Tinnitykseen uutta hoitoa.

PC- mainoksen mukaan jopa 87% tinnityksen vähenemistä kapselihoidolla.
Parhaillaan tinnittää lähes raivokkaasti. Olen niin tottunut tuohon, en kärsi.

13

104

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jakolasku

      Joopa joo jatkuvaa on humina toisessa korvassa milloin kovempaa tai hiljempaa. Liikennettä täytyy seurata liikkuessa skarppina. Vaivansa kullakin.

      • Nyt tulee molemmista aivolohkoista tasaisesti moniäänitasoisena parhaillaan. Balanssissa kai tuokin metronomi.
        Jo pikkusanttuna tuota aivokohinaa oli. Se haittasi. Kun olisi pitänyt kuunnella karannneiden lehmien kelloja ääni tuli kuin mouruavien kirkonkellojen äänenä.


    • öljyäkorvaan

      Huuhaa:))) Kuvassa poseeraa vakava ilmeinen valkotakkinen herra, mutta Audiologian instituutti nimistä laitosta ei kukaan tunne.
      Ehkä jotain apua olisi jos työntäisi kapselit korviin ?

      • Tulen toimeen pitkäaikaisen tinnitykseni kanssa. Kerrotaan kuitenkin ihmisistä, joille tuo alituinen korvien soiminen on paha ongelma.
        Joku kaakonkulman lääkäri aikoja sitten hoiti tinnityspotilaita päänasentoja kääntelemällä.
        Tänä iltana erityisen vilkasta, monitaajuista kihinää. Ei meina lakkaa oleenkaan, mut siinähän kihisee. Tunnit kuluvat ja vuorokauden ajat.


    • Vahingollista_voipi_ehkä

      Hiukan ajatteluttaa tuo, että koe-eläimeksi rupeaisin ja vielä maksaisin siitä
      noin 60 €.
      Jos kapseli sisältää vain vitamiineja tai muuta, miten tiedän, koska muutenkin käytän vitamiineja, ettei jotain tule kaksinkertainen määrä, tårta på tårta?

      • Sain nukkua erityisen unitapahtumiltaan tapahtumarikkaat päivätorkut. Tänään tinnitys tuskin tunnistettavaa.
        Ei liity asiantuntijoidenkaan mukaan aina kuuloelinten heikentymiseen eli lie niitä henkimaailman ilmiöitä.


    • fundsija1

      Löysin googlettamalla Kansallisen audiovisuaalisen instituutin. Sillä vain ei ole mitään tekemistä kuulohuollon kanssa.

      • tinnittäjä

        Audiologia on ihan eri juttu kuin audiovisuaalinen!


      • uskonpuute

        Korvalääkärini mukaan hoitoa tinnitukseen ei ole keksitty.

        Kaikki lääkkeet hänen mukaansa ovat huijausta.


    • Ja-se-soi-ja-se-soi

      Huomasin eilen tuon mainoksen ja totesin, että siinä on joku keksinyt rahastuskeinon ansaita toisen epäonnella. Mutta lukeehan mainoksessa selkeästi "Tuloksia ei voi taata, koska vaikutus riippuu yksilöllisistä ominaisuuksista, tulos voi vaihdella kullakin käyttäjällä riippuen yksilöllisesti koetuista vaikutuksista."

      Tietenkin katsoin lausunnon antajan. Eipä löydy instituuttia eikä henkilöä. Keksittyjä!
      Eikä netti löydä noita "onnellisia käyttäjiäkään".

      Kaiken huipuksi: tutkimukseen osallistuminen maksaa! Eli kyse ei ole siis mistään tutkimuksesta. Rahastusta!

      Tinnitushan syntyy aivoissa. Joten sikälikin koko mainos kuuluu joukkoon "anna toiveesi pettää itseäsi".

      Minun näkökantani on, että jos HYKS ei käytä tuotetta, ei se auta! Eikä ravintolisällä voi olla lääkinnällisiä ominaisuuksia - silloinhan se olisi testattu lääke.

    • ö-Öö

      Kokeile korvavaloa.

      Itselle tosin epäselvää, mihin en pitäisi auttaa, myyntimiesten mukaan toimii. Saattaa toimiakin johonkin, joillakin. Tinnitukseen ei mun käsittääkseni oikein ole mitään lääkettä tai yleispätevää hoitokeinoa, tapaukset erilaisia.

      Snadi piippi itellä toisessa korvassa, ei juuri haittaa, harvoin hokaa. Kun on hiljaista ja stressi päällä, silloin sen huomaa. Paljon tuttuja, joilla piippi, pahakin, lähinnä erilaisia pelimanneja, myös ampujilla jne ongelmia. Kun ollut asiasta puhetta, yleisin toteamus, ei se aina haittaa. Ja mainittu aina steressi yhtenä, joka laittaa korvat piippaamaan. Yks tuttu pelimanni toimii maanviljelijänä. Sillä on aina peltotöiden aikaan unilääkkeet päällä. Meinasi, että elämä yhtä helvettiä keväisin ja syksyisin, kun kumpikin korva ulvoo. Muina aikoina siedettävämpää.

      Itellä riittää pieni pohjamelu, tai vastamelu. Radio hiljaisella taustalla ja sellainenkin, nykyään paljon erilaisia sähkölaitteita, niissä pienta surinaa ja hurinaa. Usein riittää ihan tavanomainen asuntosurina, jääkaappi, tietsikan tuuletin, aina jotain kuitenkin. Myyvät vastamelukoneita, niistä voi olla apua joillekin.

      Nuo mainostamasi pillerit ovat tietenkin täyttä huuhaata. Mutta jos joku saa uskomushoidoista itselleen apua, sama kai, mihin rahansa laittaa.

      =DW=

    • Kat-leija

      Rahastusta tiätty.
      Tuo on vain yksi tavallisista vilpillisistä rahastusmuodoista, ja haaviin tarttuu aina saalista. Internet on ollut näille oivallinen myyntiapu, jota varten tarvitaan sähköpostiinkin tuo roskalaatikko.
      Äsken kävin poistamasta taas rp.laatikosta englanninkielisen myyntitarjouksen.
      Ei uskoisi että löytyy niinkin tyhmiä ihmisiä, että nigerialaisiin rahavoittoihin uskovat ja täkyyn tarttuvat.
      Uskomushoitoihinkin ihmiset rahojaan pistävät ja monet niillä ammatin itselleen ovat hankkineet. Toisaalta jos ihminen tuntee avun saaneensa eivät rahat hukkaan ole menneet, mutta pettymyksistä sitten vaietaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä tästä teki

      Lopulta niin vaikeaa?
      Ikävä
      99
      986
    2. Nainen, minkä tiedon juuri nyt haluaisit

      tietää hänestä, miehestä?
      Ikävä
      74
      925
    3. Mitä vikoja

      kaivatussasi on?
      Ikävä
      59
      861
    4. 50
      722
    5. Meistä puhutaan

      Meistä varmaan puhutaan ja huhutaan. Luulen niin. Ei kiva juttu. Ja ystävät on minusta huolissaan. Yritän tehdä kaikkeni
      Ikävä
      27
      706
    6. Uunimakkara koululaisten suosikki

      https://www.is.fi/ruokala/ajankohtaista/art-2000012228523.html on tärkeää että oppilaat syövät hyvin, muuten ei jaksa p
      Maailman menoa
      269
      697
    7. Ihmettelen vieläkin miten pitkäksi aikaa

      Loukkaannuit mies. Taidat olla pitkävihainen.🫤
      Ikävä
      69
      546
    8. Noniin myönnetään

      Rakastan aivan kauheasti ❤️
      Ikävä
      17
      542
    9. Mitä mieltä miehet ovat 40-50v naisista?

      Rehellisesti. Mitä ajattelet kun naiselle tulee ikäää
      Ikävä
      86
      535
    10. En tiedä sinusta

      Olisitko lempeä, hyväntuulinen ja rento vai jämpti, määrätietoinen ja huoliteltu kumppani?
      Ikävä
      38
      522
    Aihe