Elisa viihteen tallenteet

Määtaas

Katsoessa mitä tallennetta vaan ruutuun tulee tasaisin väliajoin näytönsäästäjä jossa kellonaika....?? millähän tuon saa pois kun asetuksissa ei ole mitään kohtaa ko toiminnolle??

4

187

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei_sillä_mitään_tee

      Katsoppa uudelleen. Kyllä sieltä pitäisi löytyä näytönsäästäjä-asetus.

      Kieltämättä se näytönsäästäjä ei toimi ollenkaan niin kuin pitäisi. Paha bugi siinäkin. Olisi hyvä plasmatelkkua katsoessa, jos näytönsäästäjän saisi päälle automaattisesti pysäytyskuvalla vaikka heti muutaman sekunnin päästä tai valikossa ollessa vähän myöhemmin. Kuvan kiinnipalamisen ehkäisyn lisäksi se säästäisi sähköä.

    • Hei Määtaas! Kyllähän se pilaa elokuvanautinnon, jos välillä näytönsäästäjä menee päälle. Koska ilmeisesti katsot Viihteen tallenteita jakamalla kuvan tietokoneelta tv:hen, kannattaa säätää näytönsäästäjä menemään päälle vasta pidemmän ajan kuluttua. :) Apua asetusten säätämiseen on saatavissa tarvittaessa myös Omagusta. Omaguru -palveluun voit tutustua osoitteessa: http://omaguru.fi Jos sinulla on kysyttää Elisan liittymiin ja palveluihin liittyen, me autamme sinua mielellään myös Elisan Palstalla (http://palsta.elisa.fi)

      Henri/Palstatiimi
      http://palsta.elisa.fi

      • ei_sillä_mitään_tee

        Pacen boksissa näytönsäästäjänä on juurikin kellonaika, joten sitä aloittaja todennäköisemmin katseluun käyttää. Tietokoneet on sen verran fiksumpia, että estävät näytönsäästäjän aktivoitumisen automaattisesti videota katsottaessa. Tosin Pacen boksin asetuksissa näytönsäästäjä on niin helpossa kohdassa, etten tajua miten sen voi missata. Eli Asetukset -> Näyttö -> Näytönsäästäjä.


      • Olet ei_sillä_mitään_tee ihan oikeassa. Pacen boksissa tosiaan näytönsäästäjänä kellonaika ja tuosta kohti sen saa vaihdettua pois. :)

        Henri/Palstatiimi
        http://palsta.elisa.fi


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra haluaa muuttaa

      maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....
      Maailman menoa
      77
      8882
    2. Maataloustuet pois

      Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.
      Maailman menoa
      314
      6738
    3. Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan

      Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?
      Maailman menoa
      100
      5950
    4. Mitä juuri sinulle kuuluu?

      Tänään? Rehellisesti.
      Ikävä
      152
      3850
    5. Joulukinkku NYT

      Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.
      Maailman menoa
      30
      3241
    6. Maahanmuuton vastustajat ovat vajakkeja

      Jokainen täysijärkinen suomalainen tietää, että Suomi ei pärjää ilman ulkomaalaisvahvistuksia.
      Maahanmuutto
      65
      3169
    7. Kaivattusi nimi

      Kaivattusi nimi on
      Ikävä
      164
      2165
    8. On asioita joita kadun

      Yksi niistä on eräs J mies. Olen vasta hiljattain tajunnut. Kuinka väärin tein. Tulit sydän tarjottimella.. mutta tässä
      Ikävä
      17
      1806
    9. Toivoisitko että hän löytäisi jonkun muun?

      Joka voi antaa mihin et kyennyt?
      Ikävä
      32
      1468
    10. Mitä sä pelkäät?

      Että paljastan sut ja touhusi? Elät jotain ihan omaa fantasiaasi ja ainoa virhees oli sekoittaa mut näihin sairaisiin le
      Tunteet
      19
      1256
    Aihe