Oikean silmän ulkolaidalla salamoinut, vähän kuin migreenin auraoire, mutta montakertaa lievempi. Kaksi viikkoa nyt. Silmälääkärissä kävin, kaikki kunnossa. Voiko tämä johtua kaulavaltimon ahtaumasta tqi enteillä aivohalvausta? Valon välähtelyä ei ole pimeässä vaan valoisassa. Kestää hetken ja menee ohi. Ja taas kun katson hämärästä valoisampaan alkaa. Pelottaa niin vietävästi!
salamointi silmässä
15
4628
Vastaukset
- 0520
onko sulla muita oireita? näköhäiriöitä voi aiheuttaa mikä vaan harmittomista lihasjumeista vakaviin sairauksiin...
- hulku
Niskat jumissa, mikä aiheittaa posken ja käden turraa oloa. Sitä ollut vaihtelevasti jo vuosia. Lisäksi puren hampaita, joten purentalihaksisto on aivan jumissa. Mitä nämä vaaralliset sairaudet ovat? Lääkäri ei muuten noteeraanut kuin laittoi silmälääkärille.
- hulku
Niin ja 3v sitten pääni on magneettikuvattu kun oli tuota posken puutumista. Kuvat silloin kunnossa, niissä ei mitään.
- 0520
Erilaiset verenkiertohäiriöt tai aivoperäiset jutut voi aiheuttaa näköhäiriöitä, samoin esim. borrelioosi.
Mutta ei ole mitenkään epätavallista, että niska-hartiaseudun jumit aiheuttavat erilaisia näköhäiriöitä, joten sinullakin voi johtua ihan tuostakin. Kovan stressin ja paniikkihäiriön yhteydessä voi myös olla näköhäiriöitä, joten älä liikaa stressaa.
Hyvähän tuohon olisi saada varmuus, eli ota vielä yhteyttä lääkäriin jos tilanne jatkuu.- hulku
Voisitko vielä tarkentaa, millaiset vefisuoriperäiset asiat tekee näköhäiriöitä? Lääkärini sanoi, että kun näköhäiriö on vain toisessa silmässä ei se vaikuttaisiverenkierto eikä neuropuolen ongelmalta. Niin ja ikää minulla on 33v ja nainen. Todellakin stressaan tätä ja panikoin.
- llkdfdfl
Mitäs verikokeet sanovat? Onko trombosyytit, hemoklobiinit ym. koholla? Kyse voi olla myös verisairaudesta, mistä normaali lääkäri ei yleensä tiedä juurikaan mitään. Monet ohittavan kohonneet verisoluarvot olankohautuksella, mistä potilas sitten maksaa kalliisti myöhemmin.
- hulku
Ei minulta mitään verikokeita otettu
- linkissä_tietoa
http://www.terve.fi/kysy-asiantuntijalta-anonymous-toispuoleiset-nakohairiot-11-august-2010-1455
Katso tuolta lääkärin vastaus toispuoleisista näköhäiriöistä.- hulku
Tämän olinkin jo lukenut. Minun ongelmani vain on sellainen, että tuo valonväre tulee useita kertoja päivässä, kun menen ulos se väpättää n.10 sek ja loppuu. Tai menen muuten kirkkaaseen. Eli väpättää muutaman sekunnin ja loppuu. Jokseenkin tuntuisi, ettei kai tia-kohtaus näin ilmenisi. Ja nämä väpätykset ei näköön vaikuta, näkökenttä ei kapene eikä näkö sumene. Näkökentän ulkolaidalla vain väpättää kirkas himmeä valo. Silmässä kaikki oli hyvin, silmälääkäri teki perusteellisen tutkimukseb. Luulotautia?
- Zaphodbx
Enemmänkin epäilisin oireittesi syyksi jumissa olevaa niskaa, tiaan en usko.... Osta 100 mg aspiriinia se vaaratonta ja halpaa...
- salamoija
Itsellä, olen nyt 59v, ollut usein samoja oireita ja liittyneet niskojen jumiin tai joskus ihan niskan "väärään" asentoon. Tyttärelläni oli kerran samanlaisia oireita ja meni srl:aan päivystykseen, eikä mitään vikaa löydetty.
- NiskaJumissa
Minulla on vähän samantapaisia oireita silmissä.
Välillä kirkas valopallo menee näkökentän ohi ja ensin luulin, että se on meteori, kun samaan aikaan vilkaisin ulos ja ulkona oli pimeää.
Huomaisin, että niitä pieniä valopalloja silmissä vilistää aina välillä.
Myös salaman tyyppisiä näkyy välillä silmissä yleensä näkökentän reunassa.
Kävin optikolla n.5 vuotta sitten, mutta ei siellä tutkittu silmiä sen tarkemmin, kuten silmänpohjia tai silmänpaineita.
Viimeksi on silmänpaineet ja silmänpohjat tutkittu joskus 15 vuotta sitten silmälääkärin toimesta.
Minulla on niskoissa kulumaa vaikka olen 44v, kun päätä kääntää, niin itse kuulee niskassa rahinaa, kuin siellä olisi hiekkaa.
Välillä on niskat niin kipeät, että päätä ei pysty liikuttamaan.
Kerroin niskavaivoista terveyskeskuslääkärille, mutta eipä asiaa sen kummemmin noteerannut, sanoi vaan, että kulumaa voi olla, jos niskassa kuuluu rahina päätä kääntäessä.
Voi johtua jäykästä niskasta myös ajoittaiset huimaus ja vähän sellaiset poissaolokohtaus tuntemukset, jos ei veri oikein kierrä päähän. - nyt.tiedän
Jumittuneet kallonpohjan lihakset saa aikaan mitä kummallisempia oireita eri paikoissa.
Ammattilaisen suorittama hieronta x5 tai enemmän.
Tässä hyvä linkki, jonka löysin..
http://www.round-earth.com/HeadPainIntro.html - v-mj
Vois vaikka olla lasiainen irronnu. Aiheuttaa salamointia ja "nokisadetta". Pitäisi mennä viikossa, parissa ohi.
- Välkkyvälkky
Laisaisen irtauma aiheuttaavalon välkettä pimeässä ja hämärässä.Olit silmälääkärissä ja hän olisi sen kyllä nähnyt ja kertonut.Minulla lasiaisen irtauman aiheuttama välkkyminen pimeämmällä kesti ,siis näkyi, vuoden.Kävin kyllä välillä silmälääkärillä.Nyt on jo loppunut.Ei siis todellakaan aina mene ohi nopeasti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2004363
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!422016- 621687
Ymmärrätköhän nainen
Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi1331363Martina on käynyt puhumassa viisauksia
Iltalehden artikkelissa Martinan viisaudet.3581337Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin
Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss93959SDP:läinen lähettiläs Titta Maja-Luoto RAIVOAA lähetystössä -?
SDP:n puolueen Maja-Luoto on Portugalissa noussut Median otsikoihin, koska RAIVOAA työntekijöille ja pitää Heitä lähinnä26923Mitä alkoholijuomaa on myyty sekä Linda Lampeniuksen että Matti Nykäsen nimellä? Testaa tietosi!
Mikähän alkoholijuoma se mahtoi olla…? Tule pelaamaan kivaa Testerin Juomavisaa! Kuinka monta saat oikein? Tästä pääse10899Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus
Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte170818Voiko vauva uskoa ?
Lohkoissa väitetään ettei vauva voi uskoa. Tässä näet vauvan uskon. https://youtube.com/shorts/QhFbPSdjpnA?si=Zb2BCRST9186696