Pitäisikö hakea eläkettä?

jälkeenjäänyt

Olen lapsesta asti ollut lievästi kehitysvammainen mies. Se ilmenee hyvin selvästi esim. siinä, että opin asiat hyvin hitaasti. Olen yrittänyt montaa eri työpaikkaa, mutta missään en oikein ole menestynyt. Koulunkäynti on ollut vaikeaa, kun ei oikein omaa alaa ole tuntunut löytyvän ja toiset kiusasivat. Olenkin ollut nyt pitkään poissa työelämästä, tehden vain lähinnä kuntouttavaa työtoimintaa. Sekin tuottaa vaikeuksia. Olen yrittänyt Te-toimiston kanssa asioida, mutta sieltä ei ole mielestäni tarpeeksi apua tullut. Mielenterveysongelmat myös painavat pahoin ja käynkin aina välillä psykologin luona. Sieltä olen jonkun verran saanut apua. Lääkkeet otan säännöllisesti. Nyt olen kuitenkin ruvennut miettimään, että olisiko minun mahdollista saada eläkettä? Sitä ei ole suoranaisesti kukaan ehdottanut, mutta olen itse sitä kysynyt, mutta vastaus oli aika masentava. Ei ole kuulemma riittävästi perusteita. Minulla on koko ikäni ollut jaksamisen kanssa vaikeuksia. En esim. mitenkään jaksa tehdä 8 tunnin työpäiviä. Väsyn kohtalaisen helposti, vaikka olen yrittänyt kyllä kohottaa kuntoa lenkkeilemällä. Vanhempani eivät ymmärrä tilannettani. He sanovat, että minun pitäisi vain hakea töitä, kuten kaikki muut, eikä olla niin laiska. En todellakaan tiedä mitä minun pitäisi tehdä tässä tilanteessa? En usko, että millään selviydyn nyky työelämän vaatimuksista. Kun on muutenkin vaikea saada töitä, niin miten minä voisin selviytyä siitä, kun työt eivät vain onnistu. Saatan olla kyllä laiska, mutta se ei tarkoita aina sitä, etten haluaisi tehdä töitä. Siinä vain käy aina nii, etten ymmärrä enkä osaa tehdä töitä tarpeeksi hyvin. Asun kyllä ihan yksin, mutta vanhempien tuki on aika tärkeä, joskin pärjään myös omillani. He ovat yrittäneet minua kyllä auttaa paljon, mutta he eivät vain jotenkin hyväksy sitä tosiasiaa, että en vain pärjää kuten muut.

8

1753

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ymmärränsua

      Hei!Mielestäni pitäisi,sitä vain on varmaan vaikeampi aikuisen saada,kun ei ole jo lapsena diagnosoitu.Ja monet vanhemmat,niinkuin sinunkin tapauksessasi,haluaisivat lapsensa sopivan samaan muottiin muiden kanssa,joten heiltä tuskin apua saat.Ehkä tuolta psygologin kautta kannattaisi yrittää päästä testeihin,joilla saisiat jonkin sellaisen,ehkä heikkolahjaisen diagnoosin,jolla voisi hakea eläkettä.Minulla on samantapainen aikuinen poika,joka on tällä hetkellä kotona,kun ei kykene toimitaan kuntouttavassa työtoiminnassa ilman ohjausta,hän on eläkkeellä,ja saa myös korotettua hoitotukea kelasta.Hänen diagnoosinsa oli hakusessa,oli viivästynyttä puheenkehitystä,ongelmia puheen ymmärtämisessä,puhekielen tuottamisessa,toistoa,asperger-oireiluakin,autistisia piirteitä...kirjoittamaan ja lukemaan oppi vasta 13v.Motorisesti lahjakas,liikkuu paljon.Mielestäni nykyajan vaatimukset ovat niin kovat,että et kykene olemaan samalla viivalla muiden kanssa esim.työhakutilanteessa.Niinkuin ei minunkaan poikani.Toivottavasti tilanteesi etenee,ja saat siihen selvyyden!

      • väliinputoajia

        Heikkolahjaisuus (nyk. laaja-alaiset oppimisvaikeudet) on normaalia alhaista älykkyyttä (70-85). Tällainen henkilö asettuu testeissä kehitysvammaisen ja "normaalin" rajoille. Heikkolahjaisuuden perusteella ei anneta eläkkeitä, sen takia nämä heikkolahjaiset syrjäytyy.


    • Iillillilli

      Mielestäni sinulle kuuluisi eläke.

      Varaa aika lääkärille ja kerro vielä asiasi. Onnea matkaan!

    • veronsakussut

      pakko komentoida. Kävin työllistämisproktin kautta työvoimapalvelukeskuksen omalla psykologin testissä. Varmaa yli puolet testeistä oli minulle vaikeita ja sit oli yks sellainen jota myöhemmin pureskeltua olisin tehnyt toisella tapaa.... tulos oli tuossa aiemmin mainituista vajaa 80, kun keskimäärin se olisi ollut 126.
      Mut silti vastaus oli, että työnhakija pärjää matallaman vaatimuksen työssä jossa ei tarvitse ottaa isoa vastuuta. Eli ap. jos fyysiset ominaisuudet eivät anna mitää syytä eläkkeeseen, niin et tule kyllä saamaan sitä edes älykkyystestin perusteellakaan.
      Itsellä on liikuntavamma ja tässä nyt tehdään veikkauksen peliä että sais rahaa jolla katkaisee napanuoran systeemiin.

    • Uusiin_tutkimuksiim

      Ootko muuten minkä ikäinen? Ootko saanut kehitysvammadiagnoosisi 60- tai 80-luvulla? Et vaan vaikuta kehitysvammaiselta tuon hyvän suomen kielen ja asiasisällön takia, ja kirjoitat myös kieliopillisesti oikein.

      Voihan sulla olla vaikkapa ADHD:ta, oppimisongelmia tai hahmotushäiriötä yms. mikä on koulun käyntiä ja nyt työelämää vaikeuttanut, mutta ei kehitysvammainen ap:n tavoin!

    • veronsakussut

      Sehän on periaatteessa niin, että se lääkäri jo siinä tutkimuksen aikaa sanoo mielipiteensä ja ilman puoltavaa todistusta on huono alkaa tekee mitää hakemusta.... ja jos sen puoltavan lausunnon saa, nii sitä hakemustakaan ei sit itse tarvii tehdä. Puoltavan lausunnon kanssa päätös voi olla 66% varma ja ilman lausuntoa sitä ei ole.

    • Anonyymi

      Tsemppiä sulle. Minä olen heikkolahjainen nainen ja eläkkeellä 8 vuotta oon ollut. Minuakin kiusattiin eri työpaikoissa . Kukaan ei puuttunut kiusaamiseen. Oma miesystäväkin kiusasi minua julmasti. Se jätti jäljet. Elämällä ei oo arvoa mulla ainakaan.

    • Minun lääkäri lausunnoissa lukee koko testi Heikkolahja tasolla ja kaveri jolla Laaja alaiset oppimisen vaikeudet sille laitettu nyt Lievä älyllinen kehitysvamma ja eläke hakemus.

      Itselläni on eka ollut MBD oireyhtymä.

      Kehitysvamma kirjassa jonka tilasin postissa siinä lukee Lievän älyllisen kehitysvamman toiseen ääri päähän kuuluu ne joilla on Laaja alaiset oppimisen vaikeudet.

      Eli se tarkottaa, sitä että korkeintaan yksi kohta testeissä on mennyt 69-70äö ja kaikki muut Lievän älyllisen kehitysvamman älykkyys tason testit mennyt 71-85äö

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      127
      1904
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      100
      1660
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      56
      1246
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      52
      1131
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      31
      988
    6. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      886
    7. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      51
      883
    8. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      42
      837
    9. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      820
    10. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      798
    Aihe