Millloin poliisi alkaa opettaa perusoikeuksia kansalle, kun on päässyt laki unohtumaan ja kuri höltymään?
Milloin lakia opetetaan?
Nimetönilmoittaja
3<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Poliisi ei voi opettaa kansalaisille lainsäädäntöä, sillä lainsäädännön tunteminen on poliisin koulutuksessa vähemmällä painotuksella kuin muut poliisin työssä tarvittavat taidot. Yksittäinen poliisi tuntee lainsäädännöstä yleensä hyvin kapean osan, jota omassa työssään sattuu tarvitsemaan.
Kun säädöksiä on yli 10.000 sivua, niin kentällä toimiva poliisi ei pysty hallitsemaan kuin perusasiat. Poliisilla on kuitenkin työnjako, joten erikoisosaamista kyllä löytyy sen jälkeen, kun varsinainen esitutkinta aloitetaan.
Näinhän se menee, poliisi on väkivallan ammattilainen, mutta lakien tulkintaan tai edes ymmärtämiseen tyhmien poliisien äly ei riitä.