäri
      70
      1178
    10. Ainakin hän on elossa

      ehdin jo huolestua.
      Ikävä
      38
      1130
    Aihe