Voiks 10 poika mennä yksin hesaan viikoksi.

Poika11pian

Oon 10 v poika pian 11 ja haluaisin mennä viikoksi hesaan ja käydä heurekassa. Mutta mihin hotelliin pääsen ilman lupaa?

3

166

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Maaaaååå

      Ilman lupaa kun lähdet niin olet kohta lastensuojelun asiakas. Jos rehellisesti sanoen sun täytyy päästä jostain syystä pois kotoa, voit ottaa yhteyttä lastensuojeluun.

    • Maaaaååå

      Itse asiassa luvankin kanssa hotellin työntekijä tekisi sun huoltajasta ilmoituksen lastensuojeluun, ja päätyisit ainakin jollain tasolla heidän asiakkaakseen.

    • täti

      Missään tapauksessa et saa lähteä yksin. Ota asia puheeksi vanhempien kanssa ja pyydä syntymäpäivälahjaksi, että menette sinne yhdessä vanhempien kanssa. Vieraiden ihmisten matkaan ei lapsi saa koskaan lähteä.

      On muita keinoja opiskella tieteitä. Voisit pyytää vanhempiasi tilaamaan Nuorten Luonto -lehden.

      Jos Sinua kiinnostaisi opiskella luonnontieteitä, opiskele koulussa ahkerasti biologiaa ja maantietoa sekä matematiikkaa. Siinä on hyvä pohja, jotta voit suunnata sitten lukioon ja yliopistoon. Pysy vain kiltisti kotona ja lue ahkerasti kaikenlaista. Pidä tavoitteet korkealla. Kärsivällisyys on tärkeää opiskelussa ja elämässä yleensä. Lähikirjastoon voit vanhempien luvalla mennä lukemaan ja sieltä voit kysyä apua, että löytyisi sopivia kirjoja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      29
      1859
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      159
      1829
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      363
      1619
    4. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      150
      1227
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      214
      1188
    6. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1138
    7. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      12
      1061
    8. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      5
      1009
    9. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      1005
    10. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      82
      981
    Aihe