Sain kirjastopoistona tuon kirjan, Lapinkävijänä tuo nimi kiinnosti. Aikamoista soopaa. Jollain tasolla turhankin tarkkaa ja yksityiskohtaista selostusta, toisaalta osoittaen ettei niitä asioita oikeasti kuitenkaan tarkemmin ymmärretä. Jos olisi käännöskirja, menisi kääntäjän piikkiin. Vakoojia vilisee kadut ja korvet tulvillaan, päähenkilökn on entinen ammattivakoilija, nykyinen harrastelijavakoilija. Kommaritalkkari vakoile ja sabotoi päähenkilövakoilijan vakoiluradiota, mutta hänpä ajaa moottorikelkalla takaa ryssävailijoita ja saa heidän vakoiluradipnsa. Sitä sitten käyttävät Naton vakoilijat vakoillessaan Kuolan alueella. Päähenkilö saa yhden ryssävartijan teurastetuksi puukolla, huraa.
Kaamosvakoilija
haukottaa
1
179
Vastaukset
- poisbolsevismi
Eino Pietilä on julkaissut myös kustannuspisteen ja Alean kautta, joten kaikki kunnia hänelle, vaikka en ole teoksiin törmännyt. Tulen lukemaan vielä kirjat.
70- ja 80-luvuilla Suomi oli rähmällään ja sensuuri toimi. Siinä olivat mukana erityisen innokkaasti vasemmistolaiset piirit. Eino Pietolan kaltaiset olivat silloin sananvapauden esitaistelijoita.
Syvä on kunnioituksensi heitä kohtaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1006374
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303813törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283190Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3701726- 331398
- 271330
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46969Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11956Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11880- 42869