Onko kyse hintakartellista, kun ruoka ja juoma (esim. vesi, limu, sämpylä) ovat monissa Helsinki-Vantaan lentoaseman (turvatarkastusten jälkeen) ravintoloissa, kaupoissa ja kioskeissa samanhintaisia?
Ja niinhän se on, että ennen vanhaan lentoasemilta kannatti ostaa verovapaita tuliaisia - muttei enää! Hinnat kaupungilla hakkaavat aseman hinnat mennen tullen.
Helsinki-Vantaa: Hintakartelli?
16
407
Vastaukset
- 989330
Samaa olen miettinyt, liekö sitten saman omistajan paikkoja kaikki? Onko se edes mahdollista? Syömässä kannattaa käydä lähtöselvityksen jälkeen, siis ennen kuin menee turvatarkastuksen läpi, siellä ykkös/pohjakerroksen Cesar's Little Italyssa, siellä on ihan normaalihintaista ruokaa seisovasta pöydästä ja pizzaa/hampurilaisia listalta. Ei kyllä mitään makuelämyksiä, mutta lentokenttähintoihin nähden kohtuuhintaista.
- HELKIXHEL
Miten ei olla koskaan eksytty Cesar'sille?? Täytyypä etsiä ko. paikka ensi kerralla. Ärrän korvapuusti ja limu ovat myös kohtuuhintaista evästä lentoasemalla. :)
- 989330
Joo, sinne Cesarsille ei oikein voi eksyä sattumalta, pitää tietää mistä se löytyy. Siellä käy kentällä työskentelevätkin syömässä, sen mitä olen ohimennen seuraillut asiakaskuntaa. Heille on ID-hintaiset lounaat siellä, hieman edullisemmat kuin muille asiakkaille. Taas sunnuntaina on käytävä siellä, kun seuraavan kerran lennolle lähdetään.
- BonusKorttia
on, syömäänkö sinne mennään? Ja kuka ostaa "taxfreestä" tai laivalta yhtään mitään,,, huh huh....
- pysyyvaankotona
perseaukisena kaikki on kallista
- traveller2
Sinähän sen tiedät, luuseri!
ravintolahinnat ei ole eivätkä koskaan tule taxfreen piiriin. Ja euroopan lennoilla ei sen vertaa. Miten olisi omat eväät....muikkukukkoa ja voileipiä mukaan? Näin se köyhän matkattava nöyränä maailmalle.
- Monopolia
Havaintosi ovat totta. Kaikkialla myydään esimerkiksi samanlaisia kolmioleipiä, hiukan eri täytteillä ja jokaisessa paikassa sama hinta. Sama koskee esimerkiksi vesipulloja, aiemmin toki R-kioskilta sai hiukan halvemmalla R-veden.
Eli Helsinki Vantaalla ei ole olemassakaan mitään kilpailua palveluissa tai hinnoissa, vaan hinnat pidetään tarkoituksellisesti korkealla. Tätä ei Finavia ole koskaan myöntänyt, vaikka asiaa joskus on median välityksellä tiedusteltukin. Totuus on, että Finavia päättää ketkä pääsevät kaupallisille paikoille vuokralaisiksi ja velvoittaa hommaamaan tuotteet myyntiin keskitetyn hankinnan kautta. Tämän vuoksi pullat, sämpylät, kolmioleivät ovat samaa valikoima ja saman hintaisia Helsinki Vantaalla. Monopoli rules, vaikka sitä ei uskalleta myöntää.
Oikea kilpailu siis puuttuu kokonaan. Lähes jokainen Helsinki Vantaalla toimiva kahvila on SSP Finlandin pyörittämä, muutamaa lukuunottamatta, mutta kuuluvatko ne sitten toiselle ketjulle, joka alkaa pyörittämään ravintolapalveluita lentokentällä. Äkkiseltään katsottuna voi olla 1-2 kahvilaa, joita ei kumpikaan ketju pyöritä (en äkkiseltään löytänyt tarkempaa tietoa kaikista).
Eli ei ole ihme, että hinnat ovat korkeat ja valikoima samaa, kun kerran eri kahvilat kuuluvat saman firmaan. Yksittäisen toimijan on varmasti liki mahdotonta päästä Helsinki Vantaalle toimijaksi, varsinkaan jollei sitoudu vaadittuihin sopimusehtoihin.
Ihan vain mielenkiinnosta laitan linkin, josta voi tarkistaa miten kahvilatoimintaa pyöritettään eri nimillä, jottei näyttäisi ulkopuolisille liian pahalta.
http://www.sspfinland.fi/fi/helsinki-vantaan-lentoaseman-ravintolat-kahvilat-ja-lounget/terminaali-2/kahvilat/- Travelleriks
Tulipa tarkkaa lisätietoa asiasta! Kiitos nimim. "Monopolia"!
Onko Finavian etu, että Suomen maine kalliina maana jyrää edelleen? Olen ymmärtänyt, että Finavia haluaa tehdä Helsinki-Vantaasta keskeisen hubin tänne Pohjolaan.
Joku roti kahvilapalveluiden hintatasoon! Ottakaa rahat ei-ihan-niin-pakollisista fine-dining-palveluista!
Miksi lentokentällä pitäisi olla sika halpaa kaikki jutut? Eikö ole pääasia että rahalla saa mitä mieli tekee. Itseä tämä ei koske kun käytän aina lounge tiloja. Ihan sama mitä maksaa sillä laadusta kannattaa maksaakin.
- KukaMuistaa
Vielä -80 ja 90 luvun taitteessa taxfree puolella oli edullisempaa ostaa vaikka olutta kuin Helsingin ravintoloissa. Silloin taxfree oli taxfree( suom: verovapaa)
- EUjaTaxFree
Tax free myynti on loppunut EU:n sisäisillä lennoilla mukaanluettuna ostokset lentoasemilla 01.07.1999.
Nykyisin tuotteissa kaksi hintaa, EU ja NON-EU. - EUjaTaxFree
PS. Kaikilla lentoasemilla maailmanlaajuisesti on korkeat hinnat. Vuokrat lentoasemilla ovat korket ja monilla lentoasemilla palveluja tarjoavat yritykset jotuvat maksamaan provisiota myynnistä lentoaeman omistajalle.
Näillä tuloilla lentoasemat esim. kunnostetaan,siivotaan,lisätään matkustajien mukavuutta.
Jos ympäristö on aivan samantekevää voi mennä ostamaan syötävää ja juotavaa jostain muualta ja syödä ne vaikka rautatieasemalla. - Ibanaba
Totta! Lentoasemilta ei ole kannattanut ostaan juurikaan mitään aikoihin - kalliit ovat hinnat koti-Suomessa kuin maailmallakin.
Ostan tuliaiset aina muualta kuin lentoasemalta!
- STATEMONOPOL
EI OLE ENÄÄ VEROVAPAITA TULIAISIA MUILLE KUIN EU:N ULKOPUOLELLE MATKUSTAVILLE
KYLLÄ FINNAVIA OSAA PERIÄ HYVÄT TILAVUOKRAT YRITTÄJILTÄ- FINAVIAeiFINNAVIA
Nimi on FINAVIA, entinen ILMAILUHALLITUS.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit405291Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3994551Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1483829KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1483066Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku132520Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei212292Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja182068Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1511992- 1231910
Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241469