Elisa viihteen tallenteet

Määtaas

Katsoessa mitä tallennetta vaan ruutuun tulee tasaisin väliajoin näytönsäästäjä jossa kellonaika....?? millähän tuon saa pois kun asetuksissa ei ole mitään kohtaa ko toiminnolle??

4

205

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei_sillä_mitään_tee

      Katsoppa uudelleen. Kyllä sieltä pitäisi löytyä näytönsäästäjä-asetus.

      Kieltämättä se näytönsäästäjä ei toimi ollenkaan niin kuin pitäisi. Paha bugi siinäkin. Olisi hyvä plasmatelkkua katsoessa, jos näytönsäästäjän saisi päälle automaattisesti pysäytyskuvalla vaikka heti muutaman sekunnin päästä tai valikossa ollessa vähän myöhemmin. Kuvan kiinnipalamisen ehkäisyn lisäksi se säästäisi sähköä.

    • Hei Määtaas! Kyllähän se pilaa elokuvanautinnon, jos välillä näytönsäästäjä menee päälle. Koska ilmeisesti katsot Viihteen tallenteita jakamalla kuvan tietokoneelta tv:hen, kannattaa säätää näytönsäästäjä menemään päälle vasta pidemmän ajan kuluttua. :) Apua asetusten säätämiseen on saatavissa tarvittaessa myös Omagusta. Omaguru -palveluun voit tutustua osoitteessa: http://omaguru.fi Jos sinulla on kysyttää Elisan liittymiin ja palveluihin liittyen, me autamme sinua mielellään myös Elisan Palstalla (http://palsta.elisa.fi)

      Henri/Palstatiimi
      http://palsta.elisa.fi

      • ei_sillä_mitään_tee

        Pacen boksissa näytönsäästäjänä on juurikin kellonaika, joten sitä aloittaja todennäköisemmin katseluun käyttää. Tietokoneet on sen verran fiksumpia, että estävät näytönsäästäjän aktivoitumisen automaattisesti videota katsottaessa. Tosin Pacen boksin asetuksissa näytönsäästäjä on niin helpossa kohdassa, etten tajua miten sen voi missata. Eli Asetukset -> Näyttö -> Näytönsäästäjä.


      • Olet ei_sillä_mitään_tee ihan oikeassa. Pacen boksissa tosiaan näytönsäästäjänä kellonaika ja tuosta kohti sen saa vaihdettua pois. :)

        Henri/Palstatiimi
        http://palsta.elisa.fi


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      106
      5311
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      58
      3418
    3. Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta

      Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,
      Maailman menoa
      87
      2782
    4. Ei tule uni

      Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.
      Ikävä
      62
      1398
    5. Miksi juuri Venezuela?

      Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp
      Maailman menoa
      310
      1318
    6. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      26
      1263
    7. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      112
      1136
    8. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      239
      1136
    9. Toivon sulle silti hyvää

      Väärinkäsityksiä tapahtuu, mutta nyt on uusi vuosi ja uudet kujeet.
      Ikävä
      49
      1110
    10. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      126
      1109
    Aihe