Uros vai naaras?

Helpplz

Haluaisin talvikon mutta en ole varma että uros vai naaras. Mitä eroja niissä on?

7

884

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hansteri-tietäjä

      Kannattaa ottaa uros, urokset ovat rauhallisempia ja eivätkä haise yhtä paljonko kuin naraat. Itselläni on naaras talvikko jolla on juoksu joka 4 päivä ja haju on ihan kamala. Minulla on ollut uros talvikko joka oli hyvin rauhallinen ja rakasti olla kädessä (kädellä olo piti tietysti opettaa mutta naaras hamsterini ei tykkää olla yhtään ihmisen huomion tai käsittelyn alaisena). Kannattaaa kuitenkin miettiä tarkkaan viellä että haluatko varmasti ottaa talvikon koska kynsiä pitää leikata ainakin kerran kuussa mikä on erittäin hankalaa jos hamsteri ei totu läsittelyyn ja hampaat ovat usein vialliset myös sokeus on yleinen sairaus Talvikoilla. Talvikot myös tulevat helposti yli painoisiksi ja sen takia niillä pitää olla tarkka ruoka valio myös liikunta on tärkeää. Itselläni on myös syrkki joka on erittäin terve eikä ole tarvinnut käyttää eläinlääkärillä kertaakaan joten jos päätät vaihtaa hamsterin rotua niin suosittelen syyrialais uroksen. Mutta jos vieläkin haluat Talvikon niin ehdottomasti uros. Ps. Tämä on vain minun pieli piteeni asiasta. :D

      • helpplz

        Siis eikö riitä jos on joku mihin hamsteri voi raapia kynsiään? Olen kuullut että voi laittaa jotain mihin hamsteri voi raapia kyntensä. Riittääkö että ostaa sellaisen mihin se raapisi kyntensä vai onko se välttämätöntä leikata ne? Ja mitkä kynsisakset olisi parhaimmat??


      • annssu

        Se kyllä riittä mutta, on hyvä olla jotkut kynsisakset. Ei ole väliä millaiset kynsisakset on. :3


    • annssu

      Esim. Naaras haisee paljon enemmän ja uros ei. Itsellä on naaras ja hajusta en okeen tykkää kun menen nukkumaan. Urosta suosittelen!!

    • hamsuni

      Naaras haisee enemmän. Luonne eroja ei sinänsä ole

    • Otakummanhaluay

      Mitä paskaa puhutte. Ei naaras haise, se on teidän oma vika jos asumusta ette siivoa. Mutta siis ota kumpa haluat. Uroksen hajurauhasta saattaa joutua putsaamaan. Mutta luonteellisesti samanlaisia. Ja kynsiä saattaa joutua leikata, mutta se on todella helppoa. Ja esim. Eläinkaupat ja kasvattajat leikkaa muutamamalla eurolla ja samalla voi opettaa sinulle sen.

    • helpplz

      Kiitos paljon teidän vastauksista arvostan sitä että tulitte kertomaan :))!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4348
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      143
      3087
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      47
      2398
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      46
      2323
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      97
      1961
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1883
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1596
    8. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      22
      1574
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      149
      1402
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      34
      1233
    Aihe