ja pääseekö heti kotiin?
Kuinka nopeasti tulee alkutarkastus
sdjklr
7142
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Vastatkaa nyt joku!
viikko siellä vähintään pitää olla. et pääse aikaisemmin kotiin vaikka olisit kuinka mielisairas. pystyt varmaan viikon olemaan runkkaamatta ja katsomatta piirreyjä vai?
Mut miten jotkut pääsevät heti ekana päivänä ja ekalla viikolla kotiin?
haistatat paskaa ja et tee yhtään mitään, mitä käsketään. pyydät saada heti aseen, että voit lojauttaa aivosi pihalle muuteman kapiaisen kera.
Omassa palveluksessa alik kysy ekan yön jälkeen että oliko joku joka ei nukkunu koko yönä :D yks mikki hiiri myönsi ja kysyi heti perään että missä haetaan sivariin :D lähti toisena päivänä maitojunalla, tervemenoa sille jantterille.
Kuhan tarpeeks valittaa veksissä ja upseereille ni helposti pääsee pois mitä ite näin ja kuulin yksikössä. Mutta vapautusta sai paljo vähemmän, yleensä oli lykkäystä pari vuotta mutta uhosivat että hakevat siviilissä lopullisen vapautuksen.
Alkutarkastus on ensimmäisen kahden viikon aikana. Alokkaiden määrän takia tarkastusta porrastetaan, niin se riippuu yksiköstä että milloin pääsee.
Kyllä siellä muutaman päivän joutuu luultavasti olemaan, ja jos saat E:n paperit (Lykkäys) niin siviilissä voi hakea muutokseen C:hen, eli vapautukseen.
Ilmoitat ensimmäisenä päivänä, että kieltäydyt palveluksen aloittamisesta, niin yksikön päällikkö tms kirjoittaa paperit ja pääset varuskuntasairaalan kautta kotiin. Näin ainakin omalla tupakaverilla 1/15- saapumiserässä