Kylpyhuoneremontin hinta???

Karisto

Meillä olisi nyt loppukesästä/alkusyksystä tulossa kylppäriremontti ja haluaisin kuulla kuinka paljon suunnilleen kylpyhuoneremontit maksavat? Meillä siis omakotitalo Vantaalla n. 30v vanha, pitäisi vanha kokonaan purkaa ja uusi tilalle. Ollaan varauduttu että varmaan joku 10.000-12.000e menee, onko mitenkään paikkaansapitävää??? Meidän perheen mies ei osaa itse juuri mitään remonttitöitä tehdä, korkeintaan purkaa käskystä. Auttaako se jos jompikumpi meistä on auttamassa remontissa mukana?

13

5190

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sarppzi

      Moi, meillä oli viime syksynä remontoidessa 15 v vanha, muuten hirveessä kunnossa - maksoi jonkinverran alta 9000e. Käsittääkseni tollasissa hinta nousee nopeesti ku jos vaihtelee pönttöjä jne(?). Tuskin hirveesti on apua teistä, kuitenkin jos laattoja täytyy repiä jne

    • sarppzi
    • Karisto

      Miten nuo Urakkamaailman hinnat ovat niin edullisia, kuuluuko niihin materiaaleja?

      • Sarppzi

      • rempaasuunnitteleva

        Tein saman havainnon. Edullisia ovat. Saattavat olla hyvin vanhoja. ??


    • Burokratia

      Kannattaa kylppäriremntteihin aina valita ammattilainen tekemään kokonaisuuden. Byrokratia ja säädökset myös tämän suhteen kiristyneet.

    • Finslavia

      Suomessa on järjestelmä, jonka tarkoitus on työllistää tuhansia epävarmoja ja aloitekyvyttömiä viranomaisia, jotka turvautuvat asiaa tuntemattomin pykän viilaajien laatimien pykälien ja asetusten taakse. Rakennusvalvonta on yksi mätäpaise, jota pitäisi tonkia kunnolla, joissakin kunnissa, kuten esim Hyvinkäällä, on todella vaikea rakentaa tai korjata mitään, koska rakennusvalvonta on ammattitaidotonta ja äärimmäisen byrokraattista. Rakennusvalvonnan täydellinen ammattitaidottomuus aiheutti 70-ja vielä 80-luvulla katastrofin. Kaikki vanha kokemustieto, jolla talot ja rakennukset saatiin pysymään kuivina, oli unohdettu. Älytön paniikki lämmön karkaamisesta aiheutti outoja uskomuksia. Ja sen että kosteus ei pääse ulos mistään.
      Nyt niiden satoa korjataan. Kylpyhuoneremontti maksaa kymppitonnin. Vanhojen rakenteiden purku. Kosteusmittaukset, jonka jälkeen pääsee tasoittelemaan tai korjaamaan ja uusimaan kosteuden pilaamia rakenteita. Sen jälkeen kaikki pinnat päällystetään lasikuitumatoilla ja rapataan kumimaisella polymeerilla. lattikaivot yleensä uusitaan. Sitten tilataan tarkastaja joka ottaa lattian kosteuseristeestä koepalan, josta lähetetään VTT:lle osa. Osa näyteläpyskästä jää 10 vuodeksi urakoitsija arkistoon. Tietenkin se koepalan alue paikataan. Sen jälkeen kylppäri voidaan laatoittaa. Lattikaivon ja laatoituksen saumaa ei saa nykyään saumata silikoonilla, kylppärin nurkat ja seinä ja lattian liittymät saa. Hintaa kertyy eniten työtunneista. Yleensä samalla vaihdetaan putket ja vesikalusto. Määräykset ovat muuttuneen 80- luvun jälkeen dramaattisesti. Syynä on 70-luvun älytön ja huonosti valvottu rakentaminen. Viranomaisilla riittää tohinaa, he jopa työllistävät toisiaaan, joten rakentaja saa kärsiä kaiken.
      Nykyään tarvitaan joissakin kunnissa kirjallinen toimenpidelupa piirustuksineen ja naapureiden kuulemisineen koirankopin pystyttämiseen.
      Nykyään joissakin kunnissa ilmakuvataan alueita ja lähetetään selvityspyyntöjä tonteista, joissa on leikkimökki, jota ei ole alkuperäisessä rakennusluvissa.
      Että sellaista.

    • RemppaNikkari

      Jos koko luokkaa 5-7m2, eikä rakenteissa ole kosteutta (rakenteita ei tartte korjailla/kuivailla), hinta vois olla veroineen luokkaa 7000 - 10000, hiukan riippuen laattojen ja kalusteiden hinnasta ja työn määräkin toki vaihtelee (esim. lattialämmitys kustantaa hyvinkin liki 1000e. Työn osuus on luokkaa 4-6 tonnia, josta saatte noin puolet vähennettyä verotuksessa (kotitalousvähennys). Nettona rempan hinta näin ollen 5-7 tonnia. Jos vaan pyydätte useamman tarjouksen, tuohon hintaluokkaan varmaan homman saatte tehtyä. Lisäksi siihen kyllä kannattaa ottaa valvoja, kustantaa muutamasta satkusta tonniin.

    • laattamiesmuurari

      Ennen remontin alkua pyydä paikanpäällä käyntiä sellaisella henkilöllä joka on tehnyt kymmenen vuotta vähintäin näitä hommia. Näitä töäitäkään ei opi muutamassa vuodessa. Ja tärkeää, teki remontin kuka tahansa niin hommaa työlle valvoja. Kun työt aloitetaan niin pyydä valvoja paikalle.
      Ensin täytyy tehdä toimintasuunnitelma, eli suunnitellaan mitä kannattaa tehdä. Kun puretaan pois vanhat laatat senjälkeen paikkojen kuivatus. Jos on puuseinää niin kaikki lahot pois, levyksi Aquapanel levy. Tiiliseinä olisi parempi. Onko lattiakaivo tiivisteellinen, vai pitääkö vaihtaa. Onko toimiva lattialämmitys. Lattiakaatojen teko. Jos pesuh/sauna on samaa lattiaa niin koko lattia tehtävä samalla kertaa.
      Remontin yhteydessä on mahdollista muuttaa kalusteiden paikkaa-jos tarvetta. Muurata suihkuseinä tiilestä/kiukaalle suojaseinä. Valaistuksen uusinta. Panelikaton maalaus/uusinta. Saunan oveksi lasiovi. Vesikalusteiden uusinta, peilikaappi uusi? Mietittäviä asioita on paljon.
      Laatta valikoimaa löytyy,jokaiselle sopivaa. Ei kannata ostaa kaikkein halvinta, tulee loppupelissä kalliiksi. Laattamies osaa neuvoa.
      Luettelin tässä sentakia että tiedätte mistä on kysymys. Hintaarviota on vaikea antaa. Kellä on rahaa nän teettää kalliimman remontin ja vähärahaiset teettää halvemman.
      Olen tehnyt näitä laatta ja muuraustöitä jo vuosikymmeniä. Vain muutaman olen tehnyt urakalla, ja töitä on tarjolla niinpaljon kuin ehtii tehdä. Urakkatöissä moni pyrkii vähän "oikomaan". Vaikka onkin valvoja niin lopputulos ei ole aina paras mahdollinen.
      Ei muuta kuin etsimään luotettavaa rempan tekijää.

    • nytonhyvä

      Minä ajattelin samanlaista budjettia,ja hyvin riitti!Pyysin tarjouksen johon sisältyi entisen kaakeloidun kylppärin ja saunan purku,ja jätteen poisvienti.Sitten tehtiin lista mitä pitää itse hommata tarvikkeita,ja kiertelin ja etsin hyviä tarjouksia joista ostin mm.kaakelit ja kiukaan.Putkimies ja sähkömies piti tilata,kätevintähän olisi jos ne sisältyisi samaan pakettiin niin aikataulut saisi sovitettua yhteen!Meillä löytyi kosteutta,piti kuivatella ensin itsekseen,ja sitten kuivaimella yhteensä 5 viikkoa.Myös putkimiehiltä j sähkömiehiltä kannattaa ottaa noin arvio tulevasta hinnasta,ettei tule yllätyksiä,ja palkata se jonka joku tuntee ja joka on luotettava ja tekee hyvää jälkeä!Itse ei kannat ruveta tumpelóimaan jos ei osaa...hyvä on lopputulos,kyllä oli hintansa väärti,lattialämmitys kannattaa laittaa ja käyttövesiputket pintavetona!

    • Burokratia

      Joo kyllä Suomessa remontteja osataan byrokratisoida ihan tarpeeksi. Kylppärirempat varsinkin arka aihe kun joudutaan märkätila-asioiden kanssa painimaan, eristykset ym...

    • laattamies3

      Omakotitaloon saa tehdä pesuhuone/sauna remontin ilman viranomaisten lupaa. Kerrostaloissa pitää ottaa aina ensin yhteys isännöitsijään. Kerrostaloissa isännöitsijä tai hänen valvoja valvoo työtä. Jos omakotitalossa annetaan kosteantilan remontti urakalla tehtäväksi niin silloin kannattaa aina ottaa työlle valvoja. Ja vielä sellainen valvoja joka ymmärtää näistä töistä. Eikä kannata maksaa sitä viimeistä laskua ennenkuin valvoja on hyväksynyt työn. Ennen purkamista kannattaa valvojan kanssa suunnitella mitä puretaan ja mitä uutta tilalle. Tämä on tärkeää mutta monikaan ei sitä ymmärrä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      51
      863
    2. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      63
      643
    3. Mitä haluaisit kysyä tänään

      Kaivatultasi? Anna jokin tunniste itsestäni tai hänestä.
      Ikävä
      54
      619
    4. Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan

      Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli
      Jämsä
      43
      552
    5. Olen luovuttanut

      Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik
      Ikävä
      29
      507
    6. Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"

      Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk
      Kotimaiset julkkisjuorut
      4
      492
    7. En välitä sinusta yhtään

      Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.
      Ikävä
      27
      437
    8. Nainen. Onko meissä

      Sinusta jotain samaa? Näköä tai luonteenpiirteitä? Utelias
      Ikävä
      33
      415
    9. Hyvä ihminen

      Koetko olevasi hyvä ihminen ja kohteletko toisia arvostavasti?
      Ikävä
      66
      409
    10. Jotenkin tunnen vahingoniloa

      Tunnenpa vaan. Ei saisi, mutta väkisinkin tunnen.
      Ikävä
      32
      405
    Aihe