Vanha mustakylkinen Wallas 900 siis antaa savumerkkejä mutta ei syty. Pumppu naksuttaa ja polttoaine liikkuu, myös paluuletkusta tulee ylimääräistä takaisin tankkiin. Testasin molemmat puhaltimet keväällä, kun tsekkasin polttimen huovan ja hehkun. En vaihtanut huopaa ja hehkua, koska ne vaikuttivat hyväkuntoisilta. Katsoin, että hehkulanka ei ole kiinni huovassa. Polttoilmapuhaltimen ääntä ei tunnista pääpuhaltimen puhinan alta. Olisiko tuo polttoilmapuhallin tullut tiensä päähän vaikka pyöri ihan virkeästi? Mistä tunnistaa vaihtokypsän puhaltimen? Siis muusta kuin, että lämmitin ei syty?
Wallas 900 savuaa mutta ei syty
18
414
Vastaukset
Onko petrooli kelvollista, siis väritöntä ja melkein hajutonta. Vanha ja mynnähtänyt käy kellertäväksi. Syynä on lähinnä polttimesta takaisin palaava litku.
Sitten ehkä olisi sittenkin syytä pitää polttimelle täysi huolto, huovat kovenevat ajan saatossa.
Ei se paloilmapuhaltimen moottorikaan ikuinen ole mutta kehnollakin moottorilla pitäisi kuitenkin edes syttyä vaikka polttoiaine/ilmasuhde olisikin pielessä joten siis veikkaan poltinta.
Entäpä mahtaisiko tankissa olla pohjalla kondensiovettä tai olisiko vettä päässyt pakoputken kautta polttimeen. Sieltä se löytää myös tiensä paluuvirtausletkun kautta tankkiin.
Joissakin liesiasennuksissa on vaikea välttyä "joutsenkaulalta" pakoputkessa. Siihen muodostuu helposti vesilukko koska kansiläpivienti ei vanhemmiten suljettunakaan ole absoluuttisen tiivis kunnon vesihyökyä vastaan. tälläisessä tapauksessa liesi ei syty mutta saattaa työntää savua raoistaan.Wallas suosittelee lämppäriasennuksissa joutsenkaulaa, mutta silloin pitäisi laittaa pieni reikä joutsenkaulan alimpaan kohtaan, ettei jää vesi seisomaan.
Bossu kirjoitti:
Wallas suosittelee lämppäriasennuksissa joutsenkaulaa, mutta silloin pitäisi laittaa pieni reikä joutsenkaulan alimpaan kohtaan, ettei jää vesi seisomaan.
Juu, pitää paikkansa nimenomaan lämppäriasennuksissa. Liesissä ei ole koaksiaalipakoputkea joten reikää ei saa tehdä. Koskee muuten myös jo kauan sitten valmistusohjelmasta jäänyttä Wallas 1600:sta (ns. laipiomalli). Siinä ei myöskään pakoputkella ollut ulkovaippaa.
sepe..teus kirjoitti:
Juu, pitää paikkansa nimenomaan lämppäriasennuksissa. Liesissä ei ole koaksiaalipakoputkea joten reikää ei saa tehdä. Koskee muuten myös jo kauan sitten valmistusohjelmasta jäänyttä Wallas 1600:sta (ns. laipiomalli). Siinä ei myöskään pakoputkella ollut ulkovaippaa.
Aha, kiitos korjauksesta.
- W1300
Kiitos sepe.teus. Meni näköjään vauhdissa lämmitin ja liesi sekaisin. Eli kyseessä lämmitin Wallas 1300. Pitänee vaihtaa huopa ja hehku vaikka ovat hyvin vähän käytettyjä. Kuitenkin ainakin kerran savupiipusta tulleesta vedestä kastuneet ja kuivatettu.
- vanhenee.nopeasti
Vaihda uudet polttoaineet.
- Bellallaaa
Wallas on aika herkkä, jos akku on huonossa kunnossa ja pitkät kaapelit, ei tarvi muuta kuin on hiukan hapettuneet liittimet, niin ei käynnisty. Kokeile käynnistyykö silloin kun moottori käy, jos käynnistyy, paneudu sitten em asioihin, nm kokemusta on. Huoltokaan ei ole huono asia, jos edellisestä on aikaa.
- tenuttaja
Ja korkillinen masinolia sekaan.
Ei Masinolia eikä muitakaan etanolipohjaisia. Wallaksen mukaan ainoastaan isopropanolialkoholia tulee käyttää. Etanoli on voimakkaasti hapettava ja voi aiheuttaa pumpun sisäkalujen syöpymistä.
- Bellallaaa
http://www.puuilo.fi/epages/puuilo.sf/fi_FI/?ObjectID=1401055&ViewAction=ViewProduct , en tiedä viekö tämä linkki perille asti, mutta kun laitat hakuun Polaric go, sillä löytyy isopropanoli-pohjainen pa-jäänesto. Sitä myydään useassa tarvikekaupassa, mutta ei kaikissa.
- VirtaaTarpeeksi
Katso mittarilla jännite lämppärin päästä eli paljonko perille tulee virtaa. Hehku ei kuumene tarpeeksi liian pienellä virralla vaan petroli savuaa eikä vielä syty. Vedä virtapiuha taulun ohi suoraan akulta-toimii.
- lineaarilaskentaa
Miksi kehoitat mittaamaan jännitteen, mutta katsomaan paljonko tulee virtaa. Kumpi suure tässä on keskeisessä asemassa. Luulisin, että ylimääräisen vastuksen löytäminen syöttöjohdoista olisi se keskeinen tehtävä :) P=UI ja U=RI.
- lyhytpaksujohto
"Vedä virtapiuha taulun ohi suoraan akulta-toimii"
Ai yksi ylimääräinen punainen piuha akulta lämppäriin? Siihen pitäis laittaa myös katkaisin.
- W1300
Kiitos vinkeistä. Vaihdan huovat ja mittaan lämmittimen käynnistettäessä ottaman virran - eikö sen pidä olla 5 A -luokkaa? Petrooli on viimekesäistä mutta talvehtinut täydessä astiassa lämpimässä, vettä siinä ei ole. Mutta entä se parafiini tms., onko tuo suosiolla hylättävä?
- PikkuPöö
Jos ryhdyt huoltotöihin, niin petroolin ja letkujen puhdistaminen ei ole huono ajatus. Voihan niissäkin ollaa likaa tai vikaa. Tankissakin voi asua yksi pieni Pöö (un petit peu)
- w1300
Hämmentävää, pelkästä intuitiosta ja uteliaisuudesta kokeilin polttoaineeksi samaan aikaan ostettua samaa valopetrolia litran pullossa. Lämmitin syttyi... Kyllä on wallas herkkä laite!
- W1300
Nonih, alkoi toimia, kun vaihdoin melkein käyttämättömät huovan ja hehkun uusiin. Ostin vielä varmuudeksi pönikän tuoretta petrolia. En olisi uskonut, että silmämääräisesti moitteettomalta näyttävän huovan vaihtaminen auttaa. Tiedänpähän tästä eteenpäin, mistä käyntiongelmien ratkominen ensimmäiseksi aloitetaan. Kiitokset kaikille vinkeistä! ps. Pk-seudulla petroli kannattaa hakea Puuilosta
- ostanpatuotaheti
Pari iltaa googleteltuani löysin Wallakseen sopivaa ja halpaa jäänestoa: Biltema 36-1113 eikä ole kallista!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986168KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495637Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei602673Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521072098Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071798- 1251744
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191623Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801287- 731197
Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään331058