Ford6000soitin+vakio kaiuttimet

tietämätön1

Saako äänenlaatua parannettua, jos ostaa laadukkaan 2 din soittimen vaikka autostudiolta, missä on huippuunsa taajuuskorjaimet yms. jos jättää vakiokajarit paikoilleen ?

5

141

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • we9f2p9fe32p

      Mahdollisesti. Tai sitten ei.

      Kyse on kokonaisuudesta; jos kaiuttimet ja/tai niiden asennus on kelvoton, ei paljoa auta, vaikka soitin olisi kuinka laadukas.

      Ja kääntäen, hyvin asennettujen ja laadukkaidenkin kaiuttimien potentiaalista suuri osa menee hukkaan, jos ketjun alkupää on huono.

      Ihan ensiksi sinun kannattaa miettiä, millä tavalla nykyinen äänentoisto on mielestäsi eniten huono. Kuuluvatko matalat äänet huonosti tai liian vaimeasti, onko keskiäänien tai diskantin toisto huono tai stereokuva puutteellinen, onko toistossa häiriöääniä ja/tai räminöitä, jotka häiritsevät kuuntelua jne.

      Usein (ei tosin välttämättä läheskään aina) on niin, että auton vakiovarusteisen äänentoiston parantaminen on kustannustehokkainta aloittaa kaiuttimista ja niiden asennuksista.

      .

    • tietämätön1

      Vakiokaiuttimia on 6 kpl ovissa 4 kpl ja etuovien ylänurkassa.. pilarissa diskantit 2 kpl. Keskiäänet soivat tossa soittimessa liian kirkkaasti. Olisi parempi kuunnella musiikkia, kun olisi saisi matalilla voimakkuuksilla bassoa lisättyä ja keskiääniä matalammaksi. Tälläisestä on kysymys.

      • we9f2p9fe32p

        Ensimmäisenä tuosta tulee mieleen jonkin subwooferin asentaminen, sillä olin ymmärtävinäni, että muilta kuin matalien äänien osalta toisto olisi mielestäsi jotakuinkin kunnossa.

        Ehkäpä esim. jokin tällainen: http://www.powerset.fi/ground_zero_uranium_gzub800act

        Tulosignaalin saa kaiutinpiuhasta ja pieni koko helpottaa asennuspaikan valintaa.

        Taajuuskorjain auttaa sekin varmasti jonkin verran, mutta pelkällä taajuuskorjaimella käy helposti niin, että vakiokaiuttimien kapasiteetti tuottaa matalia ääniä tulee turhan äkkiä vastaan, vaikka vahvistimissa tehoa riittäisikin.

        Lisäksi taajuuuskorjainten kanssa käy helposti niin, että toiston saattaa saada kohtalaiseksi jollain tietyillä levyillä tai kappaleilla, mutta jotkin toiset levyt eivät soikaan yhtä hyvin ja korjausta joutuu säätämään vähän väliä sen mukaan mitä milloinkin kuuntelee.

        .


      • MinunSuositukseni

        Riippuen siitä että minkä kokoisia nuo pilareissa olevat diskantit ovat. Minä suosittelisin mahdollisuuksien mukaan noiden diskanttien vaihtamista saman kokoisiin ja suunnilleen samojen speksien (watti, impedanssi) mukaisiin 2 tie kaiuttimiin.


    • susisoitin

      ääni paranee halvallakin soittimella pirusti jos vertaa fordin omaan soittimeen. Yleensä kaiuttimiin ei tarvitse koskea paitsi jos laitat erillisen vahvistimen, silloin tarvitset suuremman teholuokan kajarit..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      351
      9393
    2. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      88
      5852
    3. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      364
      5432
    4. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      94
      3823
    5. Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä

      Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä
      Suomalaiset julkkikset
      3
      3232
    6. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      66
      2803
    7. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      72
      2777
    8. Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä

      Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,
      Elokuva
      5
      2563
    9. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      7
      2498
    10. Ajattelin silloin

      että jos olet kiinnostunut, ihan oikeasti, niin kuulen sinusta vielä.
      Ikävä
      113
      2466
    Aihe