Toipuminen kiertäjäkalvosimen repeämän leikkaus

make951

Miten olette toipuneet leikkauksesta? Itselläni takana kohta 5 kk eikä vieläkään liikeradat ennallaan. Yösärkykin poistui vasta muutama viikko sitten. Toipuminen yhtä hidasta muilla?

3

4498

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Djokovits

      Hei, toivottavasti seuraavasta tarinasta on jotain hyötyä olkapääleikkaukseen menijöille.
      Kaaduin tennistä pelatessani kesäkuussa 2016 ja loukkasin vasemman olkapääni.
      Hakeuduin nopeasti Omasairaalaan saman ortopedin vastaanotolle, joka oli leikannut v 2011 toisessa sairaalassa oikean olkapääni menestyksellisesti.
      Magneettikuvassa selvisi, että olkapäässä oli supraspinatusjänteen totaalirepeämä(rupture rotator cuff), eli jänne oli mennyt irtipoikki. Päädyttiin leikkaushoitoon, jossa jänne hirtettiin uudelleen kiinni jollain naruvirityksellä ja samalla louhittiin hieman ahtaaseen olkaniveleen lisää tilaa. Leikkauskertomuksessa lukee toimenpiteinä Reconstructio rotator cuff ja acromioplastia endoscopia.
      Onneksi tapaturmavakuutus oli voimassa ja laskutus sujui Ifissä mallikkaasti maksettuani ensin ensimmäisen lääkärissäkäynnin itse.
      Olkapää leikattiin 1.8.2016 ja toimenpide sujui hyvin, sairauslomaa tuli 7vkoa. Lomaa olisi tullut varmaan enemmän, jos olisin vasenkätinen, mutta olen oikeakätinen ja teen kevyttä sisätyötä.
      Olkapää paikallispuudutettiin heti leikkauksen jälkeen tunnottomaksi, joten kipuja leikkauksen jälkeen ei ollut kuin vasta seuraavana päivänä. Nämäkin kivut pysyivät hyvin aisoissa Burana-Panadol-Oxycont-coctaililla. Oxycontin jätin kolmen päivän jälkeen, kun kyllästyin känniseen oloon ja Buranan ja Panadolin lopetin viikon kuluttua leikkauksesta.
      Nyt, kun operaatiosta on kulunut kohta puoli vuotta, voin sanoa, että kädestä tulee hyvä. Suurimman osan ajasta olkapää on ollut lähes täysin kivuton, vaikka vieläkään se ei kestä älytöntä rasitusta. Välillä aamuisin käsi saattaa olla vähän kipeä, jos olen nukkunut pitkään leikatun olkapään päällä.
      Olkapää on vieläkin hieman jäykkä ääriasennoissa ylös nostettaessa ja ulkokierrossa, mutta olen pystynyt jo harjoittelemaan n 1,5 kk salilla fysioterapeutin laatiman punttiohjelman mukaisesti kevyillä painoilla. Venyttelyjä teen edelleen 2-3 kertaa päivässä.
      Ainakin minun olkapääleikkauksissa on olennaista ollut hyvä olkapääortopedin ja käsivammoihin erikoistuneen fysioterapeutin hoito. Onneksi oli vakuutus kunnossa, sillä muuten hoitoonpääsy oli voinut viivästyä .
      Ja tietysti lisäksi oma aktiivisuus on varmaan auttanut eli olen noudattanut fysioterapeutin ohjeita pilkuntarkasti, venyttelyjä ohjeiden mukaan 2-3 kertaa päivässä ja lihaskuntotreenit päälle, ensin kuminauhalla ja sitten kevyillä käsipainoilla pitkiä sarjoja.
      Tsemppiä vaan kaikille vastaavaan olkapääoperaatioon meneville.

    • Anonyymi

      Mulla leikattiin olkapää reilu 7 viikkoa sitten. Oli jänne poikki ja se korjattiin. 4 viikon jälkeen sain kantositeen pois ja nyt siihen haetaan liikkuvuutta. Pari päivää sitten aloin ihan ajatuksissani siirtämään läppärireppua ja nostin sitä vahingossa leikatulla kädellä. Takusin heti virheeni ja laskin alas. Siihen ei sattunut sillon yhtään. Nyt on sen jälkeen pari päivää särkenyt. Fyssarin mukaan on epätodennäköistä että olkapää vahingoittui koska ei ollut mitään repivää liikettä vaan varovainen nosto käden roikkuessa suorana. Nyt kuitenkn pelottaa kun on kipee. Pärjää kyllä ilman kipulääkettä ja levossa ei ole niin kipeä. Onko muilla kokemusta tällaista haavereista ja kävikö mitenkään? Vertaistuki voisi vähän helpottaa huolta.

      • Anonyymi

        Mulla leikattiin myös olkapää elokuun lopussa. Kantoside oli 4 viikkoa. Ekat 2 viikkoa Burana-Panadolia, nyt ei enää kipulääkkeitä. Olen käynyt fyssarilla ja saanut hyvät kuntoutusohjeet. Kuminauhalla venyttely on joissakin liikkeissä erityisen haastavaa, hiki tulee. Kuntosalilla olen myös käynyt ja siellä jumppakepillä olen harjoitellut. En tiedä olenko tehnyt kuminauhalla liian kovia treenejä, koska nyt ulkokierrossa olkapää pitää ihmeellistä ääntä, naksuu. Vai johtuuko se siitä, että liikkuvuus on lisääntynyt. Mietin, että jos olisi jokin revennyt, niin kait olisi kipua enemmän. Uiminen ja altaassa tehdyt liikkeet tuntuu tosi hyvältä. Uskon, että kuntoutuminen kestää kuukausia. Käsi liikkuu melko hyvin, mutta käden sivulle nosto vaakatasoon tekee edelleen tosi kipeätä ja tuskan hiki tulee.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      106
      2185
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      886
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      63
      781
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      46
      780
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      696
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      511
      686
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      630
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      60
      570
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      570
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      551
    Aihe