Venäjän ulkoministeriön mukaan 71 ihmistä muuttaa pois Venäjältä joka päivä. Ulkoministeriön edustaja korostaa gazeta.ru:n haastattelussa, että todellisuudessa ulkomaille pysyvästi muuttaneiden venäläisten määrä saattaa olla vielä paljon korkeampi kuin mitä viralliset tilastot antavat ymmärtää.
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2015061719882054_ul.shtml
Venäjältä pois lähtevien määrä kasvaa joka vuosi
8
66
Vastaukset
- Tuskinkukaanihmettelee
No eiköhän jokainen ymmärrä syynkin. Lähtijät ovat lisäksi hyvin koulututettuaja sivistynyttä ja ajattelukykyistä väestönosaa, joka kykenee seuraamaan maailman menoa huolimatta Putinin hallinnon ankarasta sensuurista ja propagandasta. Usein heillä on myös hyvä kansainvälinen kokemus ja näkemys länsimaista ja länsimaisista vapauksista sekä huikeasti paremmasta yleisestä elintasosta. Tosin tuskin näiden muuttajien elintaso Venäjälläkään kovin huono on ollut, luultavasti ihan hyvää länsimaista tasoa ja ehkä jopa parempikin.
Mielenkiintoista on myös, että suosituin muuttokohde taitaa olla USA ja Kanada. Ja tietysti EU. Eipä Putinin propagandalla ole ollut vaikutusta näiden ihmisten näkemyksiin, tietenkään... Viime vuonna Venäjälle muutti 274.700 turvapaikan hakijaa, joista 99% tuli Ukrainasta. Heistä 90%:lle myönnettiin turvapaikka. Näin ollen Venäjälle muutti keskimäärin noin 750 henkilöä jokaista vuoden päivää kohden.
- hjyväjuttu
Ja silti väki senkun vähenee:
http://aamulehdenblogit.ning.com/profiles/blogs/ven-j-ll-joukkopako-maasta-syntyvyys-laskee-ven-j-alkaa - hjyväj
Ja silti väki senkun vähenee:
http://aamulehdenblogit.ning.com/profiles/blogs/ven-j-ll-joukkopako-maasta-syntyvyys-laskee-ven-j-alkaa - Ciili
Olipa hauska linkki, hyviä kuvia venäjältä!
Siinä yhdessä kuvassa varmaan toverit putin ja lavrov lepäilevät puiston penkillä miettien maailman pahuutta. - lähes
Ciili kirjoitti:
Olipa hauska linkki, hyviä kuvia venäjältä!
Siinä yhdessä kuvassa varmaan toverit putin ja lavrov lepäilevät puiston penkillä miettien maailman pahuutta.Putin ja Lavrov ovat lyöneet "viisaat" päänsä yhteen puiston penkillä.
- Jönas77
Aikoinaan Neuvostoliitto pakkoasutti venäläisiä liiton muihin valtioihin. Nyt venäläiset palaavat.
- hyvä_näin
Se on oikea suuntaus. Maiden väliset kärhämät toivottavasti vähenevät, kun sudeettivenäläiset painuvat takaisin omille mailleen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,834473Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu243238Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt392904Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1172707- 162590
Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod172549Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka432517Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1132285MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142075Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S281727