106

Olisiko 106 luotettava ja toimiva auto emännälle, ja mikä malli olisi järkevä ( ei lastentauteja ) uskaltaako ostaa? kertokaapa kokemuksia esim: tarkeneeko pakkasella?
5629
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Kuulostaa olevan luotettavia ainakin nämä II-mallin uudemmat autot. Omassa -97 mallin pökötissä 1.6l 8-venttiilikoneella ei pitäisi olla mitään isompaa 'akilleen kantapäätä', ei edes sitä kuuluisaa moottorin huohottimen jäätymisilmiötä. Penkinlämmittimistä on ollut puhetta kuitenkin, kannattaa niiden toimita tarkistaa. Ovat hankalia vaihtaa tai korjata. Itsellä nekin kuitenkin toimii, mitä nyt aika vaisut ovat lähtöjäänkin.

Pakkasella tarkenee ihan hyvin vaikka Rallyessä ei kaikkia eristeitä paikoillaan olekaan. Kaupunkiautona voi suositella, maantiellä nyt ei ehkä yksikään näin pieni auto ole ihan kotonaan, 106 on maantiellä jonninverran kovaääninen. Riippuu mihin on tottunut. Osta 1.6l koneekka (XSi, GTi, Rallye), niin ei jää emäntäs muiden jalkoihinkaan!

Äänestä
  • 106 on varma ! 1.4 75hv moottori on tohon kohtuu pirteä ja kuluttaa vähän. Lämpöä 106 1.4 tulee paremmin kuin 206 1.4:ssa. Kulutuksissa 1.4 106 menee aika vähällä. Pienin kulutus oli 4,6 litraa matka-ajossa.

    106 98 mallissa ei ole enää sitä näp. ajonestolaitetta. Ei se istuinlämmitin hankala ole vaihtaa... aikaa menee jotain 30min. Itse ostaisin 106 sarjasta 1.6 GTI:n

    Äänestä

Olen ajanut 120 tkm 1.1 litraisella -92 mallilla. Koskaan ei ole ollut mitään ylimääräistä, ainoastaan viime huollossa oli kuulemma termostaatti jäänyt aukiasentoon. Itse en huomannut mitään kun lämmintä piisasi... Vaikka on edessä vaihto isompaan niin tämä pieni pösö säilyy takuulla toisena ajokkina. Hyvä ajaa, edullinen pitää ja jämäkkä sinkityt pellit. Pakko suositella.

Äänestä
  • Samat kokemukset meilläkin. Vaimolla -99 1.1 Independence aj. 56 tkm. Viikon vanhana vaihdettiin kaasuläpän asentotunnistin. Nyt havaitsin kannentiivisteessä pientä hikoilua ja vaihdatan sen varmuuden vuoksi ennenkuin käyttöturva loppuu. Mitään muuta ei ole ollut, vaikka olen melko tarkka auton kunnosta.Luotettavuus aivan japanilaisten luokkaa, jollei parempi. Oli juuri 1. katsastuksessa, eikä mitään huomautettavaa, pakokaasupäästötkin olivat katsastusmiehen mukaan hämmästyttävän hyvät, varsinkin 1-pisteruiskulla varustetuksi koneeksi.
    Mukava ajaa pikkuautoksi ja kulutus todella pieni: kesällä ollut siistissä ajossa pienimmillään 4,6 l/100 km, normaalisti noin 5l/100 km, talvella 5,5-6,0 l/100 km.
    Yksi parhaista pikkuautoista(itselläni ei ole Peugeotia enää, joten voin tuon kertoa aivan rehellisesti ilmen merkkifanatismia).

    Äänestä

Itselläni on vuosimallia -97 oleva 1,4 xn ja kyseisessä autossa ei ole muuta vikaa ollut kuin pakoputki meni poikki viimeisen vaimentimen ja väliputken liittimestä mutta sen takia tuli vaihdettua samalla saimonssin vaimennin ja ääni muuttui hieman urheilullisemmaksi.ja koneesta voin sanoa että 1400 kuutioinenkin kulkee aivan riittävästi kun ajaa yksin(jättää hyvin monet yli satahevosvoimaiset)ja kulkeekin "helposti" mittarin pohjaan mutta kun auto on täynnä sakkia niin ohituksissa saisi olla hieman lisää vääntöä.
madallusjousien asennuksen jälkeen meno vakaantui vielä aivan udelle tasolle kun vakioiden kanssa kori kallistelee vähän turhan paljon kovin ajaessa mutkiin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jaska kirjoitti:

Olisiko 106 luotettava ja toimiva auto emännälle, ja mikä malli olisi järkevä ( ei lastentauteja ) uskaltaako ostaa? kertokaapa kokemuksia esim: tarkeneeko pakkasella?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu