Avensiksen melutaso

Tervehdys...

Omistan vm. 2004 Avensiksen ja mittariin tuli juuri 160tkm. Moottori 1,8l bensa, automaattilaatikolla. Auto on säännöllisesti huolettu Toyotalla.

Olen uudesta asti huomioinnut sisätilan korkean melutason. Nyt vanhemmiten olen pistänyt merkille et melu vaan kovenee. Onkohan mitään tehtävissä asian korjaamiseksi. Vai pistänkö auton kiertoon... muuten olen ollut tyytyväinen autoon

6

91

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Näillämennäännyt

      Laita 195/65r15 kokoiset matalan nopeusluokan renkaat, eli "pehmeät" renkaat. Rengasmelu vähenee. Varsinkin pk-seudulla on karkea meluava päällyste.

    • Rattoisia_koeajoja

      Koeaja kilpailijatkin, ja valitse se hiljaisin. Samalla tulee katsastettua nykymallisto kautta linjan.

    • 5678

      Japanin ydinsäteily aiheuttaa IDÄN IHMEESSÄ näitä vikoja,kommareiden auto!

      • 3232

        Tutustuppa Saksan ammattiyhdistystoimintaan Work Councileihin niin huomaat aika pian että Saksa on euroopan sosialistisin valtio.


      • Sitävaantulee
        3232 kirjoitti:

        Tutustuppa Saksan ammattiyhdistystoimintaan Work Councileihin niin huomaat aika pian että Saksa on euroopan sosialistisin valtio.

        Mutta kaikkein valitettavinta on, kun on Tojotassa vikaa!


    • ExAveMään

      Ruotsissa maahantuoja joutui tekemään lisä-äänieristyksen noihin panssarimallin Aveihin reklamointien vuoksi, Aveahan aluksi mainostettiin erityisen hiljaisena. Suomessa kuluttajat on senverran lussuja alamaisia että kärsivät julmasta metelistä alistuen. Niin, itse myin ko. mallin pois reilun 2 vuoden pitämisen jälkeen, tyytymättömänä mm. meluun. Rengasmelu oli tolkuton ja kojelauta narskui kuin pärekoppa. Lisänä vielä muita pikkujuttuja kuten tuulilasin halkeilu a' 1000e per vaihto, kolmen kk:n välein poksahtelevat polttimot ja kitkarenkailla täysin tunnoton ajo.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      58
      3683
    2. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      71
      3055
    3. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      52
      2243
    4. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      12
      1409
    5. Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä

      Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m
      Ikävä
      63
      1188
    6. Mikä tekee naisesta

      Seksikkään ja viehättävän? Entä miehestä?
      Ikävä
      80
      1078
    7. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      1
      941
    8. Varusmiehen kuolema

      Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä
      Kajaani
      23
      921
    9. Huippu, kaupunki ostaa hotellin

      Hyvä juttu meillä on oma hotelli iloitsi Pirtihirmukin. Nyt vaan rekryt päälle ja uusi henkilökunta. Tarvitaan tekijöitä
      Ähtäri
      55
      915
    10. Mitä ajattelet rakkaastasi tällähetkellä?

      Itse haluaisin jo hänen viereen..
      Ikävä
      47
      902
    Aihe