nissanPrimera

kfodpwekfodpw

Mimmoinen auto mahtaa olla tuo nissan primera 2001-2003. Onko mitään järkeä ostaa 2000€ primeraa? Saako edes tuohon hintaan kunnossa olevaa?

15

178

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • santtu_1975

      Ostimme joku aika sitten eläkkeellä olevalle äidilleni 2003 mallisen Nissan Primeran 1.8L bensa farkun. Ajettu 280 000km.
      Huoltokirjan mukaan huollettu säännöllisesti.
      Nyt ensimmäisen kuukauden kokemukset autosta erittäin positiiviset, mitään vikoja autosta ei ole ilmaantunut. Kohtuullinen ajaa (ikäisekseen), eikä bensaakaan kulu mitenkään ihmeellisesti, kaikenkaikkiaan mielestäni erittäin onnistunut ostos, kun huomioi ostohinnan, joka oli vain 1300€, tuskin kovin montaa ominaisuuksiltaan vastaavaa autoa kyseiseen hintaan saa.
      Tuo keskellä sijaitseva mittaristo tosin vaatii hieman totuttelua, mutta muita miinuksia ei autosta vielä ole löytynyt.

      • kfodpwekfodpw

        Ensimmäinen vastaus, mikä on järkevä näiden kaikkien trollien joukossa. Kiitoksia kovasti. Täällä kun ihmisten mielestä kaikilla pitäisi olla 20000€ auto. Vaikka todellisuudessa täällä aika harvalla taitaa olla ees 12000€ autoa alla. Joo kattelin kanssa, että näytti keskellä tuo mittaristo olevan.


    • nissanman

      P11 malli: auton maalipinta kannattaa tutkia, onko pahoja ruostekohtia ja kuunnella rallattaako jakopää. Melko hyvä ajaa, etupyörän ripustuksen niveliä voi joutua vaihtamaan.
      P12 malli. Ainakin 1,8l moottoreissa öljynsyöntiongelmia, maalipinta kai kestävempi kuin edellisessä mallissa, mutta ei niin tästä kokemusta.

      • äläikinäostap12

        P12 unohda kokonaan.


      • santtu_1975

        Sanotko mielipiteellesi jotain hyviä perusteluita?
        Ja sitten anna mieleisesi vaihtoehto 2000€:lla autosta joka kannattaisi ostaa ennemmin kuin P12.
        Mielellään samoissa ikä ja kokoluokissa.


      • josveis

        En ole tuota edellistä kirjoittanut, mutta kyllähän Avensis on luotettavampi kuin P12. Eri asia on sitten kumman ajettavuudesta tykkää enemmän. Itse ottaisin Avensiksen hihnakoneella, luotettavampi moottori kun se uudempi vvt-i.
        Sitten jos haluaa auton, jossa paras moottori, niin Honda Accord. Esim. 400 000 ajettu moottori ei kuluta öljyä, jos huollot tehty. Tietysti siitäkin saa motin hajalle niin kuin muistakin luukuttamalla ja huollot laiminlyömällä.


      • santtu_1975

        Onhan se Avensis luotettavampi kuin P12, mutta tuota Avensiksen 2003- mallia (mikä mielestäni oikeampi vertailukohta kuin vanhempi 1997-2002 malli), kun ei saa tuolla 2000€:lla, vaan bensakoneisten hinnat lähtevät tuosta 4000€:sta ylöspäin, eli tuplahintainen auto tuohon Primeraan nähden, eli siinämielessä epäkelpo verrokki.


      • JosHalvalla

        1,8 P12 omistaneena sanoisin, että ihan järkevä valinta jos haet tilavaa, melko luotettavaa ja ylläpitokuluiltaan edullista käyttöautoa. Rahalle sai vastinetta.

        Öljynsyöntiongelmaisia 1,8 on harvoin -02 ja alkuvuoden -03 malleissa, siitä eteenpäin melko yleinen ongelma. Itse ostaisin 1,6 riskin välttämiseksi, lisäksi selvästi taloudellisempi vaikka ero suorituskyvyssä vähäinen.

        Hyundai Sonata / Kia Magentis ovat ehkä ainoat 2003, jossa rahalle saa enemmän vastinetta isompien moottoreiden ja kohtuullisten ajo km muodossa.


      • AutoKoreasta
        josveis kirjoitti:

        En ole tuota edellistä kirjoittanut, mutta kyllähän Avensis on luotettavampi kuin P12. Eri asia on sitten kumman ajettavuudesta tykkää enemmän. Itse ottaisin Avensiksen hihnakoneella, luotettavampi moottori kun se uudempi vvt-i.
        Sitten jos haluaa auton, jossa paras moottori, niin Honda Accord. Esim. 400 000 ajettu moottori ei kuluta öljyä, jos huollot tehty. Tietysti siitäkin saa motin hajalle niin kuin muistakin luukuttamalla ja huollot laiminlyömällä.

        Käytettyjen japanilaisten ongelma Nissania lukuunottamatta on se, että maksavat liikaa suhteessa korealaisiin.

        4000-6000e saa -03 accordin tai avensiksen. Samalla rahalla saa parhaimmillaan 5 vuotta uudemman ja isomman korealaisen.


      • molemmatostataina
        santtu_1975 kirjoitti:

        Sanotko mielipiteellesi jotain hyviä perusteluita?
        Ja sitten anna mieleisesi vaihtoehto 2000€:lla autosta joka kannattaisi ostaa ennemmin kuin P12.
        Mielellään samoissa ikä ja kokoluokissa.

        Primerassa menee tankki bensaa, kannu öljyä.


      • josveis
        AutoKoreasta kirjoitti:

        Käytettyjen japanilaisten ongelma Nissania lukuunottamatta on se, että maksavat liikaa suhteessa korealaisiin.

        4000-6000e saa -03 accordin tai avensiksen. Samalla rahalla saa parhaimmillaan 5 vuotta uudemman ja isomman korealaisen.

        Ei taida olla Korealaisissa kestävyys kovin hyvä.


    • P12-2007-1.6

      Jos P12:sta haluat niin katsele 1.6:a tai 2.0 koneita. Ja 1,8 kannattaa varmistaa, ettei vie öljyä. Oma 1.6 ollut alla 10 000 km ja tehtyjä remppoja kuljettajan lasinnostin ja pakoputki. Lasinnostin oli turhankin kallis remontti, mutta pääosin osat on halpoja.

      Huonoja puolia: Audio ja ACC yhdistetty ja integroitu: Omaa soitinta ei autoon saa kiinni järkevästi, öljynsuodattimen vaihto itse hankalaa, muttei mahdotonta. Näitä tulee vastaan ajaessa kuin sieniä sateella metsässä.

      Hienosti kulkee maantiellä ja kaupungissa. Eikä kuluta bensaa lähellekään niin paljon kuin edellisen Volvon moottori. NIssan on edelleen paljon vuosimalliaan modernimman näköinen sisältä ja ulkoa.

      • ensuosittelekenellekkään

        2,0 syö ihan samalla tavalla öljyä. Meni niveliä ja öljyä lähtee verran. Riitti takavalon ja peruutuskameran sähkösekoiluja. Lopulta paloi katalysaattori kun sylinterit kierot, öljy meni palamattomana läpi. 120km pääsi, sitten piti lisätä öljyä desi kaupalla.


      • ensuosittelekenellekkään

        Ja takajarrusatuloista meni käsijarrulinkku jumiin pikkuhiljaa, ei saa avattua. Uudet tilalle.Tuli niitä voideltua, mutta made in Renault jarrut. Ikkunan nostimia kuuluu myös menevän. Öljyä menee tolkuttomasti kun sitä alkaa kulua.


    • Primera2001

      Itselläni on P11 koppainen Primera vuosimalliltaan 2001 (ajettu 360tkm), ja en kyllä suosittele kenellekkään kyseistä automallia.. On kyllä ensimmäinen ja viimeinen kyseisen korimallin edustaja tässä taloudessa.. Jatkuvasti pientä sähkövikaa, multilinkit menee vaihtoon todella nopeasti, ja alustasta kuuluvat pienet narinat jne.. "Vikalistaa" voisi jatkaa kuinka pitkälle mitä vikoja autossa on vastaantullut...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      111
      8224
    2. Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut

      Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m
      Maailman menoa
      101
      7482
    3. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      88
      5656
    4. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      88
      5616
    5. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      119
      4810
    6. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      128
      2601
    7. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      59
      2485
    8. Ei välimatka meitä erottanut

      Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e
      Ikävä
      8
      1465
    9. Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!

      Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol
      Maajussille morsian
      7
      1424
    10. Kohta taas mesikämmeneen

      Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa
      Ähtäri
      52
      1305
    Aihe