Haluan olla ihastus

olenkoseko

Olen 17 vuotias heterotyttö. En koe olevani transu. Minulla on sellainen ongelma, että kun ihastun johonkin poikaan, haluaisin olla hänen näköisensä. Kuvittelen ja "leikin" olevani hän. Saatan ottaa joitakin eleitä ja liikkeitä tai tapoja mitä ihastus tekee ja alan tehdä niitä itsekin. En tiedä mistä tämä johtuu. En koskaan ole seurustellut ihastuksieni kanssa, ja tavallaan hyvä, koska jos alkaisin matkimaan heitä seurustellessa niin se olisi melko noloa. Onko muilla tällaista?

6

<50

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Olet_normaali

      Tuo on normaalia. Kun ihminen näkee kenet tahansa häntä viehättävän ihmisen, hän alkaa, usein tiedostamattaan, jäljitellä tätä toista ihmistä. Sinä olet vain tietoisempi itsestäsi ja käytöksestäsi kuin ihmiset keskimäärin. Seuraapa joskus muita ihmisiä sillä silmällä niin huomaat, että jonkun viehättävänä pidetyn ihmisen eleet ja sanonnat tarttuvat muihin varsin nopeasti.

      Eli se ei tarkoita että haluaisit olla mies tai poika.

      Itsekin olen poikkeuksellisen tietoinen omista ja toisten eleistä ja sananvalinnoista ja joskus huvittaa kun huomaa että toinen on omaksunut minulta joitakin eleitä tai sanontoja. Useimmat ihmiset eivät tällaista ilmiötä edes huomaa.

      Ja jos aloitat seurustelun tällaisen ihmisen kanssa, tilanne tasaantuu nopeasti kun tulet toisen kanssa tutummaksi.

    • Itse taas pelkään, että kaikki muut alkavat käyttäytymään, kuin minä...

    • haetvaintätäyhteyttä

      Älä enää ihmettele, miksi miehen ja naisen yhteinen lapsi muistuttaa heitä molempia.

    • juulähessamatäällä

      Kyllä vaikuttaa vielä ihan normaalilta ;) Mul on aik sama juttu ;) Mutta itseäni ei oikein muuten voi kyllä ihan täysin normaaliksi sanoa ;D

    • Haluansen

      Mullakin on sama juttu:D Johtuu varmaan siitä, että on ihastunut niihin piirteisiin ja alkaa tavallaan huomaamattaan matkia tiettyjä eleitä sun muuta, kun ne haluaa itselleen;D

    • copypaste

      Minä joskus nuorempana ostin samantyyppisiä vaatteita ja laitoin hiuksetkin vähän siihen malliin, kuin ihastuksillani oli. Eli jos hän piti kauluspaita neuleliivi yhdistelmää, minäkin hankin. En nyt tietenkään SAMANLAISIA enkä hänen sukupuolensa osastolta, mutta oman sukupuoleni vastaavia rättejä kuitenkin.

      Nykyään, aikuisena, huomasin joskus seurusteluni alkuaikoina, että saatettiin jäljitellä toistemme liikkeitä, eleitä ja ilmeitä. Esim. minä nojasin painoa toiselle jalalle kädet puuskassa >> ihastukseni teki saman keskustellessaan kanssani. Minä vaihdoin asentoa >> hänkin vaihtoi. Kun hän pöydän ääressä piti käsiään tietyllä tavalla, minäkin huomaamattani pidin.

      Ihminen toimii näin. Ihailtujen ihmisten eleitä, piirteitä ja tyylejä "kopioidaan" omaan itseen, tahattomasti yhtä paljon kuin tahallaankin. Ihmiset kopioivat toisiltaan ylipäätään asioita, jotka heistä vaikuttavat mielenkiintoisilta, vaikkapa hiustyylit, vaatemaku, ruumiinkieli. Halutaan osoittaa "yhteenkuuluvuutta" ja/tai tehdä itsensä kiinnostavaksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaiset nuoret Eu:n köyhimpiä?

      Suomalaisen nuoren varallisuus keskimäärin 5000e. Eu:ssa keskimäärin 25 000e.
      Maailman menoa
      175
      1352
    2. Mikä on sun ja kaivattusi nimen viimeinen kirjain?

      Välillä näin päin...
      Ikävä
      88
      1204
    3. Sofia teki aika pahat oharit

      Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      205
      1100
    4. Mikä on toinen nimesi?

      Tiedätkö naisen?
      Ikävä
      68
      942
    5. Mikä on kaivattusi

      Nimi väärinpäin🤔🙃
      Ikävä
      59
      711
    6. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      52
      573
    7. Mikä kaivatussasi

      on niin erityistä?
      Ikävä
      32
      568
    8. Muiden vaikutus

      Oletko antanut muiden vaikuttaa mielipiteisiisi, tunteisiini tai valintoihisi suhteessa kaivattuusi?
      Ikävä
      80
      526
    9. No tavallaan seuraava kohtaaminen on käänteentekevä

      Koska sanon sulle että rakastan sua. On aika. Pösilö.
      Ikävä
      29
      494
    10. Miten J sitten tehdään se?

      Varaanko kumin?
      Ikävä
      45
      487
    Aihe