Mikä veneeksi

Alkaisi olla veneenvaihto edessä. Tilaa pitäisi olla kahdelle aikuiselle ja kahdelle lapselle. Vaihtoehtoina olen katsellut Inferno 31, Siesta 32 ja Sunwind 30. Kertokaapa tietäjät mielipiteitänne kyseisistä veneistä.
52183
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

..puolesta inferno tai siesta. Molemmissa on erilliset keulahytät, toisin kuin sunwindissa.

Äänestä

Valitse Sunwind jos haluat hyvin purjehtivan veneen

Äänestä
  • Infernoissa vm.90- on myös oikea ovellinen peräkajuutta.

    Äänestä

Kolmikosta kaikki purjehtivat suhteellisen hyvin. kaikki ovat rikattu niin, että pitäisi kulkea jotenkin myös kevyessä kelissä. Jos rahat riittää niin varmaankin ensimmäisenä karsisin Siestan pois lähinnä pienempien sisätilojen takia. Jos vertaan Infernoa ja Sunwindia keskenään, saa Sunwindin samaan rahaan uudempana kuin Infernon. Infernoja lienee enemmän tarjolla ja siitä on varmaan helpompi hankkiutua tarvittaessa myös eroon. Koska molemmissa on purjetta melko reilusti suhteessa oikeisevaan voimaan, on purjeiden syytä olla muodossaan -eli on syytä varata rahaa vielä purjeiden uusimiseen. Varsinkin sunwindit on yleensä varustettu rullagenoalla, mielestäni tämä pilaa veneen ominaisuuksia aika tehokkaasti. Samoin sunwindin tehdasasenteinen levanki on aivan käyttökelvoton. Eli valitse sitten "varman" ja "futuristisen" vaihtoehdon väliltä.

Äänestä

Inferno ja Siesta on purjehduksellisesti lähes identtisiä ja ikäisekseen erinomaisia. Molemmissa on reilusti purjeita, mutta kulkevat hyvin myös kovassa kelissä. Sunwindillä en ole itse purjehtinut, mutta se ei käsittääkseeni ole läheskään yhtä onnistunut konstruktio. Purjeita on kutakuinkin yhtä paljon, mutta vakavuus ei ole kahden muun tasoa. Sunwindiä on tehty kolmella eri kölillä, joista ainakin matalin siipiköli on vältettävien listalla, jos luoviminen ja hiljaisen tuulen vauhti kiinnostaa.

Kaikissa on tilaa ko. perheelle, mutta järjestelyt poikkeavat. Siestassa vessa on etulaipiossa ja Sunwindissä taas sisustus on täysin auki eteenpäin. Erillinen takakajuutta on Infernossa ja Sunwindissa. Siestassa on leveä pistopunkka, joka riittää ainakin nuorelle parille.

Sunwindia tehdään vieläkin, mutta hiukan muutetulla sisustuksella: http://www.sunwind.ch/p_sunwind301.htm

Samoin Inferno 31:stä aika paljon muutetulla sisutuksella: http://www.saintboats.fi/purjeven.htm

Sunwindia on aika harvoin myynnissä, pyynnit niukasti yli 40 k€ ja vuosimallit 90-luvun parilta ekalta vuodelta. 80/90-luvun taitteen Infernosta joutuu maksamaan n. 50 k€, mutta 80-luvun puolivälin veneitä saa alle 35 k€, samoin Siestoja.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


näistä kirjoitti:

Alkaisi olla veneenvaihto edessä. Tilaa pitäisi olla kahdelle aikuiselle ja kahdelle lapselle. Vaihtoehtoina olen katsellut Inferno 31, Siesta 32 ja Sunwind 30. Kertokaapa tietäjät mielipiteitänne kyseisistä veneistä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu