Mökki sijaitsee etelä-karjalassa ja on kuolinpesän nimissä ja rakennettu -70 luvun alussa. Harjakatto on malliltaan melkoisen loiva. Talvella lumi jää "roikkumaan" räystään päälle ja särkee samalla muovisia räystäskouruja. Lisäksi runsaslumisina talvina joutuu käymään katolla pudottamassa lunta pois. Kattomateriaalina on alkuperäinen pelti, joka sekin olisi uusimisen tarpeessa.
Itse olisin sitä mieltä, että kattoa voisi harjan kohdalta nostaa hiukan, jotta siihen saataisiin jyrkkyyttä lisää, joka taas helpottaisi noita edellä mainittuja lumen aiheuttamia ongelmia. Kysyisinkin, että tarvitaanko harjakorkeuden muutokseen rakennuslupaa? Mikä olisi paras kattomateriaali? Nykyinen peltikatto kovalla tuulella "paukkuu" ja "rutisee", siksi joku hiljaisempi materiaali olisi hakusessa (ei huopa kuitenkaan). Katto on kiinnitetty aikanaan nauloilla, mutta sitä on jouduttu ruuveilla tiukkaamaan kovan tuulen aiheuttaman "paukkumisen" vuoksi.
mökin kattoremontti ??
7
149
Vastaukset
- remonttimies1
Kuka siellä metsässä niitä harjakorkeuden mittoja mittaa, minä laittaisin uuden peltikaton alle aluskatteen ja korotusrimat tuuletusta varten muuten samanlaisen, siksi kun joudut muuten piipun korottamaan kun siellä harjalla se yleensä kököttää, lisäksi peltirännit 10cm alemmas räystäs-kattopeltejä niin ei ne mihinkää hajoa.
- ekologit
Laitata tuollanen, minäkin laitatin, siisti, hiljainen, kestää ainakin 40 v.
Eikä tule kondenssivettä.
http://www.onduline.fi/ - Rakentelijana
mises sitä pelkkää harjaa nostetaan?? koko lappeen täytyy nousta jyrkemmäksi, vai tuleeko harjalle joku itämaalaistyylinen aallonharja?
Ajatus oli että kattotuolit uusittaisiin samalla jolloin harjakatosta tulisi hiukan jyrkempi. Nykyinen vanha peltikatto on ollut jo 40v ja aikansa palvellut. Samalla tarkistetaan yläpohjan täytteet ja tarvittaessa uusitaan ne. Räystäänalusilta puuttuu nykyisin alalaudoidus joka tulisi samalla laitettua ja myös muoviset osittain jo särkyneet vesirännit uusitaan kunnollisiksi.
- BauHerr
"Aikansa palvellut", kuulostaa kummalliselta. Suomessa on käytössä 1800-luvulla rakennettuja peltikattoja, eivätkä nekään ole "aikaansa palvelleita", vaan ihan kurantteja kattoja.
Räystään alle ei kannata laittaa laudoitusta, ellei halua alivuokralaisiksi oravia.
Uudet kattotuolit? No, tarvitset rakennusluvan ja sitten menee elämä vaikeaksi. Lupiin palaa ruma kasa rahaa.
Tarkoitan sillä sitä että kun -70 luvun alun mökki jonne aikoinaan laitettu peltikatto nauloilla kiinni. Nyt kova puuskainen tuuli alkaa nostaa pikkuhiljaa peltejä koholle ja vaikka niitä on ruuvailtu joka vuosi kiinni niin eivät tahdo pysyä eli alus menisi joka tapauksessa uusiksi ja samalla nykyinen osittain ruostunut peltikatto kannattaa vaihtaa. Muuten mökki siis on erittäin hyvässä kunnossa.
Kiitos vinkeistä. Kyselen tarjousta ja ylipäätään lähtevätkö kuinka kauas tekemään remontteja
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Alahan tulla paikkaamaan tekojas
Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.315296- 363681
Onko kenellekään muulle käynyt niin
Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk1833253- 112485
- 292092
- 121977
- 1631856
- 1051342
- 141288
- 1371144